7 українських фільмів, які варто переглянути в День Незалежності
День Незалежності України — чудова нагода влаштувати собі домашній кінопоказ. Ми підготували 7 цікавих українських стрічок, які вийшли в роки незалежності — вистачить на цілий день!
Читай також: "Ти мене любиш?": про що стрічка
"Мина Мазайло" (1991)
- Режисер: Сергій Проскурня
Двосерійна комедія від Укртелефільму. В основі лежить однойменна п'єса 1929 року. Автор — Микола Куліш, представник Розстріляного відродження. Сюжет розгортається наприкінці 1920-х років, у часи українізації. Харківський службовець Мина Мазайло прагне змінити своє українське прізвище на російське Мазєнін, бо вважає його соліднішим. Однак не всі члени сім'ї підтримують це рішення.
Цікаво, що... Фраза тьоті Моті, що стала мемом серед українців, в оригінальному творі звучала так: "Боже!.. По-моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованной".
А ще одна вікопомна цитата героїні: "Тепера я розумію, що таке українська мова. Розумію! Австріяцька видумка, так?" Виходить, у путінській росії вродилася власна тьотя Мотя...
"Кайдашева сім'я" (1993–1996)
- Режисер: Володимир Городько
Як не згадати екранізацію культової повісті Івана Нечуя-Левицького! Двосерійна телекомедія від кінооб'єднання "Консорціум Козак" розповідає про життя й побут української родини. Ми бачимо Кайдаша, його дружину Марусю та двох синів — Карпа та Лавріна, у переломний момент існування сім'ї. А голову родини грає геніальний Богдан Сильвестрович Ступка.
Цікаво, що... Режисер Володимир Городько усю свою кінокар'єру висвітлював теми, пов'язані з історією України, звичаями, традиціями, побутом нашого народу. Серед його доробків — "Там, де хрестили Русь" (1988), "На землі козацькій", "Обніміться, брати мої", "Козацькому роду…" (всі — 1991).
До речі, саме Городько поставив стрічку "Тільки краплю душі" (1978), зняту на кіностудії ім. О. Довженка. А про ще 10 культових кінокартин від цієї студії можна дізнатися в нашому матеріалі!
"Мамай" (2003)
- Режисер: Олесь Санін
Стрічку створили на основі давнього українського й кримськотатарського фольклору. Фільм — така собі українська версія "Ромео і Джульєтти". Козак-утікач закохується в неймовірної вроди татарку, яка рятує його від неминучої смерті. Їхнє кохання кидає виклик віковій ненависті між двома народами.
Цікаво, що... Цей фільм був також дипломною роботою Олеся Саніна, який закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Санін виступив і як режисер, і як сценарист, а ще доклався до художнього оформлення та написання пісень. Зняли ж "Мамая" за 24 дні.
"Той, хто пройшов крізь вогонь" (2012)
- Режисер: Михайло Іллєнко
Епічна історія про українського пілота Івана Додоки з Полтавщини. Спершу він стає радянським військовим льотчиком, Героєм СРСР. Але доля складається так, що йому доводиться пройти німецький полон, радянські табори, й зрештою, потрапити до Канади, де він стає вождем індіанського племені. Якісне змалювання пошуку нашої ідентичності та приборкання комплексу меншовартості.
Цікаво, що... Для знімання фільму використали легкий двомісний літак Best Off Sky Ranger, який виробляє київська авіабудівна фірма "Аерос". Він важив 250 кг, а коштував — 18 тис. дол.
"Атлантида" (2019)
- Режисер: Валентин Васянович
Це — антиутопія, дія якої відбувається 2025 року на сході України, "за рік після закінчення війни". Головний герой намагається приборкати посттравматичний розлад і навчитися жити після бойових дій. Прем'єра відбулася у Венеції. Ще й яка! Тоді над островами Лідо, головною локацією Венеційського кінофестивалю, підійняли синьо-жовтий стяг. А невдовзі стрічка перемогла в програмі "Горизонти".
Цікаво, що... У фільмі грають тільки непрофесійні актори. Головні ролі виконали: колишній розвідник Андрій Римарук, парамедикиня Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. А знімали стрічку в нині зруйнованому росіянами Маріуполі...
"Толока" (2020)
- Режисер: Михайло Іллєнко
Екранізація Шевченкової балади "У тієї Катерини хата на помості…". Ідея фільму виникла в режисера ще в 1967 році. Та стрічці довго не давали грошей на виробництво: приміром, 2012 року Держкіно, порушивши процедуру, обрало конкурента — російськомовну трагікомедію "Мир вашому дому".
Історична драма розповідає про трьох козаків, які покохали Катерину. Свій вибір дівчина довірила долі: пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить із полону її брата. А далі — тсс, спойлери... Натякнемо лише, що Кобзар запозичив сюжет із народної пісні про тройзілля, поширеної в багатьох варіантах по всій Україні.
Цікаво, що... Назву "Толока" режисер вибрав не одразу. В листі до свого однокурсника Михайло Іллєнко називає інші варіанти, зокрема "Побачити і померти" й "Життя однієї хати". Та все ж зупиняється на "Толоці": за його словами, це слово перегукується з вчинками головної героїні стрічки.
"Ми були рекрутами" (2024)
- Режисер: Любомир Левицький
Стрічка знайомить глядача з бійцями Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ. Головний герой — 19-річний хлопець, який на службі отримав позивний Журналіст і почав знімати фільм про підрозділ. Бійці розповідають про себе, свою мотивацію, роботу та діляться роздумами про війну. Драма доступна на Netflix.
Цікаво, що... За планом, знімальний процес мав тривати 10 днів, але командування 3-ї ОШБр відпустило бійців лише на п'ять. Тривалість фільму також довелося скоротити: у робочому монтажі було 2,5 години, а у фінальній версії — 92 хвилини.
Вітаємо зі святом та зичимо приємного перегляду!
Читай також: "Будинок "Слово": драма, яку написало життя