5 вистав, які перемогли на всеукраїнському фестивалі-премії "ГРА"

5 вистав, які перемогли на всеукраїнському фестивалі-премії "ГРА" Кадр із вистави "Білка, яка прожила 100 років". Фото: Настя Телікова, фейсбук theatre.zv

П'ять вистав у десяти номінаціях стали лауреатами всеукраїнського театрального фестивалю-премії "Гра". Цього року його провели вп'яте. Церемонія нагородження відбулася 9 грудня у Будинку актора в Києві. 

У межах заходу назвали найкращі постановки 2021-2022 років. На участь у фестивалі-премії подали 134 різножанрові сценічні проєкти з понад 20-ти міст України. 10 мистецьких фахівців експертної ради сформували спочатку довгий, а потім і короткий список претендентів.

12 відібраних вистав показали наживо в Києві, Львові, Івано-Франківську та Рівному. Фіналістів оцінювали п'ять представників міжнародного журі, які приїхали з Литви, Естонії, Швеції, Польщі та Італії. Вони визначили переможців у чотирьох загальних та шести індивідуальних категоріях.

"ТиКиїв" розповідає про вистави, які стали тріумфаторами нинішнього фестивалю-премії. 

Читай також: 7 вистав грудня: Тореадори з Васюківки, Сойчине крило, Косачка та інші

Зерносховище

0 / 0

Режисер: Максим Голенко
Театр: Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр
Нагороди: найкраща драматична вистава, найкраща режисерська робота, найкраща чоловіча роль, найкраще музичне рішення

Дія відбувається в селі Зелений Кут на Полтавщині на тлі Голодомору 1932-1933 років. Вистава показує, як "радянська влада з гарного українського села зробила за кілька років фактично цвинтар, а з церкви — зерносховище, в якому загнивало зерно, поїдене мишами". 

Один із героїв — Арсей Печориця з бідної родини. Він мріє одружитися з Мокриною Старицькою, дочкою заможного селянина, якого вважають куркулем. Проте батько дівчини проти. Тим часом до села приїжджає уповноважений з району Книжник Мортко, щоб здійснювати колективізацію та розкуркулення, за сюжетом.

Однойменну п'єсу авторка "Поганих доріг" і "Спіймати Кайдаша" Наталка Ворожбит написала 2009 року на замовлення Королівського шекспірівського театру у Великій Британії. В основу твору драматургиня поклала історію власної сім'ї. Її дідусь був єдиним з 11-ти дітей у своїй родині, хто вижив під час Голодомору.

Прем'єра постановки Максима Голенка відбулася 10 вересня 2022-го. Режисер також ставив такі п'єси Наталки Ворожбит, як "Кайдаші", "Вій", "Саша, винеси сміття", "Зелені коридори". Зокрема, й за "Зерносховище" Голенка номінували на Шевченківську премію 2024.

На цьогорічному фестивалі-премії "Гра" саме цей спектакль здобув найбільше нагород — чотири. Окрім призів за найкращу драматичну виставу та режисуру, відзначили актора Марка Дробота за роль Книжника Мортка, а також актора й композитора Станіслава Лозовського та тріо "Веремія" за музичне і звукове оформлення.

Чи можна про трагедію геноциду українського народу говорити ось так? Сучасна воєнна реальність лиш підтверджує правдивість тексту. Так, це строкатість, хаос та кітч — але це цілісно. Часом тригерно, але не маніпулятивно. Іноді смішно, але крізь сльози, — каже експерт фестивалю, музичний культуролог Олександр Островський.

Білка, яка прожила 100 років

0 / 0

Режисер: Стас Жирков
Театр: Київський академічний театр "Золоті ворота"
Нагороди: найкраща камерна вистава, найкраща жіноча роль, спеціальний приз журі

Головна героїня моновистави — жінка зі Стокгольма, яка жила 1901-го до 2001-го й нічого не забувала. Протягом усього 20 століття вчилася любити й відпускати, приймати себе та інших. Хтось її сприймав, а інші не помічали. А ще їй подобалося спостерігати за білками й годувати їх, за сюжетом.

В основі вистави — п'єса драматурга Олега Михайлова "Справжня історія Фрекен Гільдур Бок, однолітки сторіччя". У ній автор розповідає про хатню робітницю-героїню творів про Малюка і Карлсона шведської письменниці Астрід Ліндґрен.

Прем'єра пройшла 13 березня 2021 року. Спектакль поставив режисер Стас Жирков, серед інших робіт якого — "Сталкери", "Слава героям", "Альбатроси", "Хлібне перемир'я", "Батько".

"Білка, яка прожила 100 років" посідає друге місце за кількістю нагород нинішнього фестивалю-премії "Гра". Окрім призу за найкращу камерну виставу, відзначили акторку Віталіну Біблів за роль Фрекен Бок, а також вручили спеціальний приз журі автору п'єси Олегу Михайлову. 

На сцену актриса виходить у білому об'ємному костюмі з вушками і хвостом, у нього ж потім, завершивши свою історію, і загорнеться, мов у саван. Усе життя вона була Фрекен Бок, білкою в колесі, доглядальницею для багатьох і прикладом для усіх інших, навіть не замислюючись над цим. Стильно, глибоко, красиво, пронизливо, блискуче, — говорить експертка фестивалю, театрознавиця Людмила Олтаржевська.

146 зірок, видимих неозброєним оком

Вистава 146 зірок, видимих неозброєним оком

Режисер: Дмитро Захоженко
Театр: Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки
Нагорода: найкраща вистава на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм 

Постдокументальний інтерактивний мюзикл про представників ЛГБТ-спільноти, страх іншості й дискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Виставу створили на основі соціологічного дослідження якості життя ЛГБТ-людей у Львові. Складається переважно з монологів на матеріалі 17-ти реальних інтерв'ю.

У назві — посилання на сузір'я Єдинорога, яке містить 146 зірок, видимих неозброєним оком, і яке вважають одним із символів ЛГБТ-спільноти.

Режисер постановки — Дмитро Захоженко, драматургиня — Оксана Данчук. Прем'єра відбулася 8 вересня 2021 року.

Спектакль назвали найкращим на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм.

У роботі поєдналися громадянська позиція і сміливість винесення на кін все ще дражливої в українському суспільстві теми інакшості з драматичною дією, різностильовими вокальними композиціями та варіативним пластичним малюнком акторських образів. Актори майстерно переходять від гри за сценарієм до гепенінгу та тонко транслюють документальні тексти, — каже експертка фестивалю, театрознавиця Юлія Щукіна.

Нехай щастить

Вистава Нехай щастить

Режисер: Степан Пасічник
Театр: Харківський державний академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка
Нагорода: найкраща вистава-рефлексія на події російсько-української війни

Виставу визначають як український народний фарс часів війни. Йдеться про Діда та Бабу, які щасливо жили в селі разом з онуком Іванком. Коли прилетіли ворожі літаки й почали скидати бомби, Іванко взяв рогатку, виліз на дерево і шишками став їх збивати, за сюжетом.

Режисер Степан Пасічник створив спектакль за мотивами п'єси "Війнонька", яку грузинський драматург Баса Джанікашвілі написав під впливом подій російсько-грузинської війни. Прем'єра пройшла 29 грудня 2022 року.

Постановка перемогла в новій номінації "найкраща вистава-рефлексія на події російсько-української війни".

Вистава ідеально вписується в контекст подій російсько-української війни. В інтерпретації Степана Пасічника сміх переплітається з гіркотою, а дія перенесена в наші реалії. Постановка іскриться дотепністю та сповнена кумедних ситуацій, провокуючи на щирий сміх, — говорить експертка фестивалю, мистецтвознавиця Анна Білик.

Лісова пісня на полі крові

Вистава Лісова пісня на полі крові

Режисер: Ростислав Держипільський
Театр: Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
Нагорода: найкраща сценографія

Вистава поєднує сюжети драматичних поем Лесі Українки "Лісова пісня" та "На полі крові". Герої першого твору — Мавка, Лукаш, мати Лукашева, дядько Лев, Килина і Перелесник — існують тут поруч із персонажами другого — Юдою та прочанином. Це історія "про велику любов — земну і небесну, про страшну зраду — собі справжньому і своєму Вчителю, про величезний біль і велике прощення".

Постановка режисера Ростислава Держипільського мала прем'єру 26 листопада 2022 року.

За сценографію спектаклю відзначили художницю-постановницю Юлію Зауличну.

Зміксувавши два твори, Ростислав Держипільський створив цілісне полотно. Сюжети переплітаються настільки тісно, що часом здається, ніби особливу виразність набувають саме в такому спільному форматі. Автори налаштували на сакральне дійство, в якому закодовані меседжі, універсальні для будь-якого періоду історії розвитку людства, — каже Людмила Олтаржевська.

Читай також: На скандальну виставу "Хазяїн" неможливо потрапити ще два місяці

Фестиваль-премію "Гра" 2018 року заснувала Національна спілка театральних діячів. Головна мета — зміцнення української театральної спільноти та визначення провідних тенденцій вітчизняної сцени. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації