Художниця Фанні Лешевальє: "Мої колажі демонструють прірву між трагедією України та мирним життям решти світу"

8 квітня в Києві відкриється виставка робіт французької художниці Фанні Лешевальє, які цікаві, по-перше, тим, що кожна з них присвячена війні в Україні, а по-друге — тим, що в них класичні твори європейських художників поєднані зі світлинами наслідків російської агресії. Напередодні відкриття експозиції Фанні Лешевальє дала ексклюзивне інтерв'ю "ТиКиїв".
Хто вона така?

Фанні Лешевальє — французька художниця, яка від початку повномасштабного російського вторгнення підтримує Україну за допомогою мистецтва. Працюючи на волонтерських засадах, вона створює фотомонтажі, що поєднують фотографії військових репортерів із класичними творами західного живопису.

Пані Фанні, почнімо з того, як ви почали займатися мистецтвом і якою була ваша творчість до того, як ми дізналися про вас завдяки вашим колажам?
З дитинства мистецтво було моєю пристрастю, і я ніколи не переставала малювати. Мій мистецький шлях почався ще в ліцеї, де я обрала літературний бакалаврат із додатковою спеціалізацією з мистецтва та історії мистецтва. Потім я продовжила навчання у школах образотворчих мистецтв у Каннах та Ренні. Нещодавно я також пройшла курси із живопису в техніці "тромплей".
До того, як почати займатися фотомонтажем, я зосереджувалася на графічному дизайні та олійному живописі. Ці техніки дозволяли мені не лише творчо виражатися, а й виправляти та допрацьовувати роботи. Також я створювала копії картин на замовлення, і це допомогло мені глибше опанувати традиційні техніки. Паралельно я викладала історію мистецтва та художню практику в початковій школі. Передаючи свою пристрасть і знання молодшому поколінню, я отримала цінний досвід.

Які художники або мистецькі течії вплинули на ваш творчий стиль?
Мене завжди захоплювали картини, що розповідають історії, міфи чи відображають дух певної епохи. Дивовижно відкривати й аналізувати не лише техніки, а й сенси та послання, закладені художниками.
Особливе враження на мене справляє фламандський живопис та італійські майстри епохи Відродження — зокрема Крівеллі, чиї роботи поєднують віртуозну техніку з виразною наративністю. Мене зворушує вміння цих митців передавати потужні послання через вибір перспективи, кольорів і символів. Також мені близький абстрактний і концептуальний живопис, адже, крім технічного аспекту, мене цікавлять ідеї та концепції, які розробляє художник. Я ціную, коли кожен вибір митця має причину, а кожен елемент твору сповнений глибоким сенсом.

Як на копіїста-аматора і викладачку малювання на мене вплинули класичні майстри — такі, як Рафаель і Мікеланджело з їхнім досконалим володінням рисунка і композиції. Творчість фламандських примітивістів, зокрема Яна ван Ейка, навчила мене бути уважною до деталей. Реалізм Караваджо справив на мене велике враження завдяки його роботі зі світлом і тінню — тоді як імпресіоністи, наприклад, Клод Моне, збагатили моє розуміння кольору та спонтанності. Нарешті, сучасне мистецтво надихнуло мене виходити за межі фігуративності та робити акцент на структурі й візуальному сприйнятті. Ці роботи змусили мене замислитися над взаємозв'язком між мистецтвом і простором, а згодом — між мистецтвом і концепцією.

А цифрову техніку замість живопису у власній творчості я обрала, бо вона дає змогу дуже швидко реагувати та діяти за допомогою соцмереж.
Путін — Гітлер, Зеленський — Давид
Як народилася ідея створювати твори про війну в Україні? Чи одразу це були колажі класичних картин із сучасними фотографіями?
Повномасштабне жорстоке вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року стало шоком. Це було страшно, болісно. Я пережила глибокий емоційний удар і відчула безсилля. Мене також охопили почуття провини та справжня фрустрація. Мої думки були з Україною.

Тоді я опублікувала в соціальних мережах свій перший колаж — сходи Сакре-Кер у Парижі, поєднані зі зробленим Славою Ратинським фото київського метро, де люди ховалися від обстрілів. Через це поєднання двох паралельних реальностей я намагалася висловити свої емоції, адже просто зараз, зовсім недалеко від нас, відбуваються трагедії, люди переживають жахіття війни, тоді як наше життя продовжується в мирі.
Щодня преса публікувала світлини, які розповідали про події в Україні, — проте їхній потік був настільки великим, що ми ризикували звикнути до цієї трагедії та перестати її помічати. Я почала зберігати та аналізувати окремі фото, які не хотіла забувати. Я прагнула привернути увагу до цих образів, дати можливість людям вдивитися в них, замислитися і також відчути цей біль.

У мене не було жодних контактів в Україні, проте завдяки хештегам я одразу змогла зв'язатися з людьми, яких це стосується. Я знала, що багато цивільних укриваються в метро або підвалах, а їхній єдиний зв'язок із зовнішнім світом відбувається через телефон. Тому я хотіла практично щодня ділитися з ними зображеннями, які не лише говорять про них самих, а й нагадують про те, що пов'язує нас крізь епохи та кордони: наші емоції, історії, красу, життя… Я створювала фотомонтажі, черпаючи натхнення з класичного живопису. Це дозволило мені швидко зблизитися з українцями, краще зрозуміти їхню реальність і, певною мірою, ідентифікуватися з ними.

Як класичний живопис є візуальним свідком своєї епохи, так і контраст між класичними картинами та реальністю війни також підкреслює нашу включеність тут, у Франції, у цю трагедію. Так само, як ці твори мистецтва застигли в часі, ми самі здавалися паралізованими.
Цікаво, що однією з перших з'явилася картина, де фотографія Володимира Путіна поєднана з портретом Адольфа Гітлера… Які емоції ви відчували, створюючи її?

Вона була другою. Під час її створення я відчувала гнів, глибоке почуття нерозуміння та смуток через те, що історія повторюється.
У моїй пам'яті були дуже чіткими спогади про напад Гітлера на Польщу 1939 року. Цим колажем я хотіла висвітлити цю паралель між режимами та жорстокість ситуації.
Чи думали ви тоді, що серія робіт, присвячених війні в Україні, набуде такого масштабу?
Ні, я зовсім цього не очікувала. Спочатку, публікуючи роботи у своєму Instagram, я просто хотіла висловити підтримку Україні. Саме тоді я вирішила зробити свій профіль публічним — але навіть не уявляла, що мої роботи зможуть так глибоко зачепити людей чи стануть частиною виставки.

Вам доводиться платити фотографам за використання їхніх знімків, чи вони є вільними від авторських прав?
Фотографи люб'язно дозволяють мені використовувати їхні світлини безоплатно. Однак я завжди заздалегідь запитую їхній дозвіл і зобов'язуюся видалити фотомонтаж, якщо вони цього забажають. До кожної своєї роботи я обов'язково додаю оригінальне фото та вказую повне ім'я фотографа. Хоча моя діяльність волонтерська, я дуже уважно ставлюся до поширення своїх робіт, оскільки світлини є важливою частиною праці інших людей.

Як ви знаходите фотографії, які використовуєте у своїх колажах? За яким принципом їх відбираєте?
Картини, які я обираю, безпосередньо натхненні роботами фотожурналістів. Пов'язаний твір має одночасно підкреслювати та демонструвати повагу до свідчень фотографа, а також пропонувати альтернативне прочитання зображеного. Вибір визначається моїми відчуттями або асоціаціями, які виникають під час перегляду знімка. Він також може бути зумовлений естетичними факторами — наприклад, паралеллю між двома обличчями, розташованими одне навпроти одного, або необхідністю передати конкретне послання.

Зокрема, для свого фотомонтажу, натхненного картиною "Дівчина з перловою сережкою", я використала обличчя Олени, сфотографованої Алексом Лурі. Ця жінка потрапила на перші шпальти європейських газет після того, як була тяжко поранена. Я свідомо поєднала її образ з образом культової постаті західного живопису, яку називають "північною Моною Лізою". Її тюрбан у кольорах українського прапора ніби звертається до глядача на Заході: "Подивіться, що з нами робить росія!"
Не вили, а тризуб
Як ви обираєте техніку та стиль для кожного колажу?
Техніка завжди однакова: я беру фотографію репортера та додаю до неї зображення класичного живопису у Photoshop. Для цього мені довелося пройти кілька курсів! Робота з кольорами дуже важлива, бо палітра світлин актуальних подій часто суттєво відрізняється від палітри старовинних картин.

З самим колажем я працюю у власному стилі — на рівні пікселів, бо не хочу, щоб монтаж був помітним. У мене немає графічного планшета, і весь монтаж я роблю на трекпаді свого ноутбука. Стиль фотомонтажу здебільшого формується під впливом естетичних елементів живопису чи фотографії — освітлення, колірної гами, прозорості, відблисків тощо.
Скільки часу займає створення одного колажу?
Дуже по-різному. Мінімум 2 години… Іноді — до десяти годин. Деякі роботи я досі вдосконалюю, особливо після того, як мені вдається отримати файл фотографії з високою роздільною здатністю.
Чи є у вас улюблена робота серед тих, що присвячені Україні?
Кожен фотомонтаж має для мене особливе значення — адже кожен розповідає історію і передає пережиту емоцію. Крім того, це результат спілкування з фотографами. Найдорожчі для мене ті роботи, які народилися з таких дружніх обмінів.

На початку цього творчого шляху мені було дуже складно, навіть болісно, звертатися до фотографів із проханням про дозвіл. Здавалося, ніби це — привласнення їхньої праці, я відчувала сором і сумнівалася у своїй правомірності. Тому перші схвальні відповіді від фотографів, особливо українських, стали для мене величезним полегшенням. Сьогодні, коли я переглядаю свої фотомонтажі, створені на основі їхніх знімків, я вже не відчуваю цього стресу.
Як ви справляєтеся з емоційним навантаженням під час роботи над такими важкими темами?
Робота з такою серйозною темою може здаватися важкою, але для мене процес творчості не є болючим. Навпаки, це спосіб висловити емоції та зробити видимими історії та обличчя, які можуть бути забутими.

Звісно, деякі теми зачіпають мене особливо глибоко, але моєю роботою керує саме ця емоційність. Коли я створювала перші колажі, мене переповнювали сильні почуття солідарності та потреба свідчити про події. Це залишається незмінним і сьогодні.
Як французи реагують на ваші колажі?
У Франції моя аудиторія дуже різноманітна, але загалом люди часто відчувають глибокі емоції та певне ототожнення із зображеннями. Французів зачіпає впізнаваний класичний живопис та його поєднання з воєнними кадрами. Цей ефект несподіванки спонукає їх шукати глибший зміст роботи, розглядати її під іншим кутом і по-новому осмислювати ситуацію в Україні.

А який фідбек ви отримуєте від українців?
Українці часто впізнають зображені місця, іноді відкривають для себе раніше невідомі твори живопису і сприймають мої фотомонтажі як прояв ніжності та співчуття. Їхнє сприйняття також глибоко залежить від їхньої культури. Наприклад, мені запам'ятався випадок із картиною "Американська готика" Гранта Вуда: українці бачили у вилах фермера не просто сільськогосподарський інструмент, а тризуб — символ України.
Бойкот через росіян
Як вважаєте, ці роботи допомагають людям у Європі чи навіть за її межами краще зрозуміти те, що відбувається в Україні?
Я не претендую на таку впливовість, але переконана: мистецтво має здатність висвітлювати наші спільні цінності й об'єднувати. Воно може пробуджувати колективну пам'ять, а також стати засобом свідчення та викриття через свої сюжети.
А чи стикалися ви з цензурою або обмеженнями щодо демонстрації ваших робіт? Чи з критикою?
Під час виставок у місцях, відкритих для широкого загалу, мене іноді просили не демонструвати фотомонтажі із зображеннями жертв, щоб не шокувати дітей. Восени минулого року під час виставки в моїй колишній Школі мистецтв у Ренні мене бойкотували викладачі та студенти. Ця тема викликає суперечки. Крім того, варто пам'ятати, що у Франції є велика російська громада.

Як вважаєте, чи змінилися ваші роботи з початку війни до сьогодні?
Ні, якщо не враховувати того, що я створюю менше робіт, ніж хотілося б: на жаль, маю менше часу.
У вас уже відбулася виставка цих робіт у Франції — якими були відгуки?
Так, неодноразово. Це стало можливим завдяки знайомим, які допомогли мені стати більш видимою. Наприклад, мою роботу підтримали мер Сен-Жермен-ан-Ле Арно Перікар та його заступник Даніель Левель.
Соціально ангажоване мистецтво сьогодні не є "модним", і дуже складно знайти місця для виставок на таку трагічну тему. Наразі мої роботи експонуються в Коломбі в галереї фотографа Жульєна Креспа, який ще з кінця 2013 року активно підтримує Україну. Реакції відвідувачів завжди однакові: багато здивування й емоцій.
А що ми побачимо на виставці в Києві? Як ви відбирали роботи для неї?
Я відібрала близько тридцяти фотомонтажів, беручи до уваги як їхнє символічне послання, так і технічні параметри (HD формат) — адже не всі зображення можна збільшувати без втрати якості. Також я надавала перевагу фотографам, з якими легко встановити контакт, позаяк мені доводилося кілька разів звертатися до них у процесі підготовки виставки.

Ви плануєте особисто відвідати Україну?
Так, це досі у планах. Хоча трохи хвилююся через 12-годинну подорож потягом. (Посміхається.)
Чи будете продавати свої колажі?
Виставку в Києві та п'ятьох інших містах України організовує український благодійний фонд Solidarity. Він відповідає за друк, експонування та продаж робіт. Усі кошти від продажу будуть спрямовані на створення освітньо-реабілітаційного центру в Києві.

А видати альбом або книгу з вашими роботами про Україну не плануєте?
Це чудова ідея, але поки що я не знайшла видавця, який би підтримав цей проєкт на волонтерських засадах. У 2022 році я самостійно створила книгу через онлайн-платформу: надрукувала близько ста примірників, і зараз у мене їх вже не залишилося.

Що б ви хотіли побажати українському народові в цей складний час?
Я бажаю українцям сили та мужності пережити це випробування і продовжувати відстоювати своє право жити в мирі й гідності. Нехай надія і стійкість супроводжують вас щодня, а мир, який ви так тяжко виборюєте, нарешті настане. Ви — в наших думках та серцях, і ми залишаємося солідарними з вами в цій боротьбі за свободу та справедливість!
Виставка робіт Фанні Лешевальє в Києві:

- ДЕ? МВЦ Музею історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7
- КОЛИ? 9-20 квітня, ср-нд, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 160/80 грн (повний/пільговий)