125 років Національному музею декоративного мистецтва України: святкуємо разом!

125 років Національному музею декоративного мистецтва України: святкуємо разом! Фото: esu.com.ua

Цьогоріч Національний музей декоративного мистецтва України святкує 125-річчя. Познайомимось з ним краще!

Музей всередині. Фото: guide.in.ua

Чи знаєш ти, що Національний музей декоративного мистецтва України, що розташований на Лаврській, 9 — один із найбільших художніх музеїв України? В його колекції — понад 80 тис. творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України ХV — початку ХХІ ст.

Один із залів музею. Фото: esu.com.ua

Корінням Музей декоративного мистецтва України уходить в будівлю на вул. М. Грушевського, 6 — саме там 1899 року в Києві відкрився перший загальнодоступний музей — Міський музей старожитностей і мистецтв. Після його називали і Музеєм ім. государя імператора Миколи Олександровича, і Першим державним музеєм, і Всеукраїнським історичним музеєм ім. Т. Г. Шевченка, і Київським державним музеєм українського мистецтва...

1954 року з його експонатів була виокремлена колекція народного мистецтва та художньої промисловості: вона переїхала до Києво-Печерської лаври в колишні покої митрополита та прилеглу до них домову Благовіщенську церкву — пам’ятки архітектури ХVІІІ — початку ХХ ст.

Будівля музею. Фото: facebook.com/DecArtMuseum

З 1964 року філія стала самостійним Музеєм українського народного декоративного мистецтва.

Скарби з народу

Колекцію музею започаткували видатні вчені — академік Микола Біляшівський, який став його директором, та вчений-етнограф Данило Щербаківський, які здійснили безліч експедицій Україною в пошуках скарбів народного мистецтва.

Тепер в Національному музеї можна побачити глиняні кахлі XV-XVIII ст., гаптовані золотими та срібними нитками предмети церковного шитва XVIII ст., гутне скло XV-XVIII ст., вироби провідних порцелянових і фаянсових підприємств України XVIII-XIX ст. та понад 500 творів Марії Примаченко.

Фото: facebook.com/DecArtMuseum

У колекції музею представлені всі види традиційного народного мистецтва України: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, кістки та металу, художнє скло, фарфор, фаянс, емалі, декоративний розпис, витинанка, батик, писанкарство, народний живопис, іконопис.

Фото: facebook.com/DecArtMuseum

Гордість музею — комплекси українського народного вбрання ХІХ — початку ХХ ст. і традиційні жіночі прикраси: дукачі, коралі, венеціанське намисто, вироби з бісеру.

Фото: guide.in.ua

У першому залі музею представлена колекція українських рушників, яка щорічно змінюється. У другому й третьому — збірка народних ікон XVIII — початку XX ст. та унікальна колекція стародавніх писанок — одне з найстаріших і найчисельніших зібрань в Україні.

Фото: facebook.com/DecArtMuseum

Збірка експонується за регіональним принципом і дає зрозуміти особливості розвитку писанкарства в усіх куточках Україні.

Далі в музеї — український народний одяг, колекція килимів від українських майстрів.

Фото: guide.in.ua

У залі, де представлені вироби з дерева, виставлені музичні інструменти, декоративні та ужиткові речі, які використовувалися українцями у побуті щоденно чи на свята, а також козацькі люльки та порохівниці XVIII ст.

Тут можна побачити напрестольний дерев’яний хрест Ларіона Іваницького у срібній оправі 1576 року — найранішу датовану пам’ятку в колекції музею.

Фото: facebook.com/DecArtMuseum

Окремий зал — галерея Благовіщенської церкви — присвячений творчості видатної української художниці Катерини Білокур.

Фото: mdmu.com.ua

Декоративний розпис представлений роботами Євмена Пшеченка, Василя Довгошия, Ганни Собачко-Шостак, Параски Власенко, Марфи Тимченко.

Фото: facebook.com/DecArtMuseum

А ще тут постійно відбуваються різноманітні виставки та тематичні екскурсії.

Як музей святкує 125-річчя?

До 125-річчя відкриття першої експозиції у Національному художньому музеї України відбудуться події, які об’єднають у своєму історичному рідному домі три музеї: Національний художній музей України (NAMU), Національний музей історії України та Національний музей декоративного мистецтва України.

Зокрема, з 10 жовтня в NAMU (вул. Грушевського, 6. Службовий вхід, розташований з тильного боку будівлі) відкриті два проєкти.

  • "Витоки. До 125-річчя виставки до ХІ Археологічного з’їзду"

Тут представлені 54 експонати (серед них артефакти трипільської культури та скіфські старожитності), які могли демонструватися 1899 року, а також цікаві документи, пов’язані з музейницькою діяльністю Вікентія Хвойки, що зберігаються в Національному музеї історії України.

  • Віртуальний тур виставкою 1925 року "Український портрет ХVІІ-ХХ століть"

Проєкт присвячений легендарній виставці українського портрета, що була розгорнута в трьох залах другого поверху нинішнього NAMU. Він відтворює вигляд експозиції 1925 року: майже усі твори з виставки було не лише ідентифіковано, але й віднайдено їхнє теперішнє місце зберігання.

Відвідувачі можуть скористатися 3D-окулярами та опинитися в просторі виставки 1925 року, "рухатися" залами, розглядати експонати, знайомитися з новітніми музейними дослідженнями колекції завдяки аудіогіду та інформації до кожного твору.

Це варто побачити на власні очі!

Музей відкритий для відвідувачів щочетверга, щоп'ятниці та щосуботи з 12.00 до 17.30.

Вартість: повний квиток — 150 грн, пільговий (школярі, студенти, пенсіонери) — 100 грн, для військових — вхід вільний.

Читай також: Київські меценати: легенда бізнесу та благодійності Ізраїль Бродський 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації