Найбільша "Книжкова країна" України: 68 000 відвідувачів та 85000 проданих книжок на ВДНГ

Найбільша "Книжкова країна" України: 68 000 відвідувачів та 85000 проданих книжок на ВДНГ Фото: Ірина Тарановська

"Книжкова країна" — перший книжковий фестиваль, що пройшов на ВДНГ з 25 по 28 квітня. Дебют видався успішним: 68 тисяч відвідувачів, 85 000 проданих книжок, 140 учасників (90 видавництв, 16 авторів, книгарні, магазини мерчу, освітні установи, благодійні організації та фонди) та 324 події. Наразі це — найбільший книжковий захід країни ("Книжковий арсенал" минулого року відвідало 28 000 українців). 

Яка аудиторія побувала на фестивалі, які книги купували найбільше та які події видались найпопулярнішими, розповідають організатори. 

Фото: Сергій Сивяков

Засновниками "Книжкової країни" стали генеральний директор ВДНГ Євгеній Мушкін разом з Ігорем Степуріним, виконавчим директором Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів. Автором концепції є Діана Мушкіна, дружина організатора. 

"Ми неймовірно раді тому, як "Книжкову країну" прийняла аудиторія. На фестиваль прийшли як затяті читачі, так і люди, що лише починають цікавитися літературою, серед них — багато дітей і молоді. Нам особливо приємно, що вдалося залучити людей із різними інтересами та захопленнями. Саме це було однією з головних цілей, що ставила собі команда й, зокрема, авторка ідеї заходу, моя дружина Діана Мушкіна. Тепер у наших планах — проаналізувати цей досвід і почати готувати нові проєкти", — зазначає засновник "Книжкової країни" Євген Мушкін.

Фото: Сергій Сивяков

"Книжковий ринок України стрімко розвивається, і такі події лише підігрівають інтерес до наших книг, авторів, індустрії загалом. "Книжкова країна" показала, що до читання можна й варто залучати абсолютно різну аудиторію, зокрема й дітей. Головне — створити для цього умови", — говорить виконувач обов'язків директора Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Ігор Степурін.

Попри це Мушкін пише у своєму Facebook, що перша "Книжкова країна" виявилась збитковою:

Ми змогли доходами компенсувати менше половини витрат на організацію та реалізацію проєкту. Але це нормально. Бо ми робили це вперше. Окрім цього наш фестиваль, я вважаю, — це успішний успіх та без перебільшення потужний вплив на українську культуру.

Аудиторія фестивалю

Середній вік відвідувачів — 31 рік. Третина аудиторії — це школярі та студенти, майже 60% відвідувачів зазначили, що раніше ніколи не були на книжкових подіях. Загалом фестиваль відвідало понад 68 000 людей, — вдвічі більше, ніж на "Книжковому Арсеналі" у 2023, — найближчому за масштабом. 

65% відвідувачів придбали хоча б одну книжку, середня кількість — 2,8 книжки на покупця, середній чек — понад 800 грн.

Презентація книги Сашка Терена, фото: Сергій Сивяков

Найпопулярніші видавництва та книжки

Організатори надали список книг, які купували найбільше: художня література та українські автори у топі.  

Видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА": "Так ніхто не кохав", "Задивляюсь у твої зіниці" (Василь Симоненко), "Триста поезій" (Ліна Костенко);

Видавництво КСД: "Голлі" (Стівен Кінг), "Маленький друг" (Донна Тарт), "Останній спадок" (Андрій Новік);

Видавництво Старого Лева: "Я бачу, вас цікавить пітьма" (Ілларіон Павлюк), "Культ" (Любко Дереш), "Спитайте Мієчку" (Євгенія Кузнєцова);

Видавництво "Наш Формат": "Вірші з бійниці" (Максим Кривцов), "Есенціалізм" (Ґреґ Маккеон), "Одного разу воїн — воїн назавжди" (Чарльз Гоуґ);

Видавництво "Фабула": "Вілла з Сан-Фурсиско" (Ярослава Литвин), "Покора" (Щепан Твардох), "Діана. Справжня історія з її вуст" (Маріо Варгас Льоса);

Видавництво "Фоліо": "Полон" (Валерія "Нава" Суботіна), "Доктор Серафікус" (Віктор Домонтович), "Місто" (Валер'ян Підмогильний);

Видавництво Vivat: "Кохання в мозку" (Алі Гейзелвуд), "Конотопська відьма" (Григорій Квітка-Основ'яненко), "Моя темна Ванесса" (Елізабет Рассел). 

Фото: Сергій Сивяков

Події фестивалю

Програма була насиченою: 4 дні, 324 події, з них 80 освітніх івентів та майстер-класів, а також 59 автограф-сесій. Найпопулярнішими за кількістю відвідувачів стали поетичні читання "Фронтмени" від "Культурного десанту", запис нового епізоду YouTube-проєкту "Шалені автор(к)и", а також книжковий клуб із Валерієм Пекарем "Демонтаж імперії". Всього — 440 спікерів (автори, експерти, зірки шоубізнесу тощо).

Письменники, яких можна було побачити на фестивалі: Ірена Карпа, Павло Вишебаба, Віра Агеєва, Ростислав Семків, Люко Дашквар, Василь Шкляр. 

Фото: Сергій Сивяков

Серед "зіркових" учасників: Наталія Могилевська з презентацією дитячої казки, Гарік Корогодський із виставою "Ковбасник Гаріка", "Родинні читання" з Анною Завальською, Оленою Кравець і TAYANNA та Діма Монатік з "Книгою мрій".

Однією з найпопулярніших на "Книжковій країні" стала бібліотерапевтична локація: там психологиня з бібліотекаркою виписували "рецепти на книжки" під запит відвідувачів. Усього в межах проєкту видали 350 таких рецептів, здебільшого на художню й психологічну літературу.

Фото: Сергій Сивяков

Благодійність

Впродовж чотирьох днів "Книжкової країни" вдалося зібрати понад 250 000 грн, а також 350 книжок у межах проєкту "Книга на фронт". Також акції влаштовували Благодійний фонд "Рій", AZOV.ONE, "Культурний десант", ГО "Реформація", "Гуркіт". 

Фото: Сергій Сивяков

Організатори вже почали підготовку до нової "Книжкової країни". Наступний фестиваль відбудеться 26–29 вересня на ВДНГ.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Біля метро "Оболонь" демонтували МАФи: там розширять зелену зону - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Біля метро "Оболонь" демонтували МАФи: там розширять зелену зону

В Українському Домі відкриється виставка "ПроЗорі", присвячена культовим київським художникам - 412x412
Афіша

Вероніка Киреєва

В Українському Домі відкриється виставка "ПроЗорі", присвячена культовим київським художникам

На Київщині уламок російського дрона пошкодив гніздо лелеки - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Київщині уламок російського дрона пошкодив гніздо лелеки

Річниця Чорнобильської трагедії: біля ЧАЕС вшанували пам'ять ліквідаторів аварії - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Річниця Чорнобильської трагедії: біля ЧАЕС вшанували пам'ять ліквідаторів аварії

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації