Музей мініатюр Миколи Сядристого: підкована блоха й "Кобзар" на пелюстці
"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями столиці, і на черзі — місце, що кожен киянин чи гість міста має відвідати хоча б раз — Музей мікромініатюр Миколи Сядристого. Розповідаємо, чим він особливий!
Чоловік, який підкував блоху, існує! І це не казковий герой Лівша — це реальна людина, наш земляк Микола Сядристий. Колись агроном та інженер, ще й чемпіон України з підводного плавання, одного дня захопився створенням надзвичайних мікрокартин, які можна розгледіти лише під мікроскопом.
І відтоді Микола Сядристий здобув звання найкращого мініатюриста світу, потиснув руку президентам багатьох держав, які самі виявляли бажання познайомитися з унікальним художником.
Микола Сядристий народився 1937 року на Харківщині. Він закінчив Харківське художнє училище, потім — Харківський сільгоспінститут. Працював агрономом на Закарпатті, інженером в Академії Наук України, став абсолютним чемпіоном України з підводного плавання. Першу свою мікромініатюру "Підкована блоха" Сядристий створив 1959 року — вона була представлена в Харківському музеї образотворчого мистецтва УРСР.
Усі свої витвори майстер виготовляє вручну із застосуванням особливої технології для кожного виду роботи.
З 1959 року по сьогодні персональна виставка Сядристого експонується в Україні, В'єтнамі, Данії, Ізраїлі, Канаді, Німеччині, Угорщині, Японії, США, Індії, Туреччині тощо. Саме завдяки Миколі Сядристому в лексиконі художників з'явилося нове слово — "мікромініатюра".
Частина знаменитої колекції Миколи Сядристого перебуває в Андоррі, де місцевий бізнесмен, вражений роботами майстра, запропонував відкрити триповерховий музей його робіт. Ще частина, на жаль, залишилася в московському політехнічному інституті, а 15 робіт виставлені в угорському містечку Сентендре.
Проте основним місцем для своєї колекції Сядристий обрав Київ: постійна експозиція мікромініатюр у келіях Лаври відкрилася 1977 року, а ідея створення музею виникла 1983 року — після успіху митця у Великій Британії, Чехії, Словаччині, Німеччині, Угорщині, Польщі, Фінляндії, Японії, Канаді. Відтоді Микола Сергійович продовжує періодично додавати експонати до Музею мініатюр у Лаврі попри те, що вже багато років живе й працює у Швейцарії.
Шедеври під мікроскопом
Отже, що на тебе чекає в Музеї мініатюр Миколи Сядристого? Власне, весь простір — одна величезна зала з мікроскопами у вітринах, де можна роздивитися інсталяції, скульптури, портрети. А от серед них — справжні скарби!
По-перше, ти побачиш ту саму підковану блоху: комаха справжня, і золоті підковки на ній — теж. Як він це зробив? А троянду у звичайній волосині як розмістив?
Волосся по всій довжині має наскрізний отвір, зсередини відшліфований до прозорості: отуди майстер помістив гілочку троянди, діаметр якої не перевищує 0,05 мм.
Ще тут є портрет відомої співачки Соломії Крушельницької, вирізаний із вишневої кісточки й розміщений на шматочку метеорита.
Вразить тебе й найменший у світі "Кобзар" з ілюстраціями: 12-сторінкове видання, в якому можна прочитати кілька віршів! Палітурка книги виконана на основі справжньої пелюстки безсмертника, а зшиті сторінки павутиною. Розмір цього шедевра — 0,6 мм!
Поряд — комар, на носі якого сидить дівчинка з парасолькою з натурального золота. Довжина мініатюри — 6,5 мм.
Золотих ластівок майстер розмістив у половинці макового зернятка, а задля композиції "Поезія" у вушку швейної голки втиснувся пустельний пейзаж: пальми, бархани, табун верблюдів...
Незрозуміло, як можна було на волосину завдовжки 3 мм п'ятьма мовами нанести гасло "Миру — мир!", а над щетиною ще й додати лаврову гілку із золота?
Є тут і партитура "Полонезу Огінського": ноти вигравіювані на скляному листі хризантеми.
А як на макеті вітряка Сядристому вдалося помістити понад 200 одиниць деталей із золота — і усе це на половинці макового зернятка?
Ще на тебе чекає портрет Ернеста Гемінґвея на зрізі зерна груші й автопортрет Сядристого, вигравіюваний алмазним різцем на краплині зі скла, портрет-барельєф Тараса Шевченка, вирізьблений із тернової кісточки, робота "Пам'яті Олександра Гріна": фрегат із 337 деталей завдовжки 3,5 мм із золота й платини.
Вражає й шахівниця з фігурами, розміщена на головці шпильки, на якій мініатюрними золотими фігурами показана знаменита партія Альохін — Капабланка, й композиція "В. Андреєв", де на одній половинці макової зернини розміщено портрет композитора, а на іншій — балалайку у футлярі з 40 деталей...
"Маленький принц" за малюнком Антуана де Сент-Екзюпері та ще багато чого вразить твою уяву. Наприклад — найменший у світі електромотор, що працює, розміром 1/20 мм3, що майже у 20 разів менше за макове зернятко.
Отже, сподіваємося, ми переконали тебе, що цей музей не відвідати просто неможливо. Плануй візит туди й ділися враженнями!
- ДЕ? вул. Лаврська, 9, корп. 4
- КОЛИ? Щоденно, 9:00–18:00
- СКІЛЬКИ? Деталі за телефоном 044 280 8137.