Як росіяни знищують українську культурну спадщину

Як росіяни знищують українську культурну спадщину Колаж: ТиКиїв

Будинок культури та історико-краєзнавчий музей на Київщині, Драматичний театр у Маріуполі, гімназія в Лисичанську, Національний університет Каразіна у Харкові, краєзнавчий та художній музеї в Херсоні. Російська війна в Україні не лише забирає життя українців – вона знищує нашу культурну спадщину. 

Повномасштабне вторгнення вже завдало українській культурі та історичним об'єктам збитків майже на три мільярди доларів. Про найзухваліші спроби злочинців вбити українську культуру – далі у матеріалі.

Станом на кінець березня 2023 року через російську агресію в Україні зруйновано чи пошкоджено понад 1373 об’єкти культурної інфраструктури, з них майже третина зруйновані. Найбільше постраждали об'єкти в Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській, Миколаївській та Луганській областях.

Інфографіка: ТиКиїв 

З 24 лютого 2022 року по 1 березня 2023-го в ЮНЕСКО зареєстрували 245 об’єктів культурної спадщини України, що постраждали чи знищені через повномасштабну війну. Однак насправді таких об’єктів може налічуватися близько тисячі. 

Інфографіка: ТиКиїв 

Зупинімося детальніше на кричущих випадках російських нападів на українську культуру.

Іванківський історико-краєзнавчий музей

0 / 0

Ще в перші дні війни окупанти знищили снарядом історико-краєзнавчий музей у селищі Іванків на Київщині. Там зберігалися полотна українських митців. Зокрема, 25 картин всесвітньовідомої художниці Марії Примаченко. Близько 10 робіт вдалося врятувати – під обстрілами картини виносили працівники музею. Усі ж інші експонати згоріли вщент.

Центральний будинок культури в Ірпені 

Фото: Укрінформ 

За 60 кілометрів – у сусідньому Ірпені – окупанти зруйнували Центральний будинок культури. Йому цьогоріч мало виповнитись 70 років. Ліпнина, візерунки та архітектура будівлі були окрасою і родзинкою колись затишного міста на Київщині.

Маріупольський драматичний театр 

Фото: Радіо Свобода 

На півдні Донеччини, у Маріупольському драматичному театрі, від ворожого вогню переховувалися близько тисячі містян. 16 березня 2022 року в будівлю 19 століття в центрі міста російський літак скинув надпотужну бомбу. Окупантів не зупинив навіть напис "Діти" з обох боків подвір'я. За озвученими даними, під завалами театру загинули шість сотень людей.

Національний музей Григорія Сковороди у Харкові 

Фото: Сергій Козлов 

У травні 2022 року російська ракета знищила Національний музей Григорія Сковороди на Харківщині. Це був маєток 18 століття, у якому філософ працював останні роки свого життя. На щастя, експонати вдалося врятувати. Їх заздалегідь перевезли у безпечне місце.

Харківський національний університет ім. Каразіна 

Фото: Цензор 

У Харкові окупанти зруйнували будівлі університету імені Каразіна. Від бомбардувань і обстрілів постраждали навчальні корпуси, музей природи, бібліотека та спортивний комплекс. Університет пережив дві війни та бій за місто у 2014 -му, але не витримав вогню окупантів.

Лисичанська гімназія

Також росіяни спалили вщент один з найкращих освітніх закладів Луганщини – гімназію в Лисичанську. Її наприкінці 19 століття збудували бельгійці. Вона входила до ансамблю Бельгійської архітектурної спадщини Лисичанська. Будівля проіснувала понад сто років.

Краєзнавчий та художній музеї на Херсонщині

Фото: rest.guru.ua

Нищили та мародерили загарбники й восени минулого року. Тікаючи з Херсона, російські окупанти пограбували два найбільших музеї міста – краєзнавчий та художній. Украдене вивозили вантажівками. Серед втрачених експонатів: іконописи, роботи Айвазовського, Врубеля, старовинна зброя, антикварні меблі, золото тощо. Загалом понад 15 тисяч цінних речей.

Повернення культурних пам’яток

Окупанти вивезли з території України десятки тисяч культурних цінностей, однак наразі підрахувати їх точну кількість неможливо.

Як розповіли у Міністерстві культури та інформаційної політики, точну кількість викраденого й вивезеного майна, документації та предметів мистецтва можна буде визначити лише після завершення війни.

Якщо більшість документації існувала в паперовому вигляді, то зараз, коли вона втрачена, потрібно звіряти кілька джерел... Це дуже кропітка робота, і вона займає час, бо колекції великі, – розповіла заступниця міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва.

У Мінкульті нині не беруться прогнозувати, коли ж будуть повернуті всі культурні цінності.

Навіть якщо ми точно знаємо, де знаходяться всі ці предмети, і якщо немає добровільного акта повернення, то такі процеси через судові розгляди можуть тривати дуже довго. Ми говоримо про роки. Будемо сподіватися, що не про десятиліття, – додала Чуєва.

Попри намагання ворогу не вдалося стерти українську спадщину з історії. Польща, Німеччина, Італія, Велика Британія та США вже готові долучитися до пошуку втрачених артефактів та відбудови зруйнованих українських пам'яток культури.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації