Крістіна Тинькевич про фільм "Як там Катя?": "Глядачі запитають себе, що зробили б на місці героїні"
Соціальна драма "Як там Катя?" вийшла у національний прокат 25 січня. Фільм режисерки Крістіни Тинькевич побував на понад 30-ти міжнародних кніофестивалях. А права на онлайн-покази придбав стримінговий сервіс HBO Europe.
"ТиКиїв" розповідає, що треба знати про одну з найочікуваніших українських кінопрем'єр 2024 року.
Про що "Як там Катя?"
У фільмі йдеться про лікарку швидкої допомоги. Вона шукає справедливості й хоче покарати винних у ДТП, в якій постраждала її донька.
Дія відбувається в Києві. Головна героїня Анна — лікарка та одинока мати, яка є опорою для сестри, матері та 12-річної Каті. Дорогою до школи дівчинку збиває авто. Адвокат водійки хоче зам'яти справу за відшкодування. Пропонує оплатити дорогі ліки, необхідні для лікування дитини. Анна постає перед дилемою, за сюжетом.
Анна — сильна жінка, яка планує подарувати дитині краще життя, ніж у неї. Неочікувана трагедія може все зруйнувати та залишити героїню наодинці з байдужою системою та безмежною втратою, — зазначено в анонсі.
Хто зняв фільм
Це повнометражний ігровий дебют Крістіни Тинькевич. Вона народилася 12 березня 1992 року в Києві. Закінчила Лондонський університет мистецтв і Вестмінстерський університет.
Свій перший фільм Крістіна Тинькевич зняла 2014 року. Це документальна короткометражка "Пісня старого моря". 2015-го створила другу документалку "Країна".
2017 року режисерка випустила ігровий короткий метр Solatium. У Парижі працювала в компанії Festival Scope. 2018-го повернулася до України й стала девелопмент-продюсером у Toy Cinema.
2019-го авторка зняла документальний повний метр "Покоління 91". Того ж року проєкт її повнометражного ігрового дебюту "Як там Катя?" став одним із переможців 11-го конкурсного відбору Держкіно та отримав державне фінансування в розмірі 11,5 млн грн.
Нині вона розробляє дві драми — про молоду пару на початку повномасштабної війни та про диригента Олександра Кошиця.
Історія створення
Над проєктом "Як там Катя?" Крістіна Тинькевич працювала п'ять років. Задум виник із короткометражки Solatium, в якій режисерка досліджувала тему горя і помсти. 10-хвилинну стрічку вирішила перетворити на повний метр.
Знімальний процес відбувся в Києві влітку 2020 року і тривав місяць. Головну роль виконала акторка Анастасія Карпенко, яка втілила схожий образ у Solatium. Вона грала, зокрема, у серіалах "Лікар Ковальчук", "За три дні до кохання", "Слуга народу". А ще у фільмах "Казка про гроші", "Кіборги", "Порядна львівська пані", "Я і Фелікс".
Також у стрічці знялися Катерина Козлова, Тетяна Круліковська, Олексій Череватенко, Ірина Веренич-Островська, Віктор Жданов та інші актори.
Фестивальний шлях
Творці фільму називають його фестивальним хітом. Світова прем'єра відбулася 6 серпня 2022 року на кінофестивалі в Локарно у програмі "Конкурс кінематографістів сьогодення". Там стрічка здобула спеціальний приз журі Ciné+ та нагороду за найкращу акторську гру для Анастасії Карпенко.
Українська прем'єра пройшла 5 жовтня 2022-го поза конкурсом кінофестивалю Kharkiv MeetDocs, який тривав у Києві.
За майже півтора року картину представили на більш ніж 30 кінооглядах світу. Зокрема, у Салоніках, Севільї, Стокгольмі, Санта-Барбарі, Сан-Паулу. Крім того, перемогла в національному конкурсі Київського кінофестивалю "Молодість", який у жовтні торік провели в Гамбурзі.
За словами журі, Крістіна Тинькевич пропонує глибоку подорож, що викликає емоційний біль.
Усі елементи об'єднані чітким баченням режисерки. Технічна сторона та драматургія дозволяють глибше відчути героїню. Вона стикається з найважливішими життєвими конфліктами, характерними для матері в сучасному українському суспільстві. Напруга зберігається до останнього моменту, але ми не втрачаємо надії, бо героїня відчуває відповідальність за свої роздуми та дії, — йдеться у висновку журі.
Подальші покази
За тиждень до виходу в наших кінотеатрах творча команда повідомила, що стримінговий сервіс HBO Europe придбав фільм для показів.
HBO — надпотужний та престижний бренд. Їхній кураторський вибір є гарантією якості для глядача. Маю за честь те, що нашу стрічку демонструватимуть разом із роботами визнаних світових митців, — каже Крістіна Тинькевич.
"Як там Катя?" з'явиться на онлайн-платформі після міжнародного та українського прокату.
Той факт, що один із найбільших стримінгових сервісів світу купив нашу стрічку, є позитивним сигналом для українських авторів. Вітчизняні фільми досягають реальної популярності за кордоном, що відкриває нам більші перспективи, — говорить продюсерка Ольга Матат.
Що каже режисерка
Виробництво фільму завершили до повномасштабного російського вторгнення. Зображує мирний Київ до 24 лютого 2022-го. За словами Крістіни Тинькевич, хоча не йдеться про події війни, він актуальний для сучасної України. У ньому з'явилися нові сенси, важливі для суспільства.
Головна героїня стикається з травмою. Вона проходить прийняття, переживання, переосмислення. На жаль, за останні півтора року цей досвід став знайомим мільйонам українців. Можливо, для когось фільм стане терапевтичним і допоможе пережити негативні емоції, — каже режисерка.
Як розповіла "ТиКиїв" Крістіна Тинькевич, ідея сюжету виникла під враженням від прочитаної в газеті історії. У замітці йшлося про лікарку, яка приїхала на виклик і мала врятувати чоловіка, який раніше її зґвалтував. Режисерка почала думати, що робила б на місці жінки. У сценарії контекст злочину змінила зі зґвалтування на автомобільну аварію.
У фільмі важить соціальний контекст. Передусім це проблеми з корупцією та безкарністю. Я не брала прямих референсів зі свого життя, але багато читала про такі випадки.
Постановниця називає стрічку класичною історією про сильну жінку, яка любить свою доньку та складну й низькооплачувану роботу. На екрані постає цілковито жіночий світ, в якому Анна — годувальниця для дитини, матері й сестри. Попри брак грошей, вона намагається забезпечити краще майбутнє для Каті.
Моральні принципи Анни не виносимо на перший план. Факт, що вона є лікаркою швидкої допомоги, говорить багато. Особливі люди йдуть у цю специфічну професію. З багатьма я спілкувалася під час підготовки до фільму. Навіть провела декілька днів у машині "швидкої". Це фанати своєї роботи, зазвичай фізично важкої та виснажливої.
Після трагедії та зіткнення з несправедливою системою героїня проходить внутрішню трансформацію. Кіно — не лише про переживання горя та проблему помсти. Авторка намагалася зрозуміти, в яких життєвих обставинах переступить через власні принципи.
Мене завжди зворушували історії, в основі яких лежить гострі моральні питання, на які немає відповіді. Нам здається, що знаємо себе і свою поведінку в кожній ситуації. Однак під впливом обставин іноді людина перестає себе впізнавати.
Під час написання сценарію Крістіна Тинькевич вже знала, що саме Анастасія Карпенко гратиме головну роль. Тож героїню створювала за образом акторки.
"Як там Катя?" став майданчиком, де вона змогла продемонструвати всі свої професійні навички й талант. Якби не було Насті, фільму не існувало б. На її майстерності тримається вся стрічка.
Кожну сцену знімали одним кадром, без монтажу всередині. На кожну йшло 15-20 дублів. Найдовші тривають 6-7 хвилин. Ручна камера постійно рухається за персонажами.
Ми весь фільм із героїнею. Немає жодної сцени, в якій не бачили би світу її очима. Однопланові епізоди надають більше відчуття присутності. Їх складніше зробити, але якщо вдається, воно того варте.
На преспоказі режисерка додала ще кілька деталей про посил фільму.
Це стрічка про моральний компас, складний вибір і внутрішні кордони, які ми перетинаємо. Я не даю відповідей про те, як саме вчиняти. Намагалася створити такі ситуації та простір, де глядачі запитають себе, що зробили б на місці героїні, — говорить Крістіна Тинькевич.
Спеціальний показ "Як там Катя?" за участю творчої команди влаштують у столичному кінотеатрі "Жовтень". Сеанс розпочнеться 28 січня о 15:00. Після перегляду буде обговорення.