У Довженко-Центр передали унікальні архівні фото, які знайшли на смітнику

До архіву столичного Довженко-Центру передали близько 1000 унікальних архівних фото, негативних плівок, касет VHS та дисків DVD. Усі ці цінні для історії українського кіно предмети знайшли випадково на смітнику.
Що передали в Довженко-Центр?
Працівники Довженко-центру отримали добірку фотографій і фотонегативів, на яких зафіксоване сімейне та професійне життя подружньої пари Володимира та Аделіни Хмельницьких.
Серед матеріалів — понад 200 унікальних фотографій, понад 800 негативних плівок, а також касети VHS і DVD.
Невідомо, хто був їхнім попереднім власником і чому вирішив їх позбутися.
Українській кіноісторії дуже пощастило, що за збігом обставин їх помітили та передали для зберігання та вивчення в колекцію Довженко-Центру, — зазначили в центрі.
Хто передав у Довженко-Центр унікальні матеріали
Знахідку в Довженко-Центр передали композитор Олексій Мудрієвський та художник Ярослав Футимський — вони натрапили на ці предмети, що лежали під дощем просто на смітнику.
На архів ми випадково наштовхнулися з моїм товаришем та сусідом по дому, який, серед іншого, працює з фотографією. Він звернув увагу на негативи на смітнику й взяв декілька, щоби поцікавитися змістом, але в процесі ковиряння у смітті ми зрозуміли, що там не декілька випадкових негативів, а цей величезний архів, — розповів Олексій Мудрієвський.
Доставити архівні матеріали допомогла команда "Вавилон'13".

Хто такі Володимир та Аделіна Хмельницькі?
Володимир Хмельницький — радянський й український режисер документального та ігрового кіно, сценарист.
Він народився 1935 року в Умані. У 1957 році закінчив економічний факультет ВДІКу, а в 1963 році — Вищі режисерські курси. З 1963 року був режисером у кіностудії "Київнаукфільм". Член Національної спілки кінематографістів України. Заслужений діяч мистецтв України.

Аделіна Хмельницька — радянська та українська режисерка монтажу.
Вона народилася 1937 року в Тамбовській області (росія). У 1977 році закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Член Національної спілки кінематографістів України.

Володимир та Аделіна Хмельницькі разом працювали над такими фільмами, як:
- "Люди і дельфіни";
- "Білий олень тундри";
- "На прив’язі біля злітної смуги";
- "Лесь Курбас. Між двома пострілами";
- "Борис Мозолевський. Скіфська балада";
- "Чи є життя на Марсі" тощо.
Що можна передати в Довженко-Центр?
У Довженко-Центрі нагадали киянам, що цінним артефактам, пов'язаними з українським кіно і якими містяни можуть володіти, завжди знайдеться місце в архіві центру. Серед таких артефактів можуть бути фото, негативи, афіші, розкадровки, ескізи, ляльки, костюми, кінотехніка, власне фільми.
Це допоможе в дослідженні та відтворенні цілісності історії українського кінематографу в усій повноті, а ти знатиме, що й ця частина твоєї та спільної пам'яті гідно збережена.
Якщо маєш такі речі на прикметі — звертайся за адресою: [email protected].
Читай також: "Що читає кінознавець і режисер Андрій Алферов: книги про кіно, війну, історію та підсвідоме"