Burning Man 2023: Україна представить воєнний арт "Храм їжака"

Наближається серпень, а це означає, що уже незабаром стартує Burning man — подія, яка втілює у реальність найбожевільніші мрії про життя у суспільстві свободи та творчого розвитку. Уже майже сорок років поспіль близько шістдесяти тисяч людей, серед яких підприємці, мільярдери, моделі, діджеї збираються в центрі пустелі Black Rock наприкінці серпня, щоб збудувати місто своєї мрії Black Rock City.
Що таке Burning Man

Це справжній перформанс, за вісім днів якого учасники встигають стати його частиною, приміряючи на себе найдивовижніші костюми, блукаючи серед складних футуристичних інсталяцій, слухаючи спонтанні музичні виступи та відвідуючи безліч вечірок. У пустелі розгортається наметово-автомобільний табір. У його центрі символ фестивалю — гігантська фігура Палаючої Людини, а навколо — основні артоб'єкти та розважальні майданчики.

Організатори визначають цей івент як експеримент зі створення спільноти радикального самовираження.Це про спільноту однодумців, мистецтво й абсурдизм, якого так не вистачає у буденному житті.
Усі присутні учасники фестивалю представляють свої інсталяції та інші продукти творчості. Також учасники самі відповідають за своє життєзабезпечення — їжу, воду, місця для ночівлі, захист від спеки, вітру та холоду.

Водночас вони зобов'язуються не залишати жодних слідів свого перебування. Тому із закінченням фестивалю створене містечко зникає буквально безслідно. Купити там практично нічого неможливо, хіба що каву. Можна обмінюватися чимось з іншими учасниками, дарувати й приймати в дар.
Україна на Burning Man

Починаючи з 2015-го українці неодноразово представляли свої роботи посеред пустелі. А торік литовсько-американський табір Amber Dust створив інсталяцію з тризубом, щоб показати підтримку Україні у боротьбі за свободу та демократичні цінності. Попри війну, на Burning Man у 2022-му доїхали й українці, а в музичній програмі був виступ Аліни Паш. Для перфомансу співачка обрала жовто-блакитні кольори.
The Hedgehog Temple




На цьогорічному культовому фестивалі Burning Man Україну представить інсталяція під назвою "Храм їжака". Цей артоб'єкт буде меморіалом, присвяченим загиблим у повномасштабній війні українцям. Скульптуру у вигляді величезного їжака, усередині якого на протитанкових загородженнях будуть розказані історії загиблих захисників України, вигадав лідер спільноти "Бернери України" Ярослав Корець. Її образ продиктований темою фестивалю — "Тварини", а зміст — подіями, що розгортаються в Україні ось уже дев'ятий рік поспіль.
Їжак — символ війни та небезпеки і одночасно символ захисту та єднання. Бо тема Burning Man цього року — Animalia, тому військовий їжак влучно гармонує з концепцію. Наша місія — передати емоційну біль від війни. І ми хочемо долучити до допомоги Україні тих, хто ще цього не робить, — розповідає Ярослав Корець.
За його словами, над проєктом працював великий колектив. Це архітектори Гріша Зотов та Кирило Цуман, координатор проєкту Лейла Жданова. Арт виконували на виробничих майданчиках Олександра Слободяника та Міті Зінов'єва.

Основною частиною Храму стане експозиція історії тих, хто загинув під час війни, хто мав жити, якби не російські загарбники. Каже, на протитанкових їжаках, які стояли на захисті Києва і тепер стоятимуть біля Храму їжака, будуть розміщені історії тих, хто загинув під час війни.
Якщо ви хочете, щоб фото, історії, особисті речі ваших Героїв потрапили в наш Храм і допомогли врятувати тих, хто боронить нас з вами. Це може бути шеврон, фото, окуляри, кепка, браслет, будь-яка особиста річ, або будь-що, що ми можемо експонувати у нашому храмі і через що ми зможемо достукатись до людей з іншої сторони планети, — каже Олександр Слободянюк.
Розповісти історію можна тут.

Однак, як зізнається лідер спільноти "Бернери України" Ярослав Корець, чи не найскладнішим завданням було спроєктувати артоб'єкт таким чином, щоб він відповідав найсуворішим вимогам безпеки артоб'єктів від Burning Man.
Він повинен вистояти при урагані, зі швидкістю вітру 150 км на годину. Звісно, нелегко доставити арт з України до пустелі, а ще треба його там зібрати з комплектуючих та зробити електроживлення для нічної підсвітки, — ділиться Ярослав Корець.
Табір Kurenivka

Після чотирирічної перерви на Burning Man втретє буде побудовано табір Kurenivka. Як наголошує Ярослав Корець, це буде особливе явище.
Якщо наш арт про біль, то табір повинен виконати більш освітню та розважальну місію — там буде музика, настоянки, воркшопи та майстер-класи. У такий спосіб ми зможемо охопити більше людей українською культурою та реалізувати нашу місію.
Реалізувати інсталяцію The Hedgehog Temple вдалось, оскільки концепт Храму сподобався організаторам Burning Man і вони виділили грант на його виробництво. Це допомогло покрити більшість витрат. Решту — зібрала команда. Виробництво їжака з іржавого металу заввишки сім метрів, з сотнею протитанкових їжаків у животі, завершили у червні в Києві.

Наразі його завантажили у контейнер й відправили до США.
Довідка. Цьогорічний Burning Man 2023 відбудеться 27 серпня – 4 вересня.