Цінності Каховки: що зникло, швидше за все, назавжди

Цінності Каховки: що зникло, швидше за все, назавжди Колаж: "ТиКиїв"

Підрив росіянами дамби Каховської ГЕС завдав неабиякого удару і численним об'єктам культурної спадщини України. Багато з них були пошкоджені або й узагалі знищені. Оскільки чимала їх кількість зараз на окупованих територіях — усі наведені дані приблизні.

Інфографіка: ТиКиїв 

Під водою опинився зокрема унікальний будинок-музей української художниці Поліни Райко, який розташований в окупованих Олешках. Про це повідомив художник, представник Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко Семен Храмцов на своїй сторінці у фейсбуці.

Фото: фейсбук xseman

Мені відомо, що будиночок з фресками під водою. Берегині евакуювалися і перебувають в безпеці. Є запит на ліки, їжу, воду, — написав він.

Одними з перших тривожну звістку сповістили в Музеї Гончара.  

Фото: інстаграм honchar.museum

На стінах свого будинку Райко відтворила власну біографію, зобразивши портрети родини, а також улюблену символіку та птахів — різних форм, кольорів та видів: качок, гусей, півників, ластівок, сов, дятлів...

0 / 0

Творчість Поліни Райко – яскравий приклад українського наївного мистецтва. Яке країна-терорист росія намагається знищити, — зазначають у Міністерстві культури.

Постраждалі пам'ятки

Як повідомили у профільному міністерстві, постраждали наступні пам'ятки:

 • комплекс споруд Каховської ГЕС, зведений у 1951-1958 роках;
 • ансамбль споруд Центральної площі у місті Нова Каховка;
 • забудова історичного центру Нової Каховки.

Археологічні пам'ятки

У зонах ризику опинилися:

 • пізньоскіфське поселення села Львове (4 століття до н. е. — IV століття н. е.), бургунське поселення, с. Миколаївка (2-5 століття);
 • місце фортеці Тягин у селі Тягинка (13-17 століття);
 • городище "Понятівське" у селі Понятівка (4 століття до н. е. — 4 століття н. е.) та інші.

Музеї під загрозою затоплення

Міністерство культури опублікувало попередній перелік музеїв, що вже підтоплені або перебувають під загрозою підтоплення після масштабного теракту росіян — підриву Каховської ГЕС.

Майже всі ці музеї розташовані на тимчасово окупованій території. Виняток — Козацький музей історії села та меморіальний комплекс сім'ї Петра Видригана в селищі Козацьке.

Перелік музеїв:

 • картинна галерея ім. А. С. Гавдзинського Новокаховської міської ради;
 • музей історії міста Нова Каховка;
 • музей історії селища Козацьке ;
 • будинок-музей А. П. Бахути;
 • олешківський краєзнавчий музей;
 • музей бойової слави 87 Сталінградської, Перекопської орденів Червоного Прапора та Суворова ІІ ступеня стрілецької дивізії в Олешках;
 • будинок, у якому жив письменник Остап Вишня;
 • музей генерал-майора П. О. Покришева у Голій Пристані;
 • музей історії у Голій Пристані;
 •  Народний музей історії у Каховці.

У Мінкульті в коментарі для "Суспільне Культура" уточнили, що серед постраждалих закладів немає музеїв зі статусом "національний", що підпорядковуються відомству. Постраждалі культурні заклади підпорядковуються місцевій владі. Саме вона уповноважена ухвалювати рішення щодо евакуації.

Музеям Херсону, за попередніми оцінками ситуації, підтоплення не загрожує. Інформації стосовно підтоплення або підвищених ризиків підтоплення для музеїв, розташованих на правому березі Дніпра, наразі не надходило.

Водночас голова Державного агентства розвитку туризму Мар'яна Олеськів наголошує, що під загрозою нині — давньоруське місто-порт Олешня на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки. А ще може бути затоплено комплекс "Зелені хутори Таврії", заснований на місці старовинних хуторів. Тут — місце розташування автентичного музею українського народного побуту 15-20 століть. Також тут були знамениті солоні рожеві озера. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже чотири роки, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації