Що читати малечі про війну: 9 книжок для дітей від 6 до 16 років

Що читати малечі про війну: 9 книжок для дітей від 6 до 16 років Колаж: "ТиКиїв", Оксана Драчковська

Розмовляти з дітьми про війну нас не вчили: як пояснити присутність злих людей, які прийшли на нашу землю? Що говорити про вибухи, про евакуацію, про бомбосховища? Як коментувати смерті та поранення близьких? Як відповідати на питання, коли сам як дорослий не знаєш на них відповіді, перебуваєш у страху і не розумієш, коли це закінчиться? 

Наша рекомендація: читайте дітям книжки. Можливо, вони не додадуть впевненості у майбутньому, але зможуть заспокоїти, пояснити те, що відбувається, та надати оптимізму для прийняття ситуації. 

"ТиКиїв" разом з експертками "Барабуки", простору дитячої української книги, створили добірку книжок для дітей, які стосуються тем бойових дій, травм і втрат, вимушеного переселення й адаптації, а також героїв та героїчного. Читання цієї літератури може стати якщо не терапевтичним досвідом, то принаймні підтримкою у ці складні часи.

Для дітей 6–8 років 

Іван Андрусяк, "Жерар-партизан"

Казкова версія оборони одного села на Київщині, в якій не обійшлося без зграйки тварин і парочки птахів. Для книги Іван Андрусяк обрав пухнастого літературного героя — морського свина Жерара.

Сюжет книжки розгортається на початку війни, ранньою весною, коли "орки дісталися до Витівки". Першими їх помічають тамтешні тварини, Жерар та коти Тимко і Семен, які були тут-таки на дачі з господарями. Спершу звірі хотіли попередити чоловіків на блок-посту про небезпеку — але люди ж не розуміють звірячої мови. Тож вони розробили план і вирішили самотужки затримати ворогів із Московії. 

Іван Андрусяк із гумором розповідає про характерні риси орків, їхні звички та цінності. Вороги постають недолугими й боягузливими, автор висміює їх жадобу до наживи та міцних напоїв. 

Зоряна Живка, "Пес Патрон. Маленька історія про велику мрію"

Пес Патрон — улюбленець дітей та дорослих, талісман Державної служби України з надзвичайних ситуацій, єдиний у світі "Пес Доброї Волі" дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, володар медалі "За віддану службу", який допомагає саперам знешкоджувати ворожі вибухові пристрої.

Ця книжка — своєрідна автобіографія Патрона. Зоряна Живка і Богдана Бондар підготували для українських дітей переклад із собачої мови на людську, що надихає мріяти, вірити й перемагати. 

Брати Капранови, "Мальована історія Незалежності України"

Це короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями, що дозволить читачам легко зорієнтуватися у такій складній темі, як походження Української держави та боротьбі за її становлення, а пантеон героїв стане прикладом для наслідування. Книга про те, що наша незалежність не впала з неба, й державницька традиція живе на наших землях зі скіфських часів і фактично не переривалася до 1991-го. 

Брати Капранови — власники видавництва "Зелений пес", письменники і громадські діячі, написали цю книжку для дорослих і дітей, а також батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли свідомими українцями.

Мар'яна Савка, "Залізницею додому"

Ця книга — чуйна оповідь Мар'яни Савки про любов до Батьківщини й дому, дружбу та родину і про непересічну роль українських залізничників у новітній історії нашої країни.

Єва з мамою і новими друзями повертається додому з найдовшої своєї мандрівки "Укрзалізницею". У часи повномасштабної війни дівчинці, як і дуже багатьом українським діткам, довелося сісти в евакуаційний потяг і поїхати якнайдалі від дому, тікаючи від танків, ракет і бомб. Книга "Залізницею додому" про дітей, які повертаються з Польщі до України на звільнену Київщину. Головна героїня разом зі своїми друзями спостерігають, як в умовах війни в людях розкриваються найкращі якості: чуйність, щедрість, бажання служити добру тощо. 

Мар'яна Савка — сучасна українська поетеса, авторка дитячих книжок, публіцистка, перекладачка, літературознавиця. Співзасновниця "Видавництва Старого Лева", редакторка. 

Для 9–13 років 

Олександр Корешков, "Мій тато повернувся з війни"

Це посібник у вигляді коміксів, створений на основі життєвого досвіду ветеранів та їхніх родин, які поділилися з автором своїми історіями та рекомендаціями щодо налагодження стосунків.

Комікс "Мій тато повернувся з війни" допомагає розібратися в емоціях та стосунках, зрозуміти та вирішити конфлікти у родині, а також дає поради, як знайти спільну мову із ветераном.

Надійка Гербіш, "Ми живемо на краю вулкана"

Книга про життя єврейської родини в мультикультурному Збаражі на Тернопільщині під час Другої світової війни, коли в місто приходять гітлерівські війська. Переживши гетто й утрату найближчих, маленька героїня знаходить допомогу. Одна з безлічі схожих і таких особистих історій. Це розповідь про темряву, страх, горе, але і про надію у нове життя, що зрештою перемагає. Засновано на документальних матеріалах.

Книжка допоможе дорослим знайти правильні слова для обговорення психологічних моментів із дітьми та глибшого розуміння історичного контексту. 

Оля Русіна, "Абрикоси зацвітають уночі"

Книга про життя поблизу окупованих територій на Донбасі, де живе хлопчик Устим та його собака Жменька. Тут поєднується казка й реальна драма, розкриваючи непересічну міць духу та оптимізм дітей, які виросли в умовах збройного конфлікту. "Абрикоси зацвітають уночі" — про справжніх людей і безпілотники, які досі літа­ють й охороняють українські землі, а ще — про мрію, що війна скоро закінчиться. 

Авторка Оля Русіна звертається до читачів із запитанням: "А що буде після війни?"

Для підлітків (14–16 років) 

Володимира Арєнєв, "Душниця"

Фантастичний роман для підлітків про зв'язок між живими та померлими, про пам'ять і тих, хто її береже. 

Ця книга — про місто, яке дуже схоже на наше. Тут є мобілки, інтернет, літаки, телевізори. Школярі так само полюбляють прогулювати уроки, батьки інколи надто зайняті собою. Єдина різниця — повітряні кульки, які можна частіше побачити в найрізноманітніших місцях. А все тому, що в цих кульках після смерті зберігаються душі близьких людей. У них, або у величезній давній вежі, яка називається душницею.

Володимир Арєнєв був визнаний кращим європейським автором фантастичних книжок для підлітків, а художник цієї книжки Олександр Продан — кращим художником-ілюстратором Європи.

Олександр Михед, "Котик, Півник, Шафка"

У новинах, ймовірно, кожен українець бачив одиноку шафку та вцілілого у зруйнованому будинку півника, які стали справжніми символами незламності. На сторінках книги Олександра Михеда "Котик, Півник, Шафка" читачі познайомляться з історією родини, у дім якої прийшла незвана війна.

Шафку одного з головних героїв дбайливими руками зібрав дідусь Петро власноруч, у ній зберігаються важливі родинні артефакти та старі фотографії, поряд мешкає й Півник — це глечик, подарований донці Лізі на семиріччя. Попри зміну часу та оновлення ремонту, він як справжній член родини вірно переживав радості та негаразди з мешканцями оселі.

Історія буде цікавою як для малечі, так і дорослих, вона про любов нашого народу до своєї землі, це казка про силу духу та, найголовніше, — про сім'ю. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації