Чи можна захворіти на діабет через неправильне харчування?

Чи можна захворіти на діабет через неправильне харчування? Колаж: ТиКиїв

На сьогодні цукровий діабет – одна з головних загроз для здоров'я. Нині у світі понад пів мільярда людей живуть із цим захворюванням, і в половини з них хворобу не діагностовано. Про види діабету і як запобігти його розвитку розповіли в Центрі громадського здоров'я.

Діабет – серйозна загроза для українців 

Україна нині не має чіткої статистики щодо кількості хворих. За офіційними даними, понад 1,3 млн українців мають цукровий діабет, неофіційні джерела називають цифру у 2 млн осіб. 

ВООЗ вважає, що основні причини поширення діабету – це погіршення екологічної ситуації, зменшення фізичної активності, а також неправильне харчування.

Фото: Getty Images

Щоб діагностувати захворювання вчасно, треба підвищити рівень обізнаності населення щодо симптомів цукрового діабету 1-го типу (надмірна спрага, часте сечовипускання, брак фізичної енергії, раптова втрата ваги, відчуття голоду). А також збільшити можливості скринінгу для людей з високим ризиком цукрового діабету 2-го типу (старший вік, надмірна вага та ожиріння, сімейний анамнез, низький рівень фізичної активності та нездорове харчування).

Очікується, що до 2030 року кількість дорослих, хворих на цукровий діабет, досягне 67 млн, а до 2045 року – 69 млн людей.

Це захворювання викликає значні загальні проблеми зі здоров'ям, погіршує соціальне та економічне становище людини, що негативно позначається на якості життя, а то й лягає фінансовим тягарем на всю сім'ю.

Що таке діабет і чому він з'являється

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози в крові. Це хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, що контролює рівень глюкози) або ж організм не може ефективно використовувати його.

Існує три основні форми цукрового діабету:

  • цукровий діабет 1-го типу;
  • цукровий діабет 2-го типу;
  • діабет під час вагітності.

Цукровий діабет 1-го типу (інсулінозалежний) виникає тоді, коли підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну або зовсім його не продукує. Найчастіше це захворювання діагностують у дитячому або підлітковому віці, тому його ще називають "ювенільним діабетом". Але в останнє десятиліття дорослі люди стали хворіти на діабет 1-го типу частіше. 

Оскільки організм людини не може виробляти інсулін у потрібній кількості, клітини не отримують достатньо глюкози та жирних кислот – у результаті через брак необхідної енергії внутрішні органи не можуть нормально працювати. "Зайва" глюкоза із жирними кислотами починає циркулювати кровоносними судинами, забивати їх, внаслідок чого формуються атеросклеротичні бляшки. Це спричиняє цілу низку проблем – може не тільки погіршитися зір, а й існує небезпека відмови нирок. 

Тому діабетики 1-го типу змушені постійно тримати на контролі свій рівень інсуліну та робити ін'єкції. 

Фото: Pexels

У випадку діабету 2-го типу (інсулінонезалежного) проблема полягає в тому, що клітини не реагують на інсулін. Здебільшого причинами цього є нездоровий спосіб життя та надмірна вага. Як саме це відбувається? Кількість жирових клітин дорослої людини обмежена. Тому коли вона набирає вагу, жирові клітини роздуваються. Наприклад, ми добряче поїли. В організмі стався "вибух" інсуліну, який намагається пропхнути новий жир у клітини. Ті відмовляються, бо вже й так переповнені. Коли таке відбувається постійно, жирові клітини стають менш сприйнятливими до інсуліну. 

Виникає та сама ситуація, що й за діабету 1-го типу: надлишок глюкози та жирних кислот, що циркулюють у крові та руйнують кровоносні судини. За деякий час можуть з'явитися серйозні проблеми зі здоров'ям – пошкодження різних органів, особливо очей, нирок, нервів і серцево-судинної системи.

Як запобігти розвитку діабету?

На діабет 2-го типу припадає понад 90% усіх випадків цього захворювання. Епідеміологічні дослідження свідчать про те, що багатьом із них можна запобігти, якщо усунути основні чинники ризику:

  • ожиріння;
  • низька фізична активність;
  • нездорове харчування;
  • куріння, вживання алкоголю.
Фото: Getty Images

Важливо контролювати рівень глюкози в крові. Для цього потрібно правильно харчуватись, мати достатній рівень фізичної активності.

Намагайся звертати увагу на етикетки (марковання) харчових продуктів, де зазначено вміст цукру. Вибирай продукти без доданого цукру, особливо якщо маєш зайву вагу. Цукор – один з головних винуватців зайвої ваги та ожиріння. Пам'ятай, що його вживання може призвести до цукрового діабету 2-го типу. 

А ще твої головні вороги – рафіновані вуглеводи. Вони містяться в таких продуктах:

  • біле борошно;
  • білий хліб;
  • білий рис;
  • випічка;
  • газовані солодкі напої;
  • макаронні вироби, солодощі;
  • сухі сніданки.

Після вживання їжі з високим вмістом рафінованих вуглеводів рівень цукру в крові знижується приблизно через годину або дві. Потім з'являється відчуття голоду, ми знову хочемо їсти, внаслідок чого переїдаємо. 

На відміну від вуглеводів і меншою мірою білків, жири, які ми споживаємо, безпосередньо не підвищують рівень цукру в крові.

Харчові звички, що впливають на розвиток діабету

Деякі дослідження виявили сильний зв'язок цукрового діабету 2-го типу з високим споживанням вуглеводів і жирів. Багато досліджень повідомляють про позитивний зв'язок між високим споживанням цукру та розвитком цукрового діабету 2-го типу.

Фото: Getty Images

Часте споживання червоного м'яса, солодощів і смаженої їжі сприяє підвищенню ризику виникнення цукрового діабету 2-го типу. А от захистити від його розвитку може споживання фруктів і овочів, оскільки вони містять поживні речовини, клітковину та антиоксиданти, необхідні для нормального функціонування всього організму.

Вживання продуктів, що містять прості вуглеводи (білий хліб, картопля, солодощі), зазвичай викликає різке підвищення рівня глюкози в крові.

У раціоні мають бути цільнозернові продукти, як-от вівсянка, коричневий рис і некрохмалисті овочі, багаті на клітковину, оскільки вона уповільнює вплив їжі на рівень глюкози в крові.

Фото: Getty Images

А от їжа, що містить прості цукри, не забезпечує наш організм вдосталь мінералами, вітамінами та клітковиною, а тільки вгамовує голод на короткий час.

Прості цукри часто ще називають "порожніми калоріями". Не секрет, що їх багато у фастфуді.

Тож під табу мають бути такі продукти:

  • бургери;
  • снеки, солоні горішки;
  • картопляні чипси;
  • картопля фрі;
  • сосиски;
  • піца;
  • солодка випічка;
  • солодкі газовані напої;
  • енергетичні напої;
  • кава та какао з цукром;
  • пакетовані соки;
  • морозиво;
  • цукерки.

У цих продуктах майже немає корисних вітамінів та мікроелементів, натомість багато трансжирів. Через них у крові підвищується рівень "поганого" холестерину, що призводить до збільшення ризику серцево-судинних захворювань.

Як знизити ризик розвитку діабету?

Фото: Getty Images
  • Варто відмовитися від цукру та попередньо оброблених харчових продуктів, зокрема з обробленими зерновими продуктами (борошно, білий рис). Краще заміни їх цільнозерновими.
  • Намагайся збільшити споживання клітковини, їж овочі та фрукти. Вони повинні становити щонайменше половину твого щоденного раціону.
  • Зверни увагу на бобові культури (сочевиця, боби, нут, горох), які також містять багато клітковини та корисного для здоров'я рослинного білка. Люди, які їдять багато продуктів з високим вмістом клітковини, зазвичай не набирають вагу, а отже мають менший ризик розвитку діабету.
  • Зміни харчові звички. У цьому тобі допоможе сімейний лікар. 
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації