Шекспір, Франко та Евріпід: театральні прем'єри весни

Щомісяця столичні театри поповнюють репертуар новими постановками. "ТиКиїв" розповідає, які прем'єри цієї весни підготували київські храми Мельпомени.
"Жінка в чорному", Театр на Подолі
Театр на Подолі в питанні прем'єр як завжди в авангарді.
Одна з них — вистава "Жінка в чорному". Театральна адаптація роману Сьюзен Гілл 1983 року, за яким 2014-го був знятий фільм із Деніелом Редкліфом у головній ролі, стартує 11 квітня.
За сюжетом, репетиція містичного трилера виходить з-під контролю, бо раптом стає складно провести межу між реальністю та містичністю, що заполонила сцену.
Задля цієї постановки театр запросив режисера з Німеччини, головного художника Німецького фестивалю Андреаса фон Шліппе.
Мені п'єса сподобалася: цікаве рішення "театр у театрі", історія в історії, двозначні моменти, зміна персонажами своєї ідентичності. І п'єса читається як детектив — хочеться швидше дізнатися, що буде на наступній сторінці. Ми використаємо голограми, світлові ефекти, неочікувані сценічні рішення та чітке відчуття присутності чогось потойбічного. Ця вистава змусить вас затамувати подих та повірити, що привиди існують, — каже режисер.
Ще одна прем'єра театру — вистава "Як стихне шуру-буря зла" — відбулася в березні.
За сюжетом, 1920 року 32-річний Лесь Курбас забирає групу молодих акторів з охопленого війною Києва в сільську місцевість, де вони ставитимуть вистави, обмінюючи квитки на їжу.
Однією з таких постановок стає "Макбет" українською. Поки Курбас і більшість трупи відвідують виставу місцевого театру, поставлену на їхню честь, шість молодих жінок — чотири акторки, піаністка й танцівниця — залишаються разом із дітьми.
Під час вечері жінки розмовляють, жаліються, жартують, кепкують із себе, сміються, репетирують танці з вистави — все це на тлі болю, страху й розгубленості та водночас глибокої потреби бути разом.
Написав і поставив цю "п'єсу про Курбаса", як її називають у театрі, американський драматург і режисер Річард Нельсон.
"Благальниці", Театр ім. Лесі Українки
У Театрі ім. Лесі Українки 25 квітня відбудеться прем'єра вистави "Благальниці", яку поставив польський режисер Радек Стемпінь за драмою Евріпіда.
У мене немає мети проводити прямі історичні паралелі, але аналогія між Фівами і росією, Афінами та США, Аргосом і Україною стає очевидною. Тому, обравши драматургічну структуру, яку Евріпід використовував для своїх втомлених від війни співгромадян понад дві з половиною тисячі років тому, ми сьогодні маємо змогу долучитися до того ж терапевтичного жалобного ритуалу, — каже Радек Стемпінь.
Ще одна прем'єра театру — вистава "Брати" за мотивами сценарію фільму Лукіно Вісконті "Рокко та його брати" в постановці Олександра Кобзаря.
Після смерті чоловіка немолода, але ще енергійна та вольова вдова Розарія вирішує покинути рідне село й перебратися з чотирма синами до Мілана, де вже два роки живе її первісток — Вінченцо. Розарія свято вірить, що сім'ю можна пересадити із села до міста, наче кущ троянд. Однак виявляється, що у селі й місті різний ґрунт. І там, де мати та її діти — Сімоне, Рокко, Чіно та Лука — сподівалися знайти родючий ґрунт, — давно асфальт та камінь…
Вистава йде в театрі з березня.
"Невеличка драма", Театр ім. І. Франка
У Театрі ім. І. Франка 3 квітня відбулася прем'єра вистави "Невеличка драма" — історії про молоду жінку Марту, яка живе у світі, де праця, побут, навіть стосунки мають бути практичними й доцільними. А вона прагне романтичного кохання — такого, як у книгах.
Проте чоловіки навколо Марти по-своєму трактують любов. Чи можливо зберегти мрію у світі, де почуття здаються зайвими?
Виставу поставив режисер Ігор Білиць за твором Валер'яна Підмогильного.
"Король Лір", Театр на лівому березі Дніпра
Театр на лівому березі ще в березні представив сучасну версію класичної драми Вільяма Шекспіра "Король Лір": текст Шекспіра адаптував Юрій Андрухович, а втілив на сцені Дмитро Захоженко.
Нагадаємо: Король Лір — правитель, засліплений власним его. Він вирішує розділити Британію між трьома доньками.
Щоб визначити, кому дістанеться найкраща частина спадку, король оголошує своєрідний конкурс: чия любов до батька буде висловлена красномовніше, та й отримає найбільшу частину земель. Парад улесливості, фальші й лицемірства веде до катастрофи не лише в родині Ліра, а й для всієї країни.
Короля Ліра в цій постановці втілив Олег Стефан, його дочок зіграли Анастасія Пустовіт, Анастасія Карпенко та Поліна Василина. А ще тут можна зустрітися з Андрієм Ісаєнком, Дмитром Олійником та Артуром Логаєм.
"Сойка", театр "Актор"
У театрі "Актор" нещодавно відбулася прем'єра вистави "Сойка" за новелою Івана Франка "Сойчине крило".
Нову версію драматичної історії кохання Хоми та Марії створив режисер Слава Жила: його "Сойка" — це "психоделічне сум'яття детектива та трилера, мелодрами й горору, сліз, любові та поту, одкровень та ще чогось міцнішого".
Головні ролі тут грають Марина Андрощук та Ігор Іванов. А сценічне оформлення, за словами режисера, натхненне творчістю японської художниці Яйої Кусами.
На сцені — двоє франкенштейнів, двоє бідолашних створінь зі своїми святощами й прикрощами. Вони зустрінуться за п'ять хвилин до весни, щоб переповісти історію своїх поневірянь у пошуках одне одного. Особливо до душі постановка прийдеться тим, хто цікавиться психологією, легкою жорстокістю та відкритий до потаємного, — інтригує Слава Жила.
"Місяць", Національна оперета
Національна оперета України в кінці березня порадувала оперою Карла Орфа "Місяць" за казкою братів Грімм, яку втілила провідна українська театральна режисерка Тамара Трунова.
Це комічна й абсурдна історія про велику крадіжку чогось, що належить всім і нікому одночасно. Захоплива, непередбачувана та зовсім не дитяча музична подорож — від зародження протизаконної авантюри до сумних наслідків і, зрештою, справедливого фіналу.
Ця опера вперше звучить не лише в стінах Театру оперети, а й в Україні! — каже диригент-постановник вистави Ділявер Осман.
"Бука", театр "Золоті ворота"
Театр "Золоті ворота" 3 і 4 травня презентує нову виставу режисерки Тані Губрій "Бука" за п'єсою Лєни Лягушонкової та Катерини Пенькової.
Бука — дівчина-свято. В той час як її однокласниці вже мають по 5-10 кг зайвої ваги, а їхні діти розмовляють трьома мовами, у неї все інакше: красиве життя, ідеальний Instagram, повітряні кульки, серпантини, фото в дорогих рестораціях і заміських будинках. Чужих.
А ще у неї є бойфренд, на якого вона покладає великі надії. Як колись покладала їх на свій диплом із філософії. Він працює в ТЮГу, де грає зайців, мишей, гриби і папуасів, а хоче грати Гамлета. А ще в нього є мама, що вважає Буку меркантильною поганню і, можливо, не помиляється.
На сцені: Христя Люба, Дар'я Пльондер, Дар'я Ковбасюк.
До речі, ця п'єса, але в іншому втіленні, вже йде на сцені "Дикого театру". Тож, якщо ти її бачив — зможеш порівняти.