Ботсад у Голосієві: єті, мамонти та аромагалявини

Ботсад у Голосієві: єті, мамонти та аромагалявини Фото: Олег Переверзев

Пересічні кияни добре знають два столичні ботанічні сади: новий — на  Печерську і старий — університетський. Хтось з особливо просунутих києвознавців, може, навіть пригадає чудовий дендрарій на Сирці. А от ботанічний сад у Голосієві для більшості — поза кадром. Його добре знають лише місцеві жителі, які повною мірою насолоджуються його принадами, або студенти Національного університету біоресурсів і природокористування України. Що не дивно, адже сад — університетське дитятко. Якщо, звісно, так можна сказати про того, хто щойно відсвяткував своє 95-річчя.

0 / 0

 
Паспорт ювіляра


Офіційна назва — Ботанічний сад Національного університету біоресурсів і природокористування України. Але це занадто довго, тож можна просто: Ботсад НУБІП. 

Фото: Олег Переверзев


Рік народження: 1928. До речі, його "печерський побратим" трохи молодший — він з'явився на світ у 1935 році. 

Фото: Олег Переверзев


Загальна площа — 53 га, проте для звичайних відвідувачів відкритий куточок "лише" на 9 га. В основній частині науковці працюють: вивчають, зберігають та досліджують все, що пов'язано зі світом Мавки — тобто природу. А ще — навчають студентів, так би мовити, у польових умовах. У прогулянковій зоні (вхід безплатний) всі охочі відпочивають, милуються красою, несамовито селфяться, дихають свіжим киснем та вигулюють дитячі візочки.

0 / 0

 
Селфі-сад


Я не ботанік, тож описувати навколишню красу не буду (для цього є класні світлини нашого фотографа). Але коли бачиш велетенські, майже тропічні ліани (лісовий виноград) — в тобі одразу прокидається внутрішній дикий Тарзан, і ти ледь стримуєш себе, щоб не почати на них гойдатись. Але ми ж люди культурні — тому зась. Краще сфотографуємося на тлі зелені, що активно буяє та безбожно ароматизує все навколо.

Фото: Олег Переверзев


До речі, про фотографування. У парку розташована майже сотня скульптур, усі з дерева та бетону. При цьому вони не бездумно понатикані – аби було, а вписані в середовище дуже тактовно. Отже, у саду живуть родина кабанів, велетенський орел, лисиці, рись, ведмеді та інша дерев'яна фауна. І зроблені вони настільки  класно, що з ними не тільки селфі хочеться зробити, а й рукою за вушком "почухати"!

0 / 0

 
Єті, мамонти та чай

Також у ботанічних хащах (насправді дуже цивільних і дбайливо доглянутих) можна зустріти незвичних для наших широт "персонажів". Наприклад… єті. Він же снігова людина, чугайстер та бігфут. Ця скульптура стереже галявину з... партами. Так, ще в доковідну еру, коли це не було мейнстримом, викладачі університету проводили свої лекції на свіжому повітрі (витримуючи соціальну дистанцію) — серед дерев, трави та комарів. Останні відчайдушно жалять, тим самим сприяючи освітньому процесу, завдяки чому студенти неймовірно бадьорі, енергійні та не мають змоги спокійно спати.

Фото: Олег Переверзев

 
Також сад прикрашають велетенські фігури динозаврів та мамонти. Найменше мамонтеня навіть підпрацьовує симпатичним фонтаном.

Фото: Олег Переверзев

Неподалік від волоханів розбито японський садочок, де можна присісти на кам'яну лавку та сьорбнути чайку з кам'яних чашок. І звісно, написати якесь симпатичне ліричну хайку — цьому сприяє все навколо. До речі, чомусь саме чашки найчастіше намагаються поцупити. Мабуть, як сувенір на пам'ять. 

Фото: Олег Переверзеа


Плантація пестунів

По саду нас люб'язно "гуляв" доцент кафедри ботаніки дендрології та лісової селекції Олександр Курдюк. Людині, у якої за плечима понад 50 наукових праць, у саду знайома кожна травинка — і це не метафора. "Зверніть увагу на те дерево". І поки ми відчайдушно крутимо головами (де? що? куди дивитись?), Олександр Михайлович спокійно продовжує:

Це — тюльпанове дерево. В ньому десь 20 з гаком метрів — воно найвище у Києві. А то — вишня пташина, з її деревини виходять дуже якісні, гарні меблі.

Він же звернув нашу увагу на розкішну "плантацію" кактусів.

0 / 0


Цю колекцію — понад 150 екземплярів — десять років збирав мій колега Костянтин Маєвський. Він же особисто подарував зібрання рідному університету. До речі, ще тоді, на момент передачі, ця колекція коштувала приблизно 150 000 грн, — розповідає Олександр Курдюк.

Тепер кактуси живуть у ботсаду – двічі на рік вони переїжджають (з холоду – в тепло, і навпаки). Пещені — люблять засмагати.


Ароматерапія

Коли ми згадували, що навкруги якесь свято пахощів, то не перебільшували. Адже у саду є окрема симпатична ділянка, на якій вирощують лікарські рослини — понад 20 різновидів.

Фото: Олег Переверзев

Тут і чебрець, і м'ята, і шавлія, і лаванда, якою рекомендують набивати подушки, щоб сон був глибокий та здоровий. Але це не означає, що треба приходити з торбинками і влаштовувати активне екополювання на корисну травичку. Милуватися — скільки завгодно, а от зривати її тут суворо заборонено.

Фото: Олег Переверзев

Цікавинки

У саду є скульптура скрипаля (схожа на Паганіні, але це не точно). Поруч із нею встановлена літня тераса-бесідка. Так от там можна зручненько сісти і через спеціальний замаскований динамік слухати скрипкові концерти. Хіба ж це не прекрасно!

0 / 0


Також у ботсаду побудована споруда, якої не має жоден інший його київський "колега": орнітологічна тропа завдовжки 100 та заввишки 4-5 метрів. Це спеціальний дерев'яний поміст, яким можна вільно гуляти та спостерігати за птахами, що живуть на деревах у будиночках поруч. До речі, вхід на поміст — через невеликий будиночок, навчально-дослідницьку лабораторію, у якому серед інших експонатів зберігається навіть така незвична для нас, містян, річ, як... боброві погризи (чого варта тільки одна поетична назва!).

0 / 0


І спеціально для тих, хто, як я, у ботаніці не дуже, всі рослини та дерева мають спеціальні інформаційні таблички та QR-коди, за якими можна отримати додаткову інфу.

І ще —  на вході зверніть увагу на скульптуру оленя. Так, сохатий — більш ніж звичайний — його зроблено з бетону. А от роги у нього справжні! 

Фото: Олег Переверзев

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації