Виставка "Олександр Ройтбурд. Теорема влади": чому її не можна пропустити?

Виставка "Олександр Ройтбурд. Теорема влади": чому її не можна пропустити? Олександр Ройтбурд. Фото: газета "Думська"

8 березня в PinchukArtCentre відкрилася безплатна виставка Олександра Ройтбурда, яка вже з перших днів викликала ажіотаж і великі черги. "ТиКиїв" розповідає, що можна побачити в цій експозиції та чому саме постать Олександра Ройтбурда така значуща для українського сучасного мистецтва.

Один із залів виставки "Олександр Ройтбурд. Теорема влади". Фото: PinchukArtCentre

Виставка "Олександр Ройтбурд. Теорема влади" мала відбутися ще в березні 2022 року, через пів року після смерті 59-річного художника, але зі зрозумілих причин її перенесли. Та про цю експозицію давно мріяли мистецтвознавці, колеги Ройтбурда й просто поціновувачі його творчості.

Перед тим, як стати одним із найдорожчих художників України, чиї роботи зберігаються в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку, Одеському художньому музеї, PinchukArtCentre, Художньому музеї Циммерлі при Рутгерському університеті (Нью-Джерсі),  Третьяковській галереї москви та в приватних колекціях, Олександр Ройтбурд здобув звання реформатора українського живопису, став представником "української хвилі постмодернізму" чи "української нової хвилі" — одним із тих художників, які наприкінці 1980-х років почали руйнувати радянські мистецькі канони й натомість створювати в Україні сучасне мистецтво. Причому робити це інтуїтивно: "Ми тоді не знали, а лише уявляли, що десь на заході є таке сучасне мистецтво, сучасний художник, куратор, якою може бути виставка сучасного мистецтва", — казав сам Олександр.

Ройтбурд картини
Картини Олександра Ройтбурда. Фото: PinchukArtCentre

В результаті Ройтбурд став одним із найяскравіших представників українського постмодернізму, і творив як живопис, так і графіку, відео, інсталяцію й перфоманс, а його роботи були абсолютно впізнавані, чисто ройтбурдівські, часто еротичні, на межі "високого" та "низького", "класичного" й "популярного", з переосмисленням класичних мистецьких сюжетів.

Після викрадення з Одеського музею західного і східного мистецтва полотна Караваджо "Поцілунок Іуди, або Взяття Христа під варту" Ройтбурд створив картину "Прощавай, Караваджо", яку в червні 2009 року на аукціоні Phillips de Pury & Company в Лондоні продали за $97 тис., що стало найдорожчим аукціонним продажем роботи сучасного українського художника. В Україні ціна на картини Ройтбурда коливалася в межах $15-30 тис.

Ройтбурд Прощавай, Караваджо
Картина "Прощавай, Караваджо" (зліва) Фото: PinchukArtCentre

Ройтбурд дружив із найвпливовішими політиками України й не тільки, хоч і не боявся їх критикувати.

Його боротьба

Колись він зневірився в затребуваності художнього мистецтва в Україні, переїхав до Америки, але 2002-го на запрошення Марата Гельмана повернувся й очолив його галерею в Києві, а згодом на хвилі своєї шаленої популярності, наприкінці 2017-го, переміг у конкурсі на посаду директора Одеського художнього музею, хоч місцева влада була категорично проти його кандидатури.

Проте Ройтбурду вдалося реформувати, відремонтувати музей, провести безліч виставок українських митців, перетворити музей на один із туристичних центрів міста та добитися присвоєння йому статусу Національного. Все це відбувалося та тлі боротьби з Ройтбурдом депутатів обласної ради, які вирішили його звільнити. За художника вступилися безліч VIP-персон, а суд постановив відновити Ройтбурда на посаді. Тоді до суду звернулися депутати, суд скасував рішення попередньої інстанції, і Ройтбурда знову звільнили. Після цього мешканці Одеси вийшли на протест, — із ними були письменник Сергій Жадан, міністр культури Олександр Ткаченко, мер Львова Андрій Садовий, режисер Влад Троїцький, телеведучий Олексій Суханов та інші.

Ройтбурд музей
Олександр Ройтбурд в Одеському художньому музеї. Фото: https://www.facebook.com/onfam.ua

Врешті після ще декількох етапів цієї війни перемогу в ній 2021-го здобув Ройтбурд. Але 8 серпня 2021-го у віці 59 років він пішов з життя… Причиною смерті називають онкологію, але всі ці нервові потрясіння на користь художнику точно не пішли.

Зрештою митець, який домігся проведення виставок великої кількості своїх колег, отримав власну велику виставку в PinchukArtCentre після своєї смерті. Якою ж вона є?

Влада Ройтбурда

Картини в експозиції тематично розділені за трьома залами, кожен з яких відображає певний аспект творчості Олександр Ройтбурда. Перший — "Влада культури". "Цей розділ виставки присвячений діалогу Олександра Ройтбурда з постатями, образами та ідеями світової культури. Саме її художник вважав рушієм розвитку цивілізації та справжньою владою", — стверджують організатори.

Представлені на ній, зокрема, такі роботи, як автопортрет Ройтбурда:

Ройтбурд автопортрет
Олександр Ройтбур. Автопортрет. Фото: PinchukArtCentre

І цікаві інсталяції:

Ройтбурд Птах
Олександр Ройтбурд. "Птах". Фото: PinchukArtCentre

У наступному залі "Влада політики" показані картини за участі політичних діячів. Як от братів Кличко в єврейських кіпах:

Ройтбурд Кличко
Олександр Ройтбурд. Брати Кличко із серії "Якщо в крані немає води…" Фото: PinchukArtCentre

Чи Віктора Ющенка верхи:

Ройтбурд Ющенко
Олександр Ройтбурд. "Кінний портрет Віктора Ющенка". Фото: PinchukArtCentre

Та цього "хлопчика в трусиках":

Ройтбурд Ленін
Олександр Ройтбурд, "Ленін". Фото: PinchukArtCentre 

Третій зал має назву "Влада чуттєвого і підсвідомого". Тут — картини, просякнуті чуттєвістю. "Олександр Ройтбурд визнавав владу сексуальності над людиною як біологічною та соціальною істотою й досліджував цю тему через найрізноманітніші образи, кидаючи виклик табу", — йдеться в описі до цих творів.

Зокрема, в цьому залі можна побачити роботи з циклу "Всекидневният живот в Помпей":

Ройтбурд Помпей
Картина Олександра Ройтбурда. Фото: PinchukArtCentre 

Чи отаких дівчат:

Ройтбурд картина
Олександр Ройтбурд, "Дівчата з Фонтенбло, що вакцинуються". Фото: PinchukArtCentre

Звісно, не будемо так вже спойлерити: сподіваємося, ми переконали тебе, що цю виставку варто відвідати. А всі роботи, що увійшли до експозиції, можна побачити на власні очі: безоплатна виставка "Олександр Ройтбурд. Теорема влади" триватиме в PinchukArtCentre до 14 липня. 

Читай також: Гід на тиждень від CONCERT.UA

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Київські музейники виступають проти руйнування пам'ятника Михайлу Булгакову

Поштова площа та станція метро опинились у небезпеці через недобудований підземний ТЦ - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Поштова площа та станція метро опинились у небезпеці через недобудований підземний ТЦ

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу - 412x412
Здоров'я

Артем Прокопенко

"Я нездара в ліжку": про що чоловіки мовчать під час сексу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації