Інтерв’ю з режисеркою мультфільму "Неймовірна подорож на Північний полюс"

Вже 27 липня на великі екрани вийде пригодницький мультфільм "Неймовірна подорож на Північний полюс".

Заснований на реальних подіях анімаційний фільм розповідає про першу успішну повітряну експедицію на Північний полюс 1926 року. Ця мандрівка здійснювалася на дирижаблі "Норвегія", який спроєктував знаменитий італійський конструктор Умберто Нобіле.
Керував експедицією знаменитий дослідник Руаль Амундсен (норвезький мандрівник і перша людина, яка досягла Північного полюса). Але головна героїня мультфільму — собака Тітіна, улюблениця Нобіле.
Ми поспілкувалися з режисеркою мультика.

Кайса Несс, як і всі норвежці, знала про свого легендарного земляка Руаля Амундсена та його досягнення. Але коли вона випадково наштовхнулася на історію про дирижабль "Норвегія" і відкриття Північного полюса, то була здивована.
У цьому інтерв'ю режисерка розповіла про створення анімаційної стрічки, її історію та чим надихалася у роботі.

Як до вас прийшла ідея мультфільму?
Я натрапила на цю історію випадково і була здивована, що досі не чула про неї, адже це була величезна медійна подія в 1920-х, а дирижабль надав їй ще більшої видовищності! З часом це відійшло в історію, і сьогодні більшість норвежців не знають, як помер Амундсен, що він зник у пошуках Умберто Нобіле. Хоча сам Амундсен є іконою, ця частина його життя менш відома.

Ваші психологічні портрети персонажів дуже глибокі та автентичні. На що ви звертали увагу при розробці героїв?
Існує дуже класичний підхід, щоб розповідати такі історії у фільмах: героїчні люди роблять складні речі. Але я таку історію розповідати не хотіла. Для мене було цікавіше те, що герої робили дивний вибір і мали складні стосунки. Наприклад, у фільмі їм більше цікаво сперечатися про те, у кого найбільший прапор, ніж насправді святкувати відкриття Північного полюса.
Взагалі, це фільм про маленьких людей у великому ландшафті. Вони сваряться, бувають впертими, егоїстичними. Вони мають правдиві людські почуття, що веде до більшої драми у стрічці.

Чому ви обрали центральним героєм Тітіну, а не Амундсена?
Використання Тітіни як спостерігача дає змогу аудиторії по-різному побачити ці ситуації. Тітіна насправді відчуває природу та ландшафт, а чоловіки не звертають уваги, тому що вони занадто зайняті змаганням один з одним. Паралельно з їхньою, у неї є власна пригода.

Присутність Тітіни — ще одна річ, яка привернула мене до цієї історії. Ми, норвежці, знаємо: собаки в полярному регіоні або працюють, або слугують їжею. Арктика — не місце для маленьких болонок. Навіщо приводити в таке місце домашнього улюбленця? Мені це здалося дуже дивним. Це і зробило цю історію такою цікавою. І як це насправді, коли маленька собачка подорожує з тобою на дирижаблі?

Стрічка має дуже яскраву анімацію, розкажіть про це детальніше.
Багато класичних 2D-аніматорів навчені працювати в більш яскравому стилі, з великою кількістю руху в кожному кадрі. Ми просили їх бути дуже стриманими: тільки легкі помахи руки, або поворот голови — для деяких аніматорів це було досить важко.

Звісно, є деякі персонажі, які більш мультяшні та мають власні стилі руху. Муссоліні, наприклад, гіперболізований у своїх виразах, тому для мультиплікаторів, які звикли до такого типу руху, були сцени, де вони могли справді піти ва-банк і розважитися.
Насправді це працює на користь анімації саме головних героїв, із якою контрастує, — підкреслює відмінності між ними та дозволяє аудиторії гадати, що ці відмінності можуть означати.
Мультфільм створювався командами в Брюсселі та Генті, хоча сама ви мешкаєте у Нідерландах…
Хоча були певні складнощі, пов'язані з Covid-19, я перемістилася в Бельгію, де працювала над проєктом напряму. Оскільки я була там, то могла безпосередньо спілкуватися з аніматорами, і вони могли вносити свої ідеї в роботу. Це дало мені змогу тісно співпрацювати з режисеркою анімації Марі-Лор Гіссе, яка справді розуміла наш підхід і чудово виконувала роботу з аніматорами.

Яку б пораду ви дали молодим режисерам анімації?
Коли ви працюєте з дійсно хорошими аніматорами, які мають великий досвід та ідеї, важливо бути відкритим до цього та побачити, як це можна використати. Це допомагає їм відчувати причетність до виробництва, а не просто працювати на когось. Це неймовірно важливо для творчих людей.

Як би ви самі коротко описали суть мультфільму?
"Неймовірна подорож на Північний полюс" — це фільм про маленькі почуття серед величезного простору. Про двох розчарованих чоловіків, які роблять відкриття — полюс, абсолютно порожнє місце. І про болонку, яка жила, щоб розповісти свою історію.