"Цар Едіп". Еталон трагедії в сучасній інтерпретації
П'єса "Цар Едіп", написана в 5 столітті до н. е. давньогрецьким трагіком, драматургом, поетом, філософом Софоклом, по-новому відкривається для глядачів Театру на Подолі.
Театральна вистава "Цар Едіп" інтерпретована на сучасний лад українським режисером Давидом Петросяном. Роль Царя Едіпа виконує український актор В'ячеслав Довженко. Його персонаж – син, що вбив батька, одружився з власною матір'ю й приніс чуму на свої землі.
Кожну свою роль я пропускаю через себе.
Тож увесь шлях Едіпа ми проходимо з ним разом.
Його чарівність у тому, що він постійно вдається до самоаналізу. Якби він таким не був, вистава закінчилася б на вигнанні Креонта. Але він пішов далі й докопався до суті чудовиськ, які сам приховував, і прийняв виклик долі. Мені також притаманне це "самокопання", – розповів В'ячеслав Довженко.
На сцені Театру на Подолі розгортається справді неймовірне видовище. Постановка, декорації, музичний супровід та гра акторів заворожує. Жанр постанови – трагіфарс у стилі кіберпанк.
Те, що відбувається на сцені, – це все режисер Давид Петросян.
От він такий – зі своєю фантазією, що запалює нас.
Ці всі ліхтарі, очі, дивне існування на сцені – його неповторний стиль, – зазначає В'ячеслав Довженко.
Роль матері та дружини царя Едіпа Йокасти виконує народна артистка України Наталія Сумська.
Також у виставі "Цар Едіп" зіграли: Роман Халаїмов (Креонт), Максим Максимюк (Тіресій), Олександр Данильченко (пастух Лая), Сергій Сипливий (Гонець). В'ячеслав Довженко зазначив, що у цій виставі розподіл ролей дуже вдалий, усі актори передали задумані режисером настрій та атмосферу.
60% успіху вистави залежить від того, кого обрали на ролі.
Все, що зробив Давид у цій виставі, прекрасно.
На мою думку, всі впоралися з ролями дуже круто, влучно передали своїх персонажів, – поділився В'ячеслав Довженко.
Вистава "Цар Едіп" від початку до кінця тримає глядача в певній приємній напрузі. Тривалість – 1 година 30 хвилин без антракту.
Дія починається з візиту жерця до царя Едіпа. Він має зупинити чуму, мор і нещастя, що переслідують його підданих. Цар звертається до оракула і дізнається страшну правду: Фіви страждають через гріх убивства – невідомі позбавили життя колишнього царя і лишилися непокараними. Правитель мусить знайти та покарати вбивцю.
Прийшовши в іншу місцину, Едіп здобув славу та був обраний управителем, одружився із Йокастою, вдовою тамтешнього владики. В пошуках страшної істини цар дізнається, що він син Йокасти, якого немовлям віддали бездітному власнику далекого краю. Він цар, який тікав від своєї долі та наздогнав її, справдилося страшне пророцтво: він син, що вбив батька, одружився з власною матір'ю й приніс чуму на свої землі.
Едіп виколює собі очі, аби кров'ю змити гріх, і стає добровільним вигнанцем, вирушаючи у мандрівку.
Подивитися виставу можна 12 квітня у Київському академічному драматичному театрі на Подолі. Квитки замовляй за посиланням.