Онлайн-контроль вагітності та робот на операції: тренди в українській медицині
Нові технології поволі добираються до українських лікарень — на заваді не стала навіть війна! Розповідаємо, як працює віддалений скринінг плоду вагітних та як лікарі курують операції за допомогою робота.
Як пояснює МОЗ, в умовах війни дедалі актуальнішим інструментом стає телемедицина. Вона — не про телебачення, а про різноманітні засоби дистанційного зв'язку. Цей напрям допомагає лікарю та пацієнтові тримати зв'язок. А ще дає змогу медикам спілкуватися, навчатися й обмінюватися досвідом.
За допомогою телемедицини забезпечується якісний та швидкий доступ до медичної допомоги українцям в усіх куточках країни, особливо в регіонах, де обмежений доступ до вузькопрофільних спеціалістів.
Кількість людей, що зазнали поранень і ампутацій, збільшується щодня — такі реалії повномасштабної війни. Тому ми постійно працюємо над покращенням доступності та якості цього виду меддопомоги. Телемедичні технології дозволять фахівцям дистанційно моніторити стан пацієнта, контролювати виконання реабілітаційного плану і наданих рекомендацій, — пояснював міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Контроль плоду онлайн
Телемедичні технології вже допомагали рятувати життя породіллям та новонародженим. Приміром, 2022 року в МОЗ розповіли про успішні пологи за допомогою віддаленого консультування на Миколаївщині. Тоді породіллю не змогли доставити до лікарні через заборону окупантів та погрози розстрілу. Тому пологи приймала медсестра, консультуючись з акушером-гінекологом онлайн.
Сучасні телемедичні рішення допомагають жінкам бути під наглядом та ретельно стежити за своїм здоровʼям навіть поза межами лікарні. Нині понад 180 перинатальних закладів по всій державі використовують портативні пристрої кардіотокографії Sigmafon для проведення віддаленої діагностики вагітних пацієнток. Станом на цьогоріч в Україні провели понад 10 тисяч досліджень!
Кардіотокограф — скринінговий пристрій, який допомагає оцінити внутрішньоутробний стан плоду, завчасно виявити можливі відхилення чи загрози вагітності та запобігти їм.
Як це працює?
- На телефон жінки встановлюється спеціальний застосунок.
- За допомогою бездротового звʼязку до телефону підʼєднується кардіотокограф.
- Датчики девайсу приєднуються до живота вагітної: вони фіксують і передають отримані дані про частоту серцевих скорочень плоду, фіксують активність мускулатури матки та реакції плоду на її скорочення.
- Рух плоду фіксує жінка, натискаючи спеціальну кнопку на пристрої.
- Результати діагностики зберігаються у додатку, лікар же може переглянути їх віддалено у своєму телефоні або за допомогою вебверсії телемедичної платформи.
У взаємодії з телемедичною платформою Carebits пристрій дає змогу віддалено відстежувати діагностичні показники життєдіяльності плоду. Далі платформа з використанням штучного інтелекту інтерпретує результати дослідження та формує аналітичний звіт.
Як пояснює МОЗ, кардіотокографія є цілком безпечною для майбутньої матері та дитини, адже не використовує жодного шкідливого випромінювання чи іншого негативного впливу на організм та не потребує втручань, а тому жінка не відчуває жодних неприємних відчуттів.
Операція очима робота
Кардіотокограф — не єдина телемедична платформа, яка впроваджується в Україні. Торік національна дитяча спеціалізована лікарня "Охматдит" долучилася до роботи з телемедичною системою Teladoc Health — для цього спеціалісти клініки регулярно консультувалися з колегами клініки "Шаріте" в Берліні.
Teladoc Health забезпечує високий рівень візуалізації — лікар може бути віртуально присутній на операції. Зі свого робочого місця він бачить усе, що відбувається в палаті, до найдрібніших деталей, може віддалено керувати камерою на 360°, наближати чи віддаляти зображення, концентруватися на операційному столі, бачити всі показники на екранах у палаті.
Ефект присутності лікаря біля лікарняного ліжка пацієнта забезпечує робот Teladoc Litev3.
За допомогою системи Teladoc Health також проводять віддалені консультації під час лікування поранених. На платформі створені спеціальні "кімнати" для лікарів, які розділені за характером бойової травми. Проводити їх можуть лише зареєстровані на платформі лікарі, що виключає виток даних на користь росії.
Попри значні результати, новітні технології дісталися ще далеко не всіх українських лікарень. Утім, чекаємо на повсюдні інновації в новому році.