Що читає генеральний директор ВДНГ: 5 книжок про Україну, росію та Крим від Євгена Мушкіна

Євген Мушкін — генеральний директор Національного комплексу "Експоцентр України" та засновник фестивалю "Книжкова країна", що проходив на ВДНГ 25–28 квітня. Наразі це — наймасштабніша літературна подія в Україні за останні два роки.
Зізнається, що читає менше книжок, ніж дійсно хотілося би, бо останнім часом займався їхньою популяризацією.
Євген читає переважно ввечері, вихідними чи у відпустці. Для цього йому потрібна максимальна концентрація: навколо не має бути гучних звуків, дзвінків і термінових справ. Тоді, каже, здатен повністю насолодитися оповіданням та зануритися в історію. Й отримати від читання головне — волю думок та ідей.
Про новинки дізнається від друзів або колег на професійних заходах — так вдається отримувати рекомендації, що збігаються з власними інтересами. З "ТиКиїв" Євген ділиться книжками різними та однаково особливими для нього. В переліку — нонфікшн із продуктивності, роман українського ветерана, історичні книжки й українська класика.
Грег МакКеон, "Есенціалізм"
Книга, яка за своєю популярністю протягом минулих місяців очолила топ-5 продажів одразу в декількох книгарнях. Як на мене — недаремно.
На дуже простих, інколи навіть побутових, прикладах автор вчить нас виокремлювати головне у своєму житті. Люди досить часто витрачають час на вторинні завдання, забуваючи про те, що дійсно має значення: коли як не зараз учитися розставляти пріоритети? Мені дуже імпонує головний принцип, закладений у саме поняття есенціалізму: "менше значить більше". Це — не про лінь, а про те, що, сконцентрувавшись на одному конкретному завданні, можна досягти значно більшого успіху.
Гарний посібник із тайм-менеджменту для тих, хто давно мріє навчитись ефективно використовувати свій час і ресурси.
Купити книгу на сайті видавництва
Наталя Гуменюк, "Загублений острів"
Унікальна збірка репортажів із окупованого Криму, над якими журналістка й документалістка Наталя Гуменюк працювала протягом кількох років. Це саме та історія, яку потрібно знати кожному. Дуже раджу прочитати всім, хто бажає більше дізнатися про анексію та перебіг подій 2014 року. У книзі окупація Криму відображена через людські історії й трагедії жителів півострова, життя яких змінилося з приходом росії.
Тут можна побачити повний зріз суспільства: є історії підприємців, пенсіонерів, студентів, громадських активістів, кримських татар тощо. Усі вони відверто діляться своїм болем.
До речі, цю та ще понад 10 книжок, присвячених кримськотатарській тематиці, протягом усього літа можна абсолютно безоплатно почитати в оранжереї ВДНГ. Разом зі співачкою Jamala в межах фестивалю "Книжкова країна" ми створили там спеціальний кримський куточок — тепер наші гості можуть посидіти серед південних рослин і почитати літературу, що допомагає краще зрозуміти історію півострова.
Купити книгу на сайті видавництва
Олександр Терен, "Історія впертого чоловіка"
Видання, яке його автор — ветеран війни Олександр Терен, презентував на "Книжковій країні". У цьому автобіографічному романі Сашко розповідає про свій шлях на війні. Наскільки я знаю, писати цікаві історії в Instagram Терен почав ще під час служби, а от у книгу зібрав їх, уже перебуваючи в лікарні після поранення.
Дії починаються від першого дня повномасштабного вторгнення — 24 лютого, а завершуються пораненням — 24 серпня. Тобто разом з автором читач проходить увесь шлях добровольця: від цивільного до пораненого військового.
З притаманним йому гумором Терен розповідає про все, що відбулося з ним під час служби: про життя військових на фронті, про те, як минають дні військовослужбовців, про дружбу, сварки, вихідні. Вийшло дуже щиро і, як на мене, цікаво. Раджу абсолютно всім, хто хоче дізнатися більше про життя наших хлопців у ЗСУ.
Купити книгу на сайті видавництва
Олександр Палій, "Збагнути росію. Свідчення очевидців"
Цю книжку я вже неодноразово радив прочитати. Добірка історичних документів за останні кілька сотень років, оформлена у зрозумілий і цікавий текст. Вона пропонує фіксовані на папері спостереження різних іноземців, які жили на територіях, що ми зараз називаємо росією.
Мені подобається, що ця робота наочно демонструє, як культурні особливості людей впливають на їхню нинішню поведінку. Коли читаєш книжку, стає очевидно: те, що росіяни роблять зараз, відбувалося і 300, і 800 років тому — глибинно вони абсолютно не змінюються. Раджу всім, хто й досі сумнівається стосовно неадекватності наших сусідів і чого від них очікувати.
Купити книгу на сайті видавництва
Микола Хвильовий, "Я (Романтика)"
Зараз у кінотеатрах показують художній фільм "Будинок "Слово". Нескінчений роман", присвячений великій трагедії української літератури та знищенню цілого пласта митців. Микола Хвильовий є одним із головних символів Розстріляного відродження, а його знаменита новела "Я (Романтика)" якраз і допомагає краще зрозуміти часи, в які жив і творив автор.
Книжка цікава тим, що через історію ліричного героя письменник розкриває всю невідповідність ідеалів революції дійсності, в якій доводиться жити. Раджу всім, хто з якихось причин пропустив це оповідання в школі чи університеті. Сьогодні воно актуальне як ніколи, не лише через підвищену цікавість до Розстріляного відродження, а й тому, що добре допомагає зрозуміти прості істини: зло, заподіяне задля високої ідеї, ніколи не доведе до добра, ба більше — не зможе перемогти.
Купити книгу на сайті видавництва