Українські фільми про кохання, які варто подивитися
Що подивитись у День закоханих? "ТиКиїв" розповідає про сучасні українські фільми, на які варто звернути увагу. Це 7 цікавих історій про кохання останніх років. Серед них є романтична комедія, підліткова драма, мюзикл, екранізація бестселера, документалка, короткометражка та навіть антиутопія.
Читай також: 10 найочікуваніших українських фільмів 2024 року
Стоп-Земля
Режисерка: Катерина Горностай ("Віддалік", "Бузок", "Крокодил")
Рік: 2021
Тепла й затишна світла драма про київських підлітків. Фільм стримано й делікатно показує непростий досвід дорослішання — унікальний та універсальний водночас. Де крім радості дружби й порозуміння, є місце самотності, комплексам, запитанням, очікуванням і, звісно ж, першому коханню.
Головна героїня 16-річна Маша закінчує 11 клас. Вона переписується з анонімним шанувальником в Instagram та закохується в однокласника Сашу. Боїться зізнатися, бо не впевнена у взаємності. А він, здається, не помічає її. Водночас свої почуття до дівчини приховує найкращий друг Сєня. Що ближче випускний, то більше зростає напруга...
Джерелом натхнення для режисерки стали власні спогади про шкільні часи. У фільмі зіграли непрофесійні актори.
Це одна з найбільш визнаних українських стрічок. Вона отримала всі можливі головні відзнаки на різних рівнях. Зокрема, 12 нагород національної кінопремії "Золота дзиґа", Шевченківську премію, "Золотого дюка" Одеського кінофестивалю, "Скіфського оленя" Київської "Молодості" та "Кришталевого ведмедя" Берлінале.
Сьогодні це кіно сприймається як капсула назавжди втраченого часу "напередодні" великої війни. А водночас воно перетворюється на тендітну мрію про майбутню мирну буденність юного покоління українців.
Іван і Марта
Режисер: Сергій Буковський ("Назви своє ім'я", "Живі", "В. Сильвестров")
Рік: 2023
Ніжний та чуттєвий документальний фільм про подружжя шістдесятників Івана та Марту Дзюб. Вони прожили разом майже 60 років.
Іван Дзюба був літературознавцем і публіцистом. Зокрема, відомий як автор праці "Інтернаціоналізм чи русифікація?" та один з ініціаторів акції протесту на прем'єрі стрічки "Тіні забутих предків". Про знайомство, одруження й подальше спільне життя з ним розповідає фізикиня Марта Дзюба. Вона ділиться спогадами, думками та поглядами. Також є закадрові коментарі режисера та світлини із приватних архівів.
Стрічку вперше показали на фестивалі документального кіно Docudays UA. Це портрет однієї пари на тлі епохи, а також цілого покоління наших діячів. Історія про відродження й популяризацію української культури та інтелектуальну боротьбу проти радянської влади як справу всього життя. І водночас про кохання тривалістю в життя. Про сімейне щастя попри зовнішні обставини репресій. Про віру в те, що добра й любові у світі більше, ніж зла.
Атлантида
Режисер: Валентин Васянович ("Креденс", "Рівень чорного", "Відблиск")
Рік: 2019
Напевно, найбільш несподіваний фільм до Дня закоханих. Майже постапокаліптична драма про життя після війни. Її вибір для цієї добірки виправданий тим, що це кіно зрештою виявляється про любов.
Дія розгортається на Донеччині за рік після завершення війни. Військовий Сергій повертається в рідні місця. Шукає мотивацію залишитися на території, де панує екологічна катастрофа. Після закриття металургійного заводу він приєднується до волонтерів, які розшукують тіла загиблих, та знайомиться з колишньою парамедикиню Катею...
У стрічці знімалися ветерани та волонтери. Це похмура, але розкішно зафільмована візія поствоєнного майбутнього. Вона дає глядачу надію на те, що навіть якщо любов перемагає не все, вона точно дає шанс продовжити життя, що б не відбувалося навколо та всередині.
На Венеційському кінофестивалі фільм переміг у програмі "Горизонти". А також отримав Шевченківську премію та шість "Золотих дзиґ".
Ґолден лав
Режисер: Павло Остріков ("Випуск'97", Mia Donna, "Ти — космос")
Рік: 2016
Комедійна короткометражка про самотність і кохання.
Головному герою Віктору з провінційного містечка — 52 роки. Через свої комплекси він довго не наважується зайти в Будинок культури на побачення-п'ятихвилинки. Однак муки самотності беруть гору, і Віктор вирішує піти туди. Кожне побачення стає ніби випробуванням для чоловіка. Окрім одного.
Це оптимістична та обнадійлива історія про те, що в житті завжди є шанс зустріти свою другу половинку. Навіть коли здається, що вже пізно її шукати. Ця тема розкривається з дотепністю та лише за 12 хвилин.
У фільмі одну зі своїх останніх ролей зіграв актор Олег Треповський. За неї був номінований на "Золоту дзиґу". Крім того, стрічка перемогла на кінофестивалі "Відкрита ніч", а згодом увійшла до однієї зі збірок короткого метру "Українська нова хвиля".
Гуцулка Ксеня
Режисерка: Олена Дем'яненко ("Я — мобер, "F63.9 Хвороба кохання", Моя бабуся Фані Каплан")
Рік: 2019
Цей комедійний мюзикл — екранізація оперети композитора Ярослава Барнича, створеної на основі однойменної пісні-танго.
Дія відбувається в карпатському селищі Ворохта 1939 року. У готель "Оселя Говерла" зі США приїжджає нащадок українських емігрантів Яро. Він мусить одружитися, щоб утілити заповіт батька й отримати у спадок мільйон доларів. Для цього юнак шукає "свідому українку". Знайомиться з гуцульською дівчиною Ксенею, яка змінює його плани.
Це яскравий та запальний фільм про радість, легкість і спокій життя, кохання та, власне, музику. Про ті емоції та враження, які завершуються з окупацією, напередодні якої розгортається сюжет.
У зйомках брали участь гурти Dakh Daughters і "ДахаБраха". Стрічка здобула дві "Золоті дзиґи".
Віддана
Режисерка: Христина Сиволап ("Дужевільний", "Давай не сьогодні", "Сонечко")
Рік: 2020
Мелодрама за романом письменниці Софії Андрухович "Фелікс Австрія".
Події розгортаються наприкінці 19 століття у Станіславові — нині Івано-Франківськ. Головні героїні — польська панянка Аделя та її служниця-українка Стефанія, які 25 років живуть в одному будинку. Вони — нерозлучні подруги, майже сестри, але постійно конфліктують. Намагаються розібратися, ким доводяться одна одній, а водночас побудувати свої особисті життя. Аделя вийшла заміж за скульптора, а Стефанія шукає власне щастя.
Це фільм про любов у різних її формах та виявах. Вишукана лірична історія про нетиповий трикутник із несподіваними поворотами.
Центральні ролі виконали Маріанна Янушевич, Алеся Романова та Роман Луцький.
Секс і нічого особистого
Режисерка: Ольга Ряшина ("Я, Побєда і Берлін")
Рік: 2018
Романтична комедія, яка є адаптацією канадського фільму "Мої сексуальні пригоди".
Головний герой Сергій отримує відмову на пропозицію руки і серця через непорозуміння в ліжку. Засмучений чоловік їде у Прагу на новорічні свята до друга. Там він випадково знайомиться зі стриптизеркою Діаною, яка обіцяє допомогти йому стати мачо. Але на шляху до мрії стає його колишня.
У головних ролях — Роман Луцький, Сергій Притула та Анжеліка Ніколаєва. До минулого року стрічка зі зборами у 25 млн грн входила в десятку найкасовіших українських кінопрем'єр усіх часів.
Читай також: 10 фільмів лютого, які варто подивитися