"Стріткод: історія на кожному кроці". Інтерв'ю із засновницями проєкту

"Стріткод: історія на кожному кроці". Інтерв'ю із засновницями проєкту Фото: ГО "Історична Платформа"

Ти знаєш, чиє саме ім'я має вулиця, на якій ти живеш? Чи все ж доводиться гуглити, аби зрозуміти, ким була ця постать в історії? Якщо таке запитання виникає, у нас для тебе є дещо цікаве. 

"Стріткод: історія на кожному кроці" — проєкт, націлений на заповнення прогалин в історії України та ознайомлення з видатними постатями через міський простір. У невеличких табличках з QR-кодами зібрана достовірна цікава інформація.

Про розробку і запуск платформи розповіли засновниці проєкту — голова ГО "Історична Платформа" Інна Крупник і співзасновниця ГО та авторка big idea Наталя Демідова. 

Інно, розкажіть про проєкт "Стріткод: історія на кожному кроці"? Яка його мета? 

Стріткод
Фото: ГО "Історична Платформа"

Тривалий час до початку активних процесів декомунізації/дерусифікації наші міські простори носили імена чужих для нас діячів. А коли після перейменувань з'явилися нові назви, виявилося, що не з усіма іменами українці добре знайомі. Ну а деякі просто забули. Тож місія проєкту — підживити історичну пам'ять і знання українців, дати верифіковану історичну інформацію. Якнайкраще цьому сприятиме інтеграція проєкту у міські простори через стріткоди — анотаційні таблички, що ведуть на сайт з інформацією про постаті в назвах вулиць.

Стріткод
Фото: ГО "Історична Платформа"

Так, ти йдеш вулицею, бачиш її назву, скануєш QR-код на стріткоді — і переходиш  на платформу, де дізнаєшся про постать, на честь якої ця вулиця названа. Історія нас вже переконала: якщо не заповнювати прогалини історичної пам'яті власною історією чи власними героями, їх заповнять зайди, чужинці або навіть вороги. Носії не нашої культури, не нашої історії. І тоді вулиці знову розповідатимуть про імперію, "вєлікую культуру", комсомол та інші міфи чи скалки тоталітарних ідеологій. А в нашій свідомості не буде місця для Донцова, Шухевича, героїв Азова, Ратушного, Апостола, Примаченко, Січових Стрільців. Для відомих та менш відомих постатей. Для власних героїв — колишніх і нових.

Наталіє, поділіться тим, як виникла ідея проєкту та як наразі ви його реалізуєте? 

Стріткод
Фото: ГО "Історична Платформа"

Навесні 2022 року я переглядала відео, зокрема про видатних українців. Дивилася програму про Дмитра Донцова та раптом згадала, що водила дитину в басейн на вулиці, що названа на його честь. Подумала, як добре було б біля адресних табличок мати QR-коди, що ведуть на сайт, де можна почитати або послухати про людину з назви вулиці. Адже це непересічні особистості, які творили нашу історію. І прикро, що не всі знають, що саме вони зробили для України.

Ідея виникла, але реалізовувати її я не поспішала. Лякали масштаби, відсутність команди та фінансування. І купа усіляких дрібниць. А потім... Потім це просто сталося. Навчальний курс, підготовка описової частини. Пошуки людей зі схожими цінностями. Розчарування (куди ж без них). І врешті-решт — велика команда волонтерів, перші напрацювання, перші домовленості, перші партнери.

Наразі тривають роботи з підготовки до запуску MVP (тестової) версії платформи та встановлення першого стріткоду в столиці. Разом з IT-партнером SoftServe Академією ми створюємо сайт-платформу, разом із журналістами "Платформи пам'яті Меморіал" пишуться та верифікуються тексти про сучасних героїв, а з істориками — про митців, активістів, воїнів, науковців, які жили й творили в Україні. Доопрацьовуються ілюстрації й макети стріткодів. Останні погоджуються з органами влади. Старт планується влітку, тож усі напружено чекають.

Як відбувається збір інформації для табличок?

Стріткод
Фото: ГО "Історична Платформа"

Щоб створити якісний і цікавий матеріал, перш за все потрібні достовірні джерела. Їх надають або перевіряють історики, які потім верифікують готові тексти, написані копірайтерами, журналістами. ГО "Історична Платформа" запрошує до співпраці майстрів історичного слова — поки що на волонтерських засадах задля створення матеріалів платформи.

Розкажіть про ваші плани. Як таблички будуть інтегровані у життя міста?

Big idea – big plan: "застріткодити" всю Україну. Звичайно, команді проєкту потрібна підтримка з боку органів влади, бо працюють в законній площині, а для встановлення табличок потрібні дозволи. Також потрібна підтримка фінансова, адже стріткоди самі не надрукуються, найкращий хостинг сам себе не оплатить, та й волонтерство — це здебільшого робота за залишковим принципом, що також хочеться змінити. 

Стріткод
Фото: ГО "Історична Платформа"

Тому найближчим часом плануємо погодження макетів з органами влади, запуск сайту, встановлення перших стріткодів. І пошук сталого фінансування через гранти та партнерства, без цього ніяк.

Чому, на вашу думку, проєкт важливий саме сьогодні?

Історичні просвітницькі проєкти нині важливі як ніколи. Бо ми все ще деколонізуємо простір та власну історію. В людей часто-густо "ламаються" причинно-наслідкові зв'язки, утворюються хибні уявлення про те, хто є хто в цьому світі, хто на що здатен. Команда проєкту хоче змінити свідомість, повернути нашим громадянам історичну пам'ять. Це вже роблять у різних форматах й інші чудові історичні, культурні, просвітницькі проєкти. А "Стріткод" посилить цю тенденцію власним внеском у сучасному форматі "дізнайся про історію з вулиці". 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Alyona Alyona і Jerry Heil з'явилися на відкритті Євробачення в костюмах з ключами: що означають їхні образи - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Alyona Alyona і Jerry Heil з'явилися на відкритті Євробачення в костюмах з ключами: що означають їхні образи

На Київщині випробували нову українську розробку для захисту військових - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

На Київщині випробували нову українську розробку для захисту військових

8 найяскравіших виступів на Євробаченні останніх років - 412x412
Мистецький

Михайло Пилипчук

8 найяскравіших виступів на Євробаченні останніх років

Вже сьома петиція з вимогою не зупиняти транспорт під час тривог набрала голоси - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Вже сьома петиція з вимогою не зупиняти транспорт під час тривог набрала голоси

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації