Що треба знати про фотовиставку "Моменти": розповідає куратор

Що треба знати про фотовиставку "Моменти": розповідає куратор Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Понад 700 робіт представили на колективній фотовиставці "Моменти". Вона проходить у столичній галереї Eye Sea Gallery з 12 травня.

Виставка присвячена мистецтву полароїдів, інстаксу, амбротипії та інших технік моментальної фотографії.

Основна частина експозиції — це світлини дев’яти молодих українських фотографів. Учасники виставки: Валерія Пустовіт, Вероніка Моль, Наталія Філатова, Олександр Малий, Євгенія Купчан, Себастьян Хартман, Liza Kirr і дует Ally Fane та Tony Kenguru.

Спеціальним гостем запросили бразильського фотографа із Франції Антоніо Барроса.

Більшість фото, які можна побачити на виставці, зроблені на різні моделі фотоапаратів американської компанії Polaroid та японської Fujifilm.

Моментальна фотографія з культовими зображеннями Polaroid посідає унікальне місце в історії візуального мистецтва. Виставка "Моменти" має на меті дослідити незмінну привабливість цих евокативних й ефемерних образів, які вловлюють суть швидкоплинної миті та зберігають її у відчутній тактильній формі, — йдеться в описі події.

Ми побували на відкритті, де поспілкувалися з куратором виставки та співвласником артпростору В'ячеславом Фокіним.

Виставка Моменти
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Що це за локація, в якій ви організували виставку?

Це наш із художницею Ксенією Гладушевською простір, що поєднує майстерню кераміки, бар і галерею. Узагалі все почалося саме з майстерні, яка відкрилася років шість тому. Бо це спеціалізація Ксенії — вона створює керамічні скульптури. Згодом, у жовтні минулого року, ми створили тут ще й артбар, де розмістили кераміку та живопис сучасних українських митців.

Тепер ми додали другу кімнату, яка стала виставковим простором. Річ у тім, що в якийсь момент ми зрозуміли — хочемо приділити більше уваги мистецтву. А для цього вирішили зробити окремий мистецький простір.

Ми й раніше влаштовували невеликі експозиції у приміщенні бару. Але "Моменти" — це наша перша повноцінна виставка у щойно відкритому галерейному просторі.

Фотовиставка Моменти
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Чому взагалі вирішили провести саме таку виставку?

Чому саме моментальна фотографія? Тому що зовсім мало людей нині з нею працюють. А це надзвичайно цікавий окремий жанр, який хотілося висвітлити. Інші не приділяють йому уваги, тож ми подумали, а чому б це не зробити.

Моменти Фотографії
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Чим вас найбільше зацікавив цей жанр?

Напевно, самою суттю моментальної фотографії. Звісно, будь-яка світлина — це фіксація миті. Але зараз, коли вже є цифрові камери і ти можеш зробити тисячу знімків та вибрати один найкращий, — це зовсім інша історія. А тут у тебе касета лише з восьми чи десяти полароїдів. Немає можливості фотографувати скільки завгодно чи абияк, а потім думати, на чому зупинитися. Тут кожен кадр дуже цінний.

Ми хотіли підкреслити це зовсім інше ставлення до процесу. Мабуть, нині, коли всі звикли знімати на телефони, ніхто про це вже не думає. Але досі є фотографи, які все-таки ставляться до моментальних світлин як до окремого жанру та експериментують у ньому.

Моменти Експозиція
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Чи складно вам було знайти фотографів для участі у виставці?

Ми взагалі думали, що буде більше фотографів. Але коли почали пошук, виявили, що цих авторів замало. Ми були знайомі з двома, а вони вже рекомендували інших учасників, адже в цьому жанрі всі одне одного знають. Тож ми зібрали, якщо й не всіх, то точно більшість фотографів в Україні, які нині працюють у цьому напрямі.

Полароїд
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Скільки робіт автори надавали для експозиції?

Від кількох фотографій до кількох десятків. У нас був кураторський відбір. Ми взяли не всі надані світлини, адже хотіли, щоб вони разом мали цілісний вигляд. Тому кожен фотограф представлений якоюсь своєю серією.

Найпродуктивнішою є київська творча пара Ally Fane і Tony Kenguru, на виставці представлено понад 200 їхніх фото. Вони — аналогові фотографи з понад десятирічним досвідом роботи у сфері. Часто знімають разом. Використовують різні формати й техніки і як окремий інструмент — моментальну фотографію різних типів. Роблять переважно портретні фото.

Виставка моментальної фотографії
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Якого формату фотографії представлені на виставці?

Єдиного формату немає. Розмір фото залежить від камери, на яку його знімали. Найменші знімки — це інстакси 6,5 на 8 см. Наприклад, їх робить Liza Kirr із Маріуполя, яка живе та працює в Києві. Вона — дизайнерка одягу та стилістка, яка іноді знімає власні лукбуки та моменти із життя на фотоапарат Fujifilm Instax Mini.

Найбільші за розміром знімки — це амбротипи 18 на 24 см. Автором є Олександр Малий з Рівного, який проживає та працює у столиці. Вивчає та практикує історичні та альтернативні фотографічні процеси. Працює в технології мокроколодійного процесу. Його основний жанр — портрет.

Виставка миттєвої фотографії
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Чому вирішили запросити до участі ще й закордонного митця?

У нас українська галерея, ми фокусуємося на вітчизняних митцях. Більшість із них — це молодь. Прагнемо просувати наших творців, щоб вони й надалі розвивалися та набували популярності.

Водночас ми розуміємо, що коли йдеться про будь-яку виставку, міжнародний аспект одразу надає її якоїсь більшої цінності. Тому один з учасників нинішньої експозиції — Антоніо Баррос. Такі люди, як він, привертають більшу увагу до подібних подій. Він дещо відрізняється від інших учасників, але, без сумніву, вписується в нашу концепцію.

Антоніо Баррос
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Що варто знати про світлини Антоніо Барроса?

Наш спеціальний гість — легендарна особистість в індустрії моди. Антоніо Баррос — бразильський фешн-фотограф, який з 2006 року живе у Франції.

Ми раді, що Баррос погодився надати для виставки свої роботи. Він оцифрував фотографії, щоб ми їх тут продемонстрували. Насправді він хотів і реальні полароїди привезти до України. Гадаю, зробить це особисто, коли в Україні буде спокійніше і закінчиться війна. Антоніо розповідав мені, що був у Києві раніше і йому подобається наше місто.

Це перша в Україні спроба показати культову серію робіт Singular. Вона складається з 52 полароїдів, на яких можна побачити багатьох американських та європейських знаменитостей. Усі вони представлені у нас у цифровому вигляді, на моніторі.

Мабуть, у виставлених тут серіях українських фотографів творчості більше, ніж на полароїдах Барроса. Але його роботи вирізняються саме тими людьми, яких він зміг вихопити й зафіксувати якоїсь миті. Сам автор каже, що ці світлини далекі від ідеалу, але в цьому він і бачить їхню цінність.

На думку Барроса, сама суть миттєвої фотографії у тому, що ми фіксуємо життя таким, як воно є. Не завжди ідеальне, але ми все одно любимо й цінуємо його. Цей задум митець і втілив у серії Singular.

Полароїди
Фото надав куратор виставки В'ячеслав Фокін

Які ваші плани на майбутнє?

Виставка "Моменти" працює до 25 травня. Але ми можемо продовжити її, якщо будемо бачити, що люди зацікавлені і ще хочуть подивитися.

А далі у нас багато планів. Збираємося регулярно організовувати виставки. Вони будуть різні за жанром і видом мистецтва. У нас широкий кругозір — не хочемо обмежуватися якоюсь нішею. У цьому просторі буде, зокрема, живопис, інсталяції, цифрове мистецтво.

Читай також: 7 найочікуваніших виставок травня, на які варто сходити

Виставку "Моменти" можна відвідати до 25 травня. А 17 травня о 19:00 одна з учасниць проєкту Вероніка Моль проведе лекцію та авторську екскурсію "Polaroid: вихід за білу рамку".

ДЕ? Вул. Олеся Гончара, 40. Eye Sea Gallery

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації