Вагони та бомбосховище! 5 книг з історії київського метро
Говорячи про київський метрополітен, варто перефразувати цитату з пісні гурту "Без Обмежень": "Без нього ніяк". І якщо раніше йшлося більше про можливість вільного і швидкого пересування містом, то зараз це ще й питання безпеки. Адже під час повітряних тривог станції перетворюються на бомбосховища. Дізнайся більше про наше пречудове метро з добірки цікавих книг, яку ми зібрали для тебе.
Кость Козлов "Київський метрополітен"
На сьогодні це, мабуть, найґрунтовніша праця, присвячена нашому метро. Автор йде від початку: починає книгу з довоєнних проєктів київського метрополітену. Показує, як будувалися найперші станції ("Вокзальна", "Університет", "Хрещатик", "Арсенальна" та "Дніпро"). І так — за всіма наявними станціями.
Добірка світлин — унікальна: від спорудження підземних вестибюлів й укладання колій — до оздоблювальних робіт і перших вагонів. Мої улюблені сторінки — зі світлинами проїзних квитків і металевих жетонів. Я ще встиг їх застати.
Микола Куриленко "З історії київського метрополітену"
Наклад цієї книги — 1000 примірників. За сучасними мірками це доволі багато. Проте зустріти її чомусь можна нечасто. Я свій екземпляр отримав у подарунок у Музеї Київського метрополітену (якщо ти там досі не був, то дуже раджу!).
В книзі автор "розкладає по полицях" усі структури, що забезпечують безперебійне функціонування метро (про існування більшості з них прості смертні зазвичай і не підозрюють): служби колій і тунельних споруд, служби електропостачання, руху, сигналізації та зв'язку, ескалаторні та ремонтно-монтажні (і ще багато-багато інших).
До речі, а ти знаєш, що у метро співають? Як виявилося, метрополітен має власний фірмовий хор, що має назву "Червона калина".
Дмитро Єрмак "Київське метро. Погляд крізь століття"
Родзинка книги — раритетні світлини, розглядати які можна годинами. Все ж таки недарма кажуть, що метро — один із найромантичніших видів транспорту. Всі ці загадкові тунелі, колії, що біжать у темряву... Красиві, як лялечки, станції художньо прикрашені неймовірними вітражами (як на "Поштовій площі" — якби ж їх ще постійно не закривали пилозбірником для прибирання!),
рельєфами (пригадайте драйвових хокеїстів на "Олімпійській) або карбуванням ("Контрактова площа"). Ну краса ж!
До речі, у Дмитра Єрмака є й інший пречудовий альбом: присвячений такому виду транспорту, що вже майже зник із київських вулиць, як трамвай. Проте він видавався російською мовою. Сподіваємось, буде перевидання й українською. Альбом того вартий!
Валентин Кейбіс "Траси в майбутнє"
Хай тебе не лякає назва у дусі радянських виробничих фільмів. Ця книга — справжній літопис (а ще й фотолітопис) історії метро. Причому написана вона вельми цікаво: читається наче якийсь захопливий детектив! Як все пробивалося, будувалося, з якими складнощами доводилось стикатися.
Окрема насолода — чорно-білі світлини: жодного тобі рекламного банера на станціях (чи монітора під стелею). Аж око сіпається з незвички!
Фотоальбом "Метрополітен Києва. Архітектура"
Невеличкий фотоальбом кольорових світлин станцій та монументальних робіт, які їх прикрашають. А ще — гід по архітекторах та художниках, які над ними працювали.