9 років без Кузьми Скрябіна: золоті хіти легенди

9 років без Кузьми Скрябіна: золоті хіти легенди Колаж: ТиКиїв

Сьогодні, 17 серпня, українському співаку та композитору Кузьмі Скрябіну (справжнє ім'я Андрій Кузьменко) могло б виповнитися 56 років. На жаль, він більше не розкладає старі фотографії на стіл, не дзвонить мамі та не їздить у маршрутці. Цього музиканта українці вважають своєю душею, а його творчість і досі живе у наших серцях. Ми підготували добірку знакових композицій Скрябіна, які не втрачають актуальності й донині.

Старі фотографії

Композиція, яку досі переспівують різні артисти. Пригадай, можливо, вона лунала і на твоєму останньому дзвонику? Це пісня-нагадування про те, що не варто забувати друзів і треба їм обов'язково подзвонити, бо "добре чи зле — з тобою завжди вони". "Старі фотографії" увійшла до альбому "Танго", що побачив світ у 2005 році. Після повномасштабного вторгнення рядки цієї композиції набули нового сенсу. Адже чимало українців втратили своє житло, і все, що залишилось на спомин, — старі фотографії...

До речі, кавер, який записав MONATIK на "Старі фотографії", увійшов до саундтреку фільму "Я, "Побєда" і Берлін", створеного за мотивами книги Андрія Кузьменка. Кузьму зіграв Іван Бліндар, який заради ролі схуд на 14 кг!

Стрічку "Я, "Побєда" і Берлін" режисерки Ольги Ряшиної покажуть о 20:00 на телеканалі "1+1 Україна" у День Незалежності 24 серпня. 

Фільм занурює в атмосферу 1990-х, епохи молодості Кузьми Скрябіна. Особливою родзинкою є культова музика легендарного виконавця.

У стрічці звучать кавери хітів гурту "Скрябін" у виконанні українських зірок: Джамали — "Хай буде так, як хочеш ти"; Monatik — "Старі фотографії"; "Без обмежень" — "Мовчати"; Alina Pash – "Чекаю ночі"; Dzidzio — "То моє море"; "Антитіл" — "Чорнобиль форева"; Adam — "Говорили і курили", "ТНМК" — "Кольорова".

Фільм "Я, "Побєда" і Берлін" став одним із найпопулярніших в історії кінематографа незалежної України. За даними Держкіно, стрічка заробила майже 54 млн гривень після п'яти вікендів прокату і таким чином опинилася в п'ятірці найкасовіших українських фільмів.

Про що фільм?

За сюжетом, музикант-початківець Кузьма за три дні до запланованого концерту вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій автівці "Побєда". Там він хоче обміняти раритетне авто на шестисотий "Мерседес" у відомого колекціонера. Кузьма обіцяє своїй коханій дівчині Барбарі повернутися додому на крутій тачці й привезти їй червоні колготки, а хлопцям з гурту — обов'язково встигнути на виступ. Але вже з перших хвилин подорожі все йде шкереберть... Книжка, за мотивами якої знято фільм, багато в чому побудована на власному досвіді Кузьми Скрябіна, пригодах, що ставалися з ним, а її герої мають реальних прототипів.

Випускний

Ще одна пісня, що стала гімном випускних вечорів. Саме під неї учорашні школярі зустрічали свій перший дорослий світанок. Трек "Випускний" увійшов до тринадцятого офіційного студійного альбому гурту "Скрябін", який побачив світ у кінці 2009 року.

Мам

Ліричну композицію "Мам" Андрій Кузьменко присвятив найдорожчій у своєму житті людині — мамі. Пізніше Ольга Михайлівна розповіла, що син написав цю пісню, коли ледь не загинув у ДТП дорогою з Коломиї до Івано-Франківська. У ній він просить вибачення за те, що вже став дорослим. Кліп відзняли вдома у співака. Композиція увійшла до альбому "Радіо Любов" 2012 року. 

У 2018 році італійський співак Альфонсо Олівер записав кавер на цю пісню під назвою Mamma.

Місця щасливих людей

Інтимна "А пам'ятаєш (Місця щасливих людей)" побачила світ у 2012 році й також увійшла до альбому "Радіо Любов". Це трек про почуття, у якому співак описує місця, де йому було добре поруч із коханою: Берлін, Мадрид, Мальдіви... І це ще далеко не все, бо на повний перелік, як казав Кузьма, не вистачило б навіть цілого альбому.

Після початку великої війни українські музиканти переспівали хіт Кузьми. Наталя Могилевська, Артем Пивоваров, Фагот, Олександра Заріцька згадали так про міста, що постраждали від російських окупантів.

Сам собі країна

"Ти сам собі країна, зроби порядок у своїй голові". Саме ці слова з пісні Кузьми Скрябіна мають стати гаслом кожного з нас, особливо у часи війни. У цій композиції, написаній у 2002 році, Кузьма закликає любити свою країну, а не шукати щастя на чужині:

Не стидайся — то твоя земля. Не стидайся — то Україна. Добре там є, де нас нема, стань для батька нормальним сином.

Кинули

Андрій Кузьменко не боявся називати війну війною, допомагав бійцям АТО та крив лайкою корупціонерів-політиків. У пісні "По-моєму нас кинули (Кинули)" з альбому "Моя еволюція" 2009 року відчувається переломний момент творчості. Це не відбивається на музиці, мелодика досить звична для останніх років творчості групи, проте тексти вже мають геть інший інформаційний тиск. У пісні звучать слова: "По-моєму, чувак, нас кинули", — так Кузьма Скрябін звинувачує владу в брехні та бездіяльності. — "Кинули, як лохів розвели за спинами. Діла свої зробили, злили нас. Мене з тобою разом в унітаз".

Біда в тому, що політики ніколи не відповідали за свої вчинки. Вони писали закони для нас, а для них законів не було, у них була недоторканність, — наголошував Кузьма Скрябін.

А ще за життя співак порушував актуальну нині тему "шароварщини":

Патріотичні пісні потрібно писати весь час, а не тоді, коли їх писати треба. Бо до того, як в країні таке сталося, ніхто їх не писав, а зараз всі стали такими патріотами — понадівали собі вишиванки і поналіплювали їх на машини. Їх ще "вишиватниками" називають. Начепив вишиванку — і вже думаєш, що все змінилося. Та вишиванка має бути десь глибше, зашитою мамою і татом….

Люди як кораблі

Надзвичайно змістовна та глибока композиція про біль і розлуку, що увійшла до альбому "Танго" 2005 року, — про кожного з нас. Про поранені душі, що понад усе хочуть жити і знати правду. Як пояснював сам Скрябін, філософська ідея цієї пісні полягає у тому, щоб люди не ідеалізували світ навколо себе, щоб були завжди обережними. Тому що в неочікувану мить навколо тебе можуть з'явитися вороги і наче щурі прогризти дно твого корабля.

Друге життя трек отримав у 2015 році. Вперше на концерті пам'яті Кузьми її переспівав гурт "Антитіла". А згодом з'явився і відеокліп. 

Мовчати

Романтична, чуттєва композиція "Мовчати" записана у дуеті зі співачкою Іриною Білик. Вона увійшла до альбому Ірини Білик "Країна" (2003) і проєкту "Скрябіна" — "Альбом" (2004), який містив різні пісні групи періоду 1989–2004.

Слова цієї інтимної композиції: "Давай виключим світло і будем мовчати про те, що не можна словами сказати" Андрієві... наснилися.

Одразу після смерті Андрія Кузьменка лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук створив кавер-версію цієї пісні.

Дельфіни

Останній прижиттєвий кліп, який був представлений всього за день до трагічної загибелі Кузьми — на пісню "Дельфіни". Слова: "зайди в холодну воду, не бійся намочити ноги, переплисти кілометри льоду з дельфінами на той бік моря" набули нових сенсів. Композиція увійшла до альбому "25" 2014 року.

Кінець фільму

Пісня, записана у 2014 році (за 9 днів до загибелі Андрія), побачила світ за трагічним збігом обставин за кілька днів до смерті співака. Її слова стали пророчими для Андрія Кузьменка: "А зараз вже кінець траси, машину у гараж, квасить, а зараз вже кінець фільму…".

У серпні 2015 композиція стала заголовною й увійшла до збірки з однойменною назвою — "Кінець фільму".

Лідер гурту "Скрябін" Андрій Кузьменко загинув 2 лютого 2015 року у ДТП на Дніпропетровщині. Трагедія сталася вранці. Біля села Лозуватка Криворізького району Toyota Sequoia співака зіткнулася з молоковозом "ГАЗ-53". Від отриманих травм співак загинув на місці події.

Скрябін — достатньо неоднозначна фігура українського шоубізу. Його й досі критикують, ним надихаються, його обожнюють... А він нам відповідає у піснях: "Одні кричали, що я продався, а інші, ти молодець, не здався". Його життєва позиція та критика влади завжди були обґрунтовані й чесні. 

Читай також: Іван Бліндар: "Задля ролі Кузьми я схуд на 14 кг"   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_1490.JPG - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації