Олександр "Терен": про війну, TikTok та нове життя після ампутацій та протезування

Олександр "Терен": про війну, TikTok та нове життя після ампутацій та протезування Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Головним героєм шоу "Холостяк" на СТБ цього року став 28-річний ветеран російсько-української війни Олександр Будько з позивним "Терен". Ми зустрілися з Олександром, щоб дізнатися про нового холостяка більше. Знайомтеся!

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: пресслужба телеканалу СТБ

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Олександр Будько пішов добровольцем до батальйону "Карпатська Січ", а незабаром став командиром взводу 49-го окремого стрілецького батальйону "Карпатська Січ" з позивним "Терен". У серпні 22-го під час боїв у Харківській області Олександр дістав важке поранення, внаслідок чого втратив обидві ноги.

Після реабілітації та протезування в США Сашко активно займається спортом та навіть балетом: він танцював разом з артистами трупи United Ukrainian Ballet на сцені в Каліфорнії. Про нього зняли фільм "Перший ряд" (Front Row), продюсеркою якого стала Сара Джесіка Паркер. Він — призер з плавання міжнародних спортивних змагань "Ігри Нескорених", співавтор та ведучий відомого YouTube-проєкту "Відвал ніг, або All інклюзив", автор книги "Історія впертого чоловіка".

У проєкті "Відвал ніг, або All інклюзив" Олександр розповідає про свій досвід життя людини з інвалідністю й про те, наскільки адаптовані інфраструктура українських міст та суспільство до інклюзивності.    

Про нього можна розказати ще багато, але залишимо це героєві!

Про рішення йти на фронт

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Я не вірив, що розпочнеться повномасштабне вторгнення, і всіх запевняв, що цього не буде. Та коли серед ночі прокинувся від вибухів і зрозумів, що все ж таки це війна, почав хутко збирати речі — ту тривожну валізку, яка мала би бути вже готова. Рішення йти на війну не виникло 24 лютого — воно зі мною, напевно, з тих самих років, як з'явився мій позивний "Терен" — років 12 тому, коли я почав розуміти, хто наш ворог. Коли під час Революції гідності я брав участь у різних заходах для повалення режиму Януковича, вже тоді розумів: якщо буде війна — не питання, що я боронитиму країну. І коли приятель з мого міста, Рівного, військовий офіцер повідомив, що він збирає групу для участі в бойових діях, і запитав, чи немає в мене дітей, чи я впевнений у рішенні йти на фронт, я сказав: "Так, я готовий на всі 100%". І ми домовилися в суботу зустрітися в Києві. Але, на жаль, його вбили на в'їзді в місто на блокпосту. І я почав далі шукати, куди можу податися. Звертався у декілька організацій, поки не потрапив у "Карпатську Січ".

Про те, чим займався до повномасштабного вторгнення

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: facebook.com/terenRV

Я жив, як і більшість цивільних людей: займався спортом, мав роботу й хобі. Працював баристою в одній із кав'ярень на Подолі, але розумів, що переріс це — хотілося розвиватися. Паралельно займався графічним дизайном — це було хобі, яке згодом трансформувалося в роботу на фрилансі, і я планував перейти в графічний дизайн. А ще одним із моїх хобі була каліграфія. Також постійно ходив до залу на самбо — в гарній формі був, як на мене. Що, напевно, дало свій плюс на війні. З 1 березня 2022-го я планував займатися лише графічним дизайном, але натомість пішов на фронт.

Про те, як втратив кінцівки

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Під час боїв на Харківщині в мій окоп влучив російський снаряд. Ніхто не знає, що це було. Це точно не міг бути дрон, бо тоді мене б пошматувало, а якби це була міна, мене б розірвало на шматки. Ми досі всі думаємо, що це могло бути..?

Нас того дня було четверо на позиції: троє зверху, а я ліг в окоп. Ну і… прилетіло. Мене засипало землею — добре, що на мене впали двері, які ми перед цим поставили під стінку, і до мене потрапляло повітря. Я бачив сонячне світло... Тому хоч якась надія, що я не просто під землею, була. Я почав кричати: спочатку від болю, далі вже просто, щоби мене почули й витягли. Я чув, що хлопці ходять зверху, кричать мій позивний, і ще гучніше почав волати. Вони мене відкопали досить швидко, надали першу медичну допомогу. Потім оперативно приїхав евакуаційний автомобіль, і я поїхав до стабілізаційного пункту.

На жаль, процес лікування не був таким швидким і якісним, як хотілося б — можливо, вдалося б зберегти трішки більше мого тіла. Спочатку мене відправили до Харкова, за декілька днів евакуаційним потягом перевели в Полтаву, там мені зробили першу реампутацію вже обох ніг — власне, через не надану належним чином допомогу. Я фактично там загнив, і мої прохання та прохання моїх друзів, рідних ніяк не впливали на завідувача хірургічного відділення другої міської лікарні Іванова — він геть не хотів сприяти тому, щоб мене перенаправили до Києва чи Рівного. І вже коли приїхав мій друг з Києва, завдяки його знайомствам і комунікаційним навичкам вдалося все ж вирвати мене з тієї другої полтавської міської лікарні і відправити до київського Центрального госпіталю, де мені надали якісну медичну допомогу. Просто у тій полтавській лікарні звикли до цивільних, які можуть дати певну винагороду лікарю. А тут — військові, яких потрібно лікувати безплатно.

Про те, як встав на протези

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Моя реабілітація проходила у Львові, і мені пощастило потрапити до гарного реабілітаційного центру, де працювали реабілітологи з Ірпеня. Дуже хороша докторка дала багато настанов, які мені допомогли швидше стати на ноги, швидше почати ходити, зміцнити м'язи ніг та тіла взагалі. Але на це потрібно було виділити час і зрозуміти, що це не відбудеться за один день.

А оскільки я готувався до відбору на "Ігри Нескорених" і планував бігати, мені потрібні були бігові протези, і я звернувся до одного з фондів, який протезує за кордоном. І десь за місяць вирушив до США, де отримав бігові протези й протези для кросфіту. Я в них і тренуюсь, і ходжу, і за кермом їжджу, і що тільки не роблю. Навіть жодного разу не виникало думки, що чогось не зможу зробити.

Про війну

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Я ніколи не приміряв на себе ані поранення, ані смерть. Тим паче я був абсолютно впевнений в тому, що дійду до кінця війни — ну і, як більшість людей, був впевнений, що вона не триватиме так довго. Але все пішло не за моїм сценарієм, доля склалася інакше. Але якби я зараз міг би воювати далі, я б воював.

Про дебют у балеті на протезах

В США знімали документальний фільм Front Row ("Перший ряд"), виконавчою продюсеркою якого виступила Сара Джессіка Паркер. Я там був одним із провідних героїв, і моя ідея долучитися до балетної трупи та взяти участь в одній з її постановок — балеті "Жизель", була схвалена. Продакшн знайшов і хореографа, і композитора, і ми втілили мою ідею в життя на великій сцені в благодійному показі в Каліфорнії (хоча планувалося зробити це в Гаазі або Амстердамі). І все вийшло, як на мене, прекрасно. Можливо, я не до кінця задоволений своїм виступом, але загальна картинка чудова!

Про свої відео для ТікТок

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Я легко й весело розповідаю у своїх відео в ТikTok про своє життя з протезами, бо завжди був оптимістично налаштований, завжди любив жартувати. Просто тепер з'явився ще один привід для жартів, більш вагомий. Мене надихають люди, які пишуть мені й говорять багато приємних речей. Я розумію, що їм це потрібно, тішуся, якщо можу зробити комусь приємно, комусь подарувати усмішку, надихнути піти до спортзалу чи допомогти армії.

Про свою книгу "Історія впертого чоловіка"

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Ідея стати письменником в мене взагалі ніколи не виникала: я ніколи не писав до початку війни, навіть не намагався. Почав просто ділитися у своєму інстаграмі тим, як проходять будні та свята українських добровольців. Яка буденність на війні. Я почав писати короткі, але правдиві тексти, не вигадуючи нічого, —  про свої дні, як я їх проживав. І вони почали набирати популярність, людям подобалася і манера письма, і те, про що написано.

Тому я став писати далі. І, коли отримав поранення, у госпіталі також продовжив писати про свій шлях та лікування. Люди в соцмережах почали просити, щоб я продовжив писати, і навіть вимагати: "Ви мусите написати книгу! Пишіть книгу, пишіть книгу, пишіть книгу!" Навіть ноутбук подарували для цього, я зібрав купу різних нотатників… У реабілітаційному центрі я зрозумів: "Ну, все, напевно, дійсно час писати". Бо вже не було куди відступати. Тому одного дня я просто в реабілітаційному центрі відкрив ноутбук і почав писати перші рядки мого автобіографічного роману "Історія впертого чоловіка".

Тираж у книги, на жаль, невеликий. Але запланована й аудіокнига, і сподіваюся, ми знайдемо ще перекладача англійською.

Про свою медійність

Олександр Терен
Олександр "Терен". Фото: instagram.com/tsvit_terenu

Не скажу, що я її супер відчуваю — це просто підвищена увага до моєї особистості, та розумію, чому вона є — через певні інформприводи. Певною мірою я сам їх створюю. Бо, як ми бачимо, що більше людина медійна, то більше до неї дослухаються.

Яку ж дівчину Олександр "Терен" Будько хоче зустріти на проєкті "Холостяк"?

Я не шукаю ідеал. Я шукаю ту, чиїм внутрішнім світом буду захоплюватись. Мене цікавлять розумні прогресивні дівчата, з якими можна легко спілкуватися на будь-які теми. Які щиро реагують на жарти, тому що я багато жартую й інколи досить нетипово. Мені дуже відгукується, коли дівчина прагне змін у собі та в суспільстві, — каже Олександр.

Текст: Софія Півняк 

Читай також: Влад Никитюк: "Я одружився, але весілля буде після перемоги"    

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації