Що читає Дана Павличко: 5 книжок про усвідомленість та буддизм

Дана Павличко — засновниця EdTech-платформи Empower Impact Academy, стратегічна радниця, менторка й авторка YouTube-каналу "100% Дзен". Вона має понад 17 років досвіду в управлінні бізнесом і неприбутковими організаціями в ЄС та Україні, а у 2024 році успішно продала видавництво "Основи".
Дана здобула ступінь Executive MBA в Оксфорді (Said Business School), є стипендіаткою Emergent Ventures, випускницею Програми молодих лідерів Інституту Аспена в Центральній Європі та Української школи політичних студій.
Для "ТиКиїв" вона підготувала добірку книжок про медитацію, буддизм та психологію.
Про звичку читання та вибір книжок
Я читаю майже кожен день. Це вже стала звичка — і не лише тому, що 14 років пропрацювала у видавничій сфері. Читання справді стало для мене крутим ритуалом, який допомагає жити щасливіше. Останнім часом я читаю здебільшого в застосунку Kindle на телефоні, найчастіше перед сном. Це моя маленька традиція, що налаштовує на спокійне завершення дня.
Зараз мене найбільше цікавлять книжки з психології, філософії, менеджменту та лідерства. Я багато працюю з підприємцями, досягаторами та людьми з амбіціями, тому ці теми допомагають глибше розуміти їхні виклики та запити. Також останнім часом читаю чимало про медитацію та буддизм — це стало для мене справжнім відкриттям.
Читання дає мені не лише знання, а й нову перспективу. Воно дарує внутрішній спокій. Ці 15 хвилин із книгою — мій особистий "дзен". Навіть не уявляю свого життя без цього.
Robert Wright, "Why Buddhism is True"
Науковий та філософський погляд на буддизм і медитацію. Ідеально для тих, хто сумнівається.
Якщо ми знаємо, що наші розуми схильні до тривоги, депресії, гніву та жадібності, то що нам робити? Райт знаходить відповідь у буддизмі — релігії, яка ще тисячі років тому зрозуміла те, до чого сучасні науковці лише зараз доходять у своїх дослідженнях.
Буддизм стверджує: ми страждаємо, бо сприймаємо світ крізь викривлену призму власних ілюзій та очікувань. Якщо навчитися бачити реальність ясніше — наприклад, завдяки практиці медитації — це принесе внутрішній спокій, більше щастя та доброти до себе й інших.
Роберт Райт — відомий американський журналіст, автор та викладач, спеціаліст із еволюційної психології та релігії. І ця книга — його особиста і дуже чесна спроба поєднати східну мудрість із західною наукою.
Stephen Batchelor, "Buddhism Without Beliefs"
Практичний підхід до буддизму, який сфокусований на життєвих принципах, а не на релігійній вірі.
У книзі Стівен Батчелор нагадує нам, що Будда не був містиком, який стверджував, що володіє привілейованими езотеричними знаннями про всесвіт. Це була лише людина, яка закликала нас зрозуміти природу страждання, позбутися його коренів і створити спосіб життя, доступний усім.
Концепції та практики буддизму, каже автор, — це не те, у що потрібно вірити, а те, що потрібно робити. І як він чітко та переконливо пояснює, це практика, якою ми можемо займатися, незалежно від нашого походження чи вірувань, живучи щодня на шляху до духовного просвітлення.
Тхіть Ньят Хань, "Спокій у кожному кроці"
Практичний гід до медитації та усвідомленості для повсякденного життя.
Тхіть Ньят Хань — буддійський монах і вчитель, автор понад 100 книг, який входить у сотню найвпливовіших духовних лідерів сучасності.
Його книга — про повернення до себе, про усвідомлене дихання, усмішку, медитацію, про необхідність безпосереднього сприйняття світу. Про те, що єднання може стати не лише порятунком у складних ситуаціях, а й стратегією всього життя, завдяки якій можна долати невпевненість, гнів і депресію, налагоджувати стосунки з природою і самим собою, допомагати людям, на повну силу відчувати й радіти життю.
Далай-лама, "Доброта, щедрість і ясність"
Книга про етичні принципи буддизму, які ідеально підходять для сучасного життя.
Це одна з найважливіших і найбільш доступних праць Далай-лами. У книзі він чітко та зрозуміло пояснює основні принципи тибетського буддизму — від співчуття і карми до чотирьох благородних істин та медитативної концентрації.
Автор детально описує спільний погляд усіх орденів тибетського буддизму, що робить цю книгу фундаментом для розуміння його інших праць та картою тибетської духовної традиції.
Гемін Сунім, "Усе побачиш, коли пригальмуєш"
Мудрі, прості й мотиваційні роздуми про те, як знайти спокій навіть у найшвидшому ритмі життя.
Ця книга справила на мене найбільше враження: вона прийшла до мене в дуже непростий період, коли я переживала вигорання і складнощі в бізнесі на тлі війни. Книги про буддизм тоді допомогли мені змінити своє ставлення до життя — навчитися жити менш реактивно, з більшою радістю і спокоєм.
Рекомендую цю книгу всім, хто шукає в житті гармонію та баланс. Тим, хто відчуває тривогу чи вигорання. Тим, хто прагне оновити свою енергію, повернути відчуття радості й любові до життя. І, звісно, підприємцям, амбіційним людям та досягаторам, які не бояться працювати над собою.
Якщо хочеш знайти нову перспективу чи просто побути наодинці з собою, спробуй! Книги мають дивовижну силу змінювати нас зсередини.