Артмайдан: залізний трон, золотий лотос та Шевченко з осики
Для Києва Майдан Незалежності — це не тільки серце міста. І не тільки площа, де неодноразово збиралися люди, щоб разом протистояти свавіллю влади. Це ще й найголовніший артмайдан, де постійно просто неба демонструють свої роботи як імениті художники, так і аматори. Ми згадали найцікавіше з того, що там було (недомонтовану ялинку залишили поза кадром).
Золотий лотос
Одного дня на Майдані розквітла квітка — гігантський золотий лотос. Це було напрочуд дивовижне, яскраве видовище — адже тонкі пелюстки квітки, наче справжні, коливалися на вітрі! Як виявилося, то була скульптура відомого корейського художника, дизайнера Чой Джонг Хва. Постала вона не тільки для краси, а й для того, щоб нести практичну функцію — рекламну. Напис на тумбі-постаменті повідомляв, що у столиці стартує Перша київська бієнале сучасного мистецтва.
Металеве серце
Планувалося, що велетенське — п'ять метрів заввишки — серце з металу простоїть на Майдані десь із тиждень. Але, як відомо, не має нічого більш постійного, ніж тимчасове, тож скульптура прикрашала площу кілька років. Народ радо фотографувався біля атракції, а молодята навішували на серце символічні замки вірності. Зникла вона якось тихо і непомітно — швидше за все, її поцупили заради металу.
Шевченко з 200-літнього дерева
Ті, хто перебував на Майдані під час Революції Гідності, добре пам'ятають, як напроти головної сцени з'явилася статуя Шевченка. Виготовили її не з граніту чи мармуру, а з осики — дерева, якому було понад 200 років. Автор скульптури Володимир Заєць доробляв її просто на очах у людей. І якщо хтось бажав, то міг взяти різак до рук і допомогти майстру у роботі.
Залізний трон
Хто з нас не дивився свого часу "Гру престолів" і не мріяв посидіти на залізному троні?! Таку можливість киянам надав скульптор Денис Буштець, створивши трон не з мечів і списів, як у кіно, а з уламків ворожої воєнної техніки та використаних боєприпасів. Загальна вага трону — 600 кг. Пізніше роботу було викуплено на благодійному аукціоні за 150 000 грн і передано в Запорізький обласний краєзнавчий музей.
Нова Україна
І хоча у роботи французького скульптора Роті, встановленої на Майдані поруч із козаком Мамаєм, була офіційна назва "Нова Україна", у народі її миттєво охрестили "чоловік у воді". Цю скульптуру художник створив із брили рожевого мармуру одразу після революційних подій — за 13 днів, невпинно працюючи по 10-12 годин.
Герої Гоголя
Прикрашали Майдан і гоголівські герої: дячок, Оксана та пузатий Пацюк зі своїми летючими варениками. Ці роботи на кілька днів привіз до Києва харківський скульптор Катіб Мамедов. Зробив він це так просто — щоб трошки розважити киян.