Bouquet Kyiv Stage 2023: як пройшов ключовий фестиваль літа
Завершився шостий фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage. Його проводять вже вдруге під час повномасштабної війни. Упродовж 17-20 серпня захід традиційно проходив на території Національного заповідника "Софія Київська".
Мультидисциплінарний Bouquet Kyiv Stage щороку збирає інтелектуалів і митців різних напрямів, зокрема композиторів і музикантів, режисерів та акторів кіно і театру, художників, письменників. Більшість із них презентують та обговорюють свої нові твори або проєкти. Цього разу — здебільшого ті, що створені після повномасштабного вторгнення.
Буквально за кілька років від заснування Bouquet Kyiv Stage встиг стати одним із найцікавіших літніх культурних заходів столиці. Цього вдалося досягти завдяки поєднанню кількох чинників. Це послідовна спрямованість на немейнстримове мистецтво, різноманіття подій, фахова робота кураторів програм із якісним добором учасників і, звісно ж, вдала локація.
Читай також: Цікаві виставки, на яких варто побувати у серпні
Цьогоріч за чотири дні фестивалю відбулося 40 подій у семи програмах. Найбільш насиченими були водночас три секції — кіно, музика та виставки. Саме серед них я би виокремив кілька хайлайтів нинішнього заходу.
Наприклад, у межах музичної програми композиторка Алла Загайкевич, електронний музикант Георгій Потопальський та бандуристка Єлизавета Соловйова представили електроакустичнний імпровізаційний твір "Ландшафти Сильвестрова" з авторськими варіаціями на теми Валентина Сильвестрова. Піаніст Роман Рєпка дав перший із концертів проєкту Re-Vision, у якому зіграв раніше не виконувані композиції маловідомих авторів першої половини 20 століття Всеволода Задерацького та Олександра Лебедєва. А композитор Олексій Шмурак прочитав лекцію про творчість інших "не відкритих" для широкого загалу модерністів Бориса Яновського, Федора Якименка та Павла Сениці, а потім їхню музику виконали піаніст Тиміш Мельник і співак Роман Меліш.
У кінопрограмі "КіноБукет", яку також називають фестивалем у фестивалі, показали 31 фільм. Серед 28 короткометражок були прем'єри трьох стрічок проєкту "Культура vs війна" про митців в умовах війни. Саме ці новели присвятили нинішній діяльності музиканта Тараса Компаніченка, письменника Сергія Жадана та фотографів Влади і Костянтина Ліберових. Крім того, влаштували допрем'єрні покази трьох повнометражних новинок, які тільки очікуються у прокаті. Це драми "Я і Фелікс" режисерки Ірини Цілик, "Відблиск" Валентина Васяновича і документалка "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова.
У виставковій секції презентували п'ять візуальних проєктів, кожен із яких хочеться виділити. На персональній виставці "Протистояння" зібрали 62 картини художника Олександра Дубовика різних років, зокрема кілька написаних після 24 лютого 2022-го. "Музей фрагментів війни" розповідає історії українців під час повномасштабного вторгнення через їхні особисті речі, поміщені у 18 прозорих кубів. Експозиції фотографів Влади і Костянтина Ліберових та оператора Сергія Михальчука містять світлини з передової. А проєкт фотохудожника Ігоря Гайдая "Хліб війни" — це три роботи із зображенням хліба.
Також зазначу, що під час Bouquet Kyiv Stage пройшли бесіди з такими цікавими людьми, як релігієзнавець Ігор Козловський, журналіст Пітер Померанцев і правник Геннадій Друзенко.
Підсумками фестивалю зі мною поділилася його співзасновниця Ірина Буданська.
Про особливості й наповнення
Bouquet Kyiv Stage 2023 відбувся, і це головне. Це вже другий фестиваль, який ми проводили під час великої війни в Україні та в умовах воєнного стану.
Особливістю і досягненням цьогорічного заходу стало те, що ми змогли провести повноформатний, мультидисциплінарний, повноцінний масштабний фестиваль, на якому були представлені різні види мистецтва — музика, візуальні мистецтва, кіно, театр, література.
Загалом публіці представили до 40 подій, серед яких були прем'єрні твори та проєкти. Більшість мистецьких проєктів створені протягом останнього року.
Про висновки і враження
Основний висновок від проведення фестивалю: попри всі жахи цієї війни українці зберегли свою людяність. Вони тягнуться до високого мистецтва, а митці продовжують творити. Глядацькі зали переповнені, величезні черги біля входу у Софію. Людяність — це те, що неможливо знищити в українців.
Слоган цьогорічного фестивалю — "Дорогу підкорює той, хто йде". Він відображає відчуття багатьох українців. Саме під цим слоганом відбулася підготовка і, власне, проведення фестивалю.
Bouquet Kyiv Stage 2023 пройшов під звуки повітряних тривог, але голос мистецтва був потужнішим, переконливим і життєствердним.
Про післямову й майбутнє
Важливо те, що попри болючий мистецький контент у людей після завершення фестивалю залишилось відчуття єдності, піднесення, віра в переможну силу світла і життя.
Фестиваль завершився, але у Софійському саду залишилось деревце калини, яке ми висадили у день відкриття на знак пам'яті про українських митців, які загинули на великій війні.
Це деревце калини буде проростати, цвісти, восени вкриватися червоними ягідками і символізувати продовження життя та нашої відповідальності перед загиблими героями.
Я б ще додав, що хоча й фестиваль завершено, досі є можливість потрапити на деякі події. А саме на виставки, відкриті в межах заходу. Вони продовжують роботу в галереї "Хлібня" та Будинку митрополита протягом найближчих тижнів.
Також є сподівання, що записи концертів і розмов згодом з'являться на ютубі, і з ними можна буде ознайомитися у будь-який час.
Інше сподівання, що надалі нарешті всі без винятку учасники фестивалю проводитимуть публічні події українською мовою, і більше не доведеться слухати російську під час Bouquet Kyiv Stage.