Спецпроєкт "Уроки життя": Michelle Andrade, Alena Omargalieva та Максим Девізоров
Чи пам'ятаєш ти свою першу вчительку? Перший дзвоник, шкільних друзів? У спецпроєкті "Уроки життя" до Дня знань разом із відомими людьми ми пригадали ті особливі моменти, коли шкільні уроки ставали уроками життя…
Максим Девізоров, актор, 28 років
Моя перша вчителька — Іванна Олександрівна — була для нас і другом, і мамою, і вожатою, і психологом, і навіть медиком. Ледь не цілий рік ми були під її наглядом: виїжджали влітку з нею в табір, ходили в походи, в ліс… Не хотілося надовго розходитися взагалі! А чому? Тому що і ми були її першим класом.
Через це ми відчували себе особливими й досі підтримуємо зв'язок, зустрічаємося. Цього року вона випускатиме черговий набір — її "діти" перейшли в 11 клас, зайду до них 1 вересня — привітаю. (Усміхається.)
Улюбленим предметом у школі була література. Обожнював читати та писати власні історії. От і зараз з'явилася нагода займатися тим, що подобається — ми запустили проєкт "Театр Ветеранів", у межах якого воїни, що повернулися з війни, опановують створення п'єс. Реально виходить, що вчитися — ніколи не пізно.
Шкільні роки навчили мене послідовності й дисципліни. Вони можуть забезпечити тобі успіх. Це правило підтверджується знову й знову.
Сьогодні я би подякував вчителям за добре виховання: зокрема завдяки їхній роботі знаю, за що слід любити Україну, її мову та культуру.
Michelle Andrade, співачка, 27 років
Я не пам'ятаю прізвище першої вчительки, але добре пам'ятаю її саму та свій перший урок в українській школі. Це був урок української літератури у 8 класі. Вчительку не попередили, що я іноземка й тільки починаю вивчати українську мову та говорити нею. (Мішель Андраде народилася в Болівії. — Прим. ред.) Вона захотіла перевірити мене й запропонувала прочитати текст. Звісно, всі в класі засміялися. Вчителька сказала: "Дитино, ти читаєш гірше, ніж учні в першому класі". Вона була дуже здивована. Це був незручний момент, адже коли тобі 13–14 років, будь-яка помилка стає приводом для насмішок. Після цього вчителі стали дуже тактовними зі мною й допомагали.
Я полюбила деякі предмети саме завдяки вчителям. По-перше, це моя класна керівниця — Інна Іванівна — викладачка фізики. Також мені дуже подобались алгебра та тригонометрія, які викладала Людмила Григорівна. Особливо любила уроки української мови, хоча я не зовсім пам'ятаю ім'я вчительки — здається, її звали Марія Петрівна. Вона була мамою мого доброго друга Макара.
Ці три предмети я дуже любила, оскільки вчителі були чудові — вони ставилися до мене добре й навчання було цікавим.
Мене цькували через мою мову, акцент, фігуру… Це навчило мене бачити у своїх особливостях не недоліки, а родзинки. Водночас мене поважали в школі. Я часто співала на святах і концертах, добре вчилася. Тож найважливіший урок, який я винесла зі шкільних років, — це бути сміливішою й не вірити в те, що кажуть про тебе інші. Не має значення, чи ти говориш з акцентом, чи маєш певні фізичні особливості. Головне — бути впевненим у собі.
Якби зараз я зустріла своїх вчителів, то, напевно, подякувала б їм за те, що вони давали списувати. (Сміється.) Я б хотіла подякувати директору школи за те, що він був класним другом, наставником і прикладом для всіх нас. Він був як "свій пацан". На жаль, його вже немає. Але я досі пам'ятаю його й щиро вдячна за його уроки, як шкільні, так і життєві.
Alena Omargalieva, співачка, 38 років
Мою першу вчительку звали Світлана Іванівна — дуже світла та добра людина. Перший урок в школі, на жаль, забула, але точно знаю, що з першого по третій клас початкової школи я вчилася дуже добре. Моїми улюбленими тоді були математика та малювання. Останній, напевно, подобався, адже можна було показувати свою креативність у малюнках. Улюбленим вчителем в школі був Лев Іванович — учитель української мови та літератури.
Найбільший урок, який усвідомила за роки навчання, це те, що потрібно вчитися, але не хвилюватися, не стресувати через оцінки. Таку саму пораду я хочу дати й батькам, які примушують своїх дітей вчитися лише на високі бали.
Я хотіла б подякувати всім вчителям за те, що вкладають частину своїх знань у дітей. Дякую своїм викладачам за їхню силу та працю, адже в них доволі нелегка робота.