Що треба знати про концерт Lumos Orchestra: розповідає керівниця

Що треба знати про концерт Lumos Orchestra: розповідає керівниця Концерт "Гра престолів: симфонія льоду та полум'я". Фото надав Lumos Orchestra

Музика німецького композитора Раміна Джаваді до фентезі-серіалів "Гра престолів" і "Дім дракона" прозвучала на київській сцені. Саундтрек виконав незалежний симфонічний оркестр зі Львова Lumos Orchestra під орудою диригента Романа Кресленка.

Столична прем'єра концерту "Гра престолів: симфонія льоду та полум'я" відбулася 31 травня о 18:00 у Міжнародному центрі культури і мистецтв. 

Повна назва колективу — Lviv Unique and Magical Orchestra of Soundtracks. Називають себе ґік-оркестром. Основним фокусом їхньої діяльності є виконання музики з попкультури. У репертуарі мають понад 700 творів із фільмів, серіалів, мультфільмів та відеоігор. 

В межах нового концерту музиканти фактично переповіли в основних деталях всю історію вигаданого світу саги "Пісня льоду й полум'я" американського письменника Джорджа Мартіна — від появи перших людей до останньої битви з Королем ночі. З акцентом на окремих шляхетних родинах, головних персонажах та ключових подіях.

Цю ідею реалізували через вибрані композиції Раміна Джаваді в аранжуванні художньої керівниці оркестру Діани Коваль, а також доповнили власним текстом у форматі розповіді-переказу й цитатами з книжок.

Команда влаштувала ціле шоу з тематичним оформленням та навіть вкрапленням інтерактиву. Усі виконавці були вбрані у відповідні костюми як представники домів Вестеросу, а солісти втілювали конкретних героїв творів. На задньому плані на екранах демонстрували оригінальні авторські малюнки та анімацію, що ілюструють сюжет. А наратор, який з'являвся на сцені між номерами, виконував роль мейстера, що зачитує уривки з хроніки. Протягом дійства глядачі голосували за дім, який займе Залізний трон, та визначали долю Вестероса.

Підкреслю, що через вибраний формат події більшість композицій Джаваді виконувалися не повністю, а фрагментарно. Адже їх тематично поєднали в сюїти. Тож від програми не варто очікувати цілісного й послідовного відтворення саундтреку.

Був і момент, який дещо завадив отримати максимальну насолоду від виконання. Через погані акустичні властивості залу відчувався певний дисбаланс між групами інструментів. Тому складалося враження, що деякі з них недостатньо підзвучені.

Більше подробиць про концерт музики до "Гри престолів" та оркестр загалом мені розповіла художня керівниця, аранжувальниця та солістка Lumos Orchestra, скрипалька Діана Коваль.

Художня керівниця Lumos Orchestra Діана Коваль
Художня керівниця Lumos Orchestra Діана Коваль. Фото: фейсбук lumos.orchestra

Як зародилася ідея зробити цей концерт? 

Нашому оркестру понад 10 років, і за цей час ми робили тематичні проєкти на основі багатьох популярних франшиз: "Гаррі Поттер", "Зоряні війни", "Володар перснів", "Доктор Хто" тощо. 

Книги Джорджа Мартіна "Пісня льоду й полум'я" та серіали "Гра престолів" і "Дім дракона" — це так само величезні пророблені фантастичні всесвіти, як ті, за якими ми здійснювали проєкти раніше. А ще ми робимо концерти лише на такі теми, які любимо самі. Тож це було лише питання часу, коли "Симфонія льоду та полум'я" втілиться у життя. 

Чи не втратила "Гра престолів" після фіналу серіалу актуальність або принаймні колишню популярність? Чи музика й надалі залишається затребуваною? 

Глядачі можуть створити свій кінець історії на наших концертах, адже вони інтерактивні й мають варіативні закінчення. Тож ми не "зав'язані" та тому, що показали в серіалі. 

А Рамін Джаваді створив прекрасний саундтрек, деякі твори з якого давно у нашому репертуарі. Як показують відгуки наших шанувальників, ця музика не перестане бути актуальною і через десяток років.

Концерт симфонічного оркестру LUMOS Orchestra
Фото надав Lumos Orchestra

В одному з анонсів ви писали, що фактично створюєте саундтрек із саундтреку. Як формували програму виступу?  

Раніше наші концерти складалися переважно з творів практично таких, як вони є в саундтреку від початку до кінця. А сюжет і відео йшли за музикою. Цього разу все йде за глобальним сюжетом. Уся музика концерту підпорядкована загальній історії, яку розповідає шоу. Завдяки можливості малювати цю історію, а не брати кадри із серіалу, ми створили свою унікальну розповідь, обрамлену відомими темами із саундтреків.

У концерті використано понад 40 композицій, які тематично і музично об'єднані, щоб утворити 15 цілісних творів відповідно до сюжету. Вони втілені в сюїти так, аби розкрити історію того чи іншого персонажа, дому або фрагменту світу, а водночас якомога краще зберегти атмосферу оригіналу. Така робота була цікава, але й непроста.

Виступ LUMOS Orchestra
Фото надав Lumos Orchestra

У вас є особисті фаворити серед творів Джаваді? Як охарактеризувати їх стиль?

Напевне, всі варіанти теми дому Ланністерів, включно з відомою The Rains of Castamere, найулюбленіші для нас як музикантів і творців. Передусім за прекрасні партії соло-віолончелі, що так органічно поєднуються з вокалом і мають надзвичайно великий виразовий спектр. Ця тема звучить і грізно, і задумливо, і драматично, і рішуче. 

Саундтрек Джаваді, безперечно, симфонічний, проте досить "легко" симфонічний. Саме завдяки таким творам можна залучити людей любити симфонічну, а згодом і класичну музику, що часто трапляється після наших концертів.

Як готували цей проєкт?  

Підготовка до втілення шоу тривала майже пів року. Найголовнішим було зберегти найкраще в оригіналі, щоб слухачі точно відчули усі потрібні емоції, але подати це по-своєму, творчо. Розкрити історію з досі небаченого боку.

Звісно ж, непросто було визначитися з акцентами й деталями, адже усі подробиці та навіть усіх персонажів ми не встигли б показати за дві години. Тож довелося вибирати.

Концерт Гра престолів: симфонія льоду та полум'я
Фото надав Lumos Orchestra

Скільки музикантів виступали на сцені під час цього концерту та які інструменти були представлені?

На сцені, у складі оркестру та хору, в цьому шоу у нас близько 60 людей. Окрім класичних оркестрових інструментів, а також звичних, наприклад, роялю чи гітари, представлені чимало старовинних та екзотичних речей. Це блок-флейта, бузукі, дудук, раушпфайф, цитоль, експериментальні ударні для створення тих чи інших спецефектів.

Чому вирішили залучити до виступу галицький камерний хор "Євшан"?

Вони наші давні партнери по сцені, ми вже понад рік виступаємо разом. І в концертах за "Гаррі Поттером" та "Володарем перснів", і зараз у "Симфонії льоду та полум'я". Цей колектив близький нам за духом, вони молоді, завзяті й також люблять саундтреки.

"Гра престолів" має популярний саундтрек, який часто звучить у різних інтерпретаціях. У чому особливість вашого виконання цих творів?

Музика не має бути лише музикою. Вона має розповідати історію та чомусь вчити, нести в собі ідею. Саме це закладено у нашу концертну інтерпретацію саундтреку.

Концерт музики Раміна Джаваді
Фото надав Lumos Orchestra

Чому вирішили зробити не просто концерт, а ціле шоу з тематичним оформленням та інтерактивною розповіддю? Хто відповідав за постановку дійства?

"Не просто концерт" — один із принципів нашого оркестру. Всі наші шоу тематично оформлені — костюми, декорації, ілюстрації, відео. Багато з них мають інтерактив або інші цікавинки для слухачів, що дозволяють глибше зануритися в атмосферу дійства. 

Постановкою "Симфонії льоду та полум'я" займалася наша креативна команда: художники, режисери, артдиректор, наш головний постановник і директор оркестру Сергій Сич. Ми передивлялися серіали, переглядали деякі уривки з книг, читали чимало додаткових матеріалів про світ "Льоду та полум'я".

Наскільки аудиторія зацікавлена почути музику з "Гри престолів"? Які були відгуки з львівської та київської прем'єр програми?

У творіння Раміна Джаваді чимало прихильників, тому ми були впевнені у певному попиті. Та й у нашого колективу вже багато поціновувачів, які просто приходять на всі наші концерти, навіть якщо не дивились той чи інший фільм або серіал. Адже схожих за виконанням шоу в Україні більше немає. 

Відгуки з прем'єр потішили нас. Люди були в захваті, дехто навіть запитував, коли знову буде це шоу, адже хотів би побачити його ще раз. Та нас найбільше тішило, коли слухачі хвалили ілюстрації та анімації нашої художньої команди. Адже саме в цьому проєкті вони змогли розкритись як ніколи раніше.

Концерт Симфонія льоду та полум'я
Фото надав Lumos Orchestra

Скільки повноцінних концертних програм на основі творів попкультури у вашому репертуарі? 

Ми даємо концерти саундтреків ще з 2010 року. За цей час були й змішані, і широкотематичні шоу, як-от різдвяні, романтичні, відеоігри, серіали, мультфільми окремо, і вузькотематичні, що вже згадувались вище, наприклад, "Гаррі Поттер", "Володар перснів" тощо. Якщо ж брати лише вузькотематичні програми, присвячені лише одній конкретній історії, то "Симфонія льоду та полум’я" – п'ята.

Яку подальшу долю програми плануєте? Чи є думка запросити Раміна Джаваді до України?

Ми обов'язково ще гратимемо цю музику. Шоу вийшло органічне та цікаве, і ми самі закохались у своє творіння, тож з радістю повеземо його в якесь турне.

Запросити композитора до нас в Україну — це, звісно, мрія. Але багато хто з наших слухачів пише після концертів, що ми втілюємо їхні мрії. Отже, все можливо.

Концерт оркестру LUMOS Orchestra
Фото надав Lumos Orchestra

Наступні столичні виступи Lumos Orchestra пройдуть 1 та 2 липня, також в МЦКМ. Це буде саундтрек до відеогри Heroes of Might and Magic III. За роялем — автор музики, американський композитор Пол Ромеро. Квитки на перший концерт розібрали, тож відкрито продаж на додатковий. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації