Що треба знати про колоректальний рак та як знизити ризик захворіти

Що треба знати про колоректальний рак та як знизити ризик захворіти Фото: Клініка ДЕНИС

За даними Національного канцер-реєстру, колоректальний рак є другим за розповсюдженістю онкологічним захворюванням в Україні. Це одна з найбільш поширених злоякісних пухлин, яку щорічно діагностують у 16 тисяч людей.

Про те, чому виникає колоректальний рак і що робити, щоб знизити ризик захворіти, ми поговорили з завідувачем відділення ендоскопії Клініки ДЕНИС Євгеном Заводовським.

Євген Заводовський, кандидат медичних наук, лікар ендоскопіст, хірург з досвідом роботи 17 років

Що таке колоректальний рак і хто найчастіше на нього хворіє?

Колоректальний рак — це будь-яка злоякісна пухлина в товстій або прямій кишці. Зазвичай пухлина розвивається з аденоматозних поліпів — розростань тканин кишківника, які утворюються з клітин, що здатні активно ділитися.

Як і в Україні, в Європі це друге за поширеністю онкологічне захворювання. Кожні три хвилини один європеєць помирає саме від колоректального раку.

Ймовірність розвитку захворювання збільшується з віком, особливо після 50 років. У чоловіків пухлини в товстій або прямій кишці виявляють частіше, ніж у жінок. 

Які симптоми захворювання?

На початкових стадіях колоректальний рак зазвичай ніяк себе не проявляє. В міру зростання пухлини симптоми можуть бути різними — це залежить від місця розташування новоутворення.

Найчастіше хвороба проявляє себе:

  • кров'ю у випорожненнях;
  • безпричинним схудненням за короткий час;
  • дискомфортом у животі: болем, спазмами, підвищеним газоутворенням;
  • втратою апетиту;
  • загальною слабкістю, стомлюваністю, анемією;
  • закрепами або, навпаки, діареєю.

Деякі прояви колоректального раку можуть нагадувати симптоми інших захворювань, таких як геморой. Через це людина часто ставиться до них несерйозно, терпить дискомфорт чи лікується неправильно.

Хто в групі ризику?

Люди, які:

  • мають обтяжений сімейний анамнез (у родичів першої лінії був колоректальний рак);
  • надмірно споживають алкоголь (20% випадків захворювання у людей працездатного віку пов’язані з вживанням алкоголю);
  • палять (22% випадків захворювання у людей працездатного віку пов'язані з палінням);
  • мають надмірну вагу;
  • надмірно споживають перероблене м'ясо; 
  • мають неліковані запальні захворювання кишківника протягом тривалого часу.

Якщо присутній один або кілька факторів ризику, це ще не означає, що людина обов'язково захворіє, просто ймовірність цього є більш високою. Так само люди без будь-яких факторів ризику не захищені від колоректального раку на 100% і можуть захворіти, але ризик цього менший.

Як попередити колоректальний рак?

Є універсальні рекомендації, яких варто дотримуватись усім людям, щоб знизити ймовірність захворіти. Більшість з них відповідає загальним правилам здорового життя: регулярно займатися фізкультурою, правильно харчуватися, не палити, не вживати алкоголь. Але найважливіше для профілактики — регулярно проходити скринінг колоректального раку.

Серед основних рекомендацій:

Обмежити вживання алкоголю. Якщо вживати більше ніж три порції алкоголю щодня, ймовірність захворіти підвищується приблизно на 25%.

Відмовитися від паління. Дослідження свідчать, що ризик захворіти на колоректальний рак у курців на 20% вище, ніж у людей, які не мають цієї шкідливої звички. Чим довший стаж паління і більша щоденна кількість сигарет, тим вищий ризик. 

Підтримувати нормальну вагу. Надлишкова вага збільшує шанси захворіти на рак товстої кишки на 30-70%. Найбільш небезпечним є вісцеральне ожиріння, при якому жир накопичується не під шкірою, а в черевній порожнині навколо внутрішніх органів.
Займатись фізкультурою. Регулярні фізичні навантаження знижують ризик раку на 20%. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, для підтримки здоров'я достатньо 150—300 хвилин помірних аеробних навантажень на тиждень.

Споживати більше клітковини. Лікарі рекомендують щодня з'їдати не менше 5 порцій (приблизно 400 г) овочів та фруктів.

Споживати менше переробленого м'яса. Ковбаси, сосиски, бекон та інше перероблене м'ясо вважається канцерогенним.

Регулярно проходити скринінги згідно з календарем. Для людей, що не входять до груп ризику, рекомендують починати скринінги з 50 років, навіть якщо скарги відсутні. Людям з груп ризику варто починати обстежуватися раніше, а періодичність обстежень обговорити окремо з лікарем. 

Як попередити колоректальний рак

Що таке скринінг колоректального раку і чому він важливий?

Золотий стандарт скринінгу колоректального раку — це колоноскопія. Більшість злоякісних пухлин в товстій і прямій кишці розвиваються з поліпів, які можуть знаходитися там багато років без жодних проявів.

Колоноскопія дозволяє виявити передракові поліпи та видалити їх до того, як вони перетворяться на злоякісну пухлину. Згідно з дослідженнями, це допомагає знизити ймовірність раку майже на 50%.

Також завдяки скринінгу можна виявити колоректальний рак на ранній стадії, коли його лікування є найбільш ефективним.

Колоноскопія — це боляче і неприємно?

За сучасних світових стандартів ендоскопічні дослідження проводяться під седацією. Це поверхневий медикаментозний сон, під час якого відбувається постійний моніторинг життєвих показників пацієнта командою анестезіологів. Перед проведенням процедури вас проконсультує анестезіолог, який визначить всі фактори ризику, щоб зважити їх і звести до мінімуму.

Відділення ендоскопії в Клініці ДЕНИС оснащене професійною відеоендоскопічною системою Olympus Optera CV-170 (Японія). Застосування іригаційної помпи та вуглекислого газу допомагає знизити дискомфорт після процедури.

Як попередити колоректальний рак

Щоб гарантувати інфекційну безпеку процедур, ендоскопи обробляються за допомогою автоматичних мийних машин (репроцесорів) Detro Wash (Туреччина). 

Отже, сучасна колоноскопія є не тільки безпечною, але й дозволяє проходити скринінг колоректального раку без неприємних відчуттів.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації