Як підтримувати сексуальне здоров'я в парі: пояснює сексологиня
4 вересня світ відзначає День сексуального здоров'я. Його цьогорічна тема — "Позитивні стосунки". Як зробити свої сексуальні стосунки позитивними? Пояснює психологиня й сексологиня Юлія Чаюн.
Сексуальне здоров'я — це комплексне поняття. Воно містить не лише наявність або відсутність хвороб, а й емоційний стан людини та її обізнаність у сфері сексуальної освіти. Надважлива частина сексуального здоров'я — це добровільна згода на секс.
У гештальт-підході є два критерії сексуального здоров'я:
- психологічна неригідність — не застій на чомусь одному, а здатність переходити до нового, гнучкість;
- властивість обирати — пройти увесь цикл сексуальної взаємодії, або ж обірвати його за власним бажанням.
А ось три головні складники сексуального здоров'я — це ніжність, близькість та агресивність. І плавний перехід від одного до іншого є можливим якраз тоді, коли є змога обирати. Лякатися слова "агресивність" не варто: в контексті гештальту це — не про насилля, а про здатність озвучити власні бажання, або сказати "ні, я хочу зупинити цей процес".
Одне відео в інтернеті порівнює секс і чай. Приміром, коли ти спиш — ти не хочеш чаю, і в тебе його силоміць не вливають. Або ти маєш право відмовитися від чаювання будь-коли, якщо передумаєш. Таке порівняння дає розуміння кордонів як власних, так і сторонніх. Тому аналогію з чаєм можна привести дітям і підліткам, сексуальність яких ще формується, — каже сексологиня Юлія Чаюн.
На сексуальне здоров'я можуть впливати й чинники, не пов'язані прямо з сексологією. Іноді проблему з лібідо вирішує якісно підібраний вітамінний комплекс, тому корисно час від часу проходити діагностику в ендокринолога, здавати необхідні аналізи. Якщо під час близькості є больові відчуття — це привід звернутися до гінеколога (жінкам) або уролога (чоловікам).
Інфекції, які передаються статевим шляхом, ВІЛ та решта соціально небезпечних захворювань — чи не найочевидніша загроза сексуальному здоров'ю. Тож перед вступом в інтимні стосунки все ж варто пройти медогляд і переконатися, що ви з партнером здорові. У разі потреби — пройти індивідуальний курс лікування.
Досі найкращий захист — це презервативи. Ми вже писали, що є жіночі та чоловічі кондоми, а також інші засоби контрацепції. Їх можна вибрати на свій смак!
Не менш важлива й культура використання презервативів, адже вагінальна й анальна мікрофлори неоднакові. Якщо ви займаєтеся вагінальним сексом, а потім хочете анальний — презерватив треба міняти перед кожним проникненням!
З погляду сексології ж, лібідо знижує ще й погана комунікація в парі: непроговорені образи, замовчані конфлікти, невміння домовлятися тощо. Недарма тема Всесвітнього дня сексуального здоров'я 2024 — "Позитивні стосунки". А отже, топ-ван здорових сексуальних стосунків — це вміти розмовляти про секс.
Задля підтримки сексуального здоров'я та бажання в стосунках сексологиня Юлія Чаюн радить:
- регулярно займатися сексом! Це можна порівняти з чищенням зубів, спортом чи готуванням їжі: поступово формуються такий собі умовний рефлекс, який стимулюватиме бажання;
- виділяти час для сексуальної активності та сексуальних ігор — так само як ми знаходимо час для сніданку, роботи, спорту. Можна разом відвідати секс-шоп, втамувати цікавість на порносайті, подивитися фільм для дорослих, спробувати нові секс-іграшки;
- оберігати сексуальне життя від обов'язків — організувати простір для усамітнення, спланувати вихідні з відключенням телефону, щоб робота, діти й інші побутові справи не заважали досліджувати свою сексуальність;
- шукати нові способи бути "в конекті" з близькими людьми — це можуть бути тілесні практики, масажі, ба навіть обійми. За домовленістю з партнером можна організувати такі собі острівці близькості — і не лише для сексу. Головне — приділяти час та любов одне одному.
Взаєморозуміння в парі критично важливе в період війни, адже щоденні стреси також впливають на сексуальне здоров'я, потяг, бажання. Чоловіки-військові з ПТСР навіть можуть зіткнутися з тимчасовою відсутністю ерекції. Та сексологиня Юлія Чаюн наголошує: це не означає, що від сексу треба відмовлятися. Навпаки.
Через війну побільшало людей з інвалідністю, фізичними та психологічними травмами. Часом люди, що втратили кінцівку, уникають сексу, бо соромляться відсутньої частини тіла. Мовляв, сексом займаються тільки красиві, молоді і здорові. Насправді ж ми всі неідеальні. Тому важливо дозволити собі кохати й бути коханим. А в будь-якій парі важлива щоденна підтримка й довіра, — каже сексологиня Юлія Чаюн.
Сексуальні стосунки у парі — це мовби танець. Тому важливо проговорювати з партнером усі теми вчасно, щоб "танцювати" в єдиному темпі. А ще зважати на свій загальний стан, адже сексуальне здоров'я — це не лише про зону бікіні.
Читай також: Тантричний секс: міфи, пози, практика