"Будинок з комахами": як активісти рятують унікальну пам'ятку архітектури

Поділитися

"Будинок з комахами": як активісти рятують унікальну пам'ятку архітектури

"Будинок з комахами": як активісти рятують унікальну пам'ятку архітектури Фото: Дмитро Перов

Демонтаж будинку Марії Станіславської, відомого як "Будинок з комахами/мухами", завдяки розголосу вдалось зупинити. Про це в ексклюзивному коментарі для "ТиКиїв" розповів захисник київської архітектури Дмитро Перов.

Фото: Дмитро Перов 

Хоча частину третього поверху споруди будівельники вже встигли розібрати, наразі з будівельного майданчика вивезена вся техніка. Перов каже, це сталося завдяки злагодженій роботі міських служб, зокрема Департаменту благоустрою та Департаменту охорони культурної спадщини. Зазначу, що на початку травня Мінкульт включив пам'ятку до Реєстру об'єктів культурної спадщини.

"Будинок з комахами" — це унікальна будівля зі 130-річною історією, що отримала свою назву завдяки унікальній ліпнині у вигляді комах і рослин на плафоні парадних сходів. Вона була виконана в історичному стилі з елементами неоготики і неоромантизму. А це наслідування ломбардської архітектури 12-14 століть, що для Києва унікально, — розповідає активіст Дмитро Перов.

Фото: Дмитро Перов 

Історичну пам'ятку забудовник почав розбирати ще на початку червня 2021 року. Згодом Департамент охорони культурної спадщини КМДА вніс будинок до Переліку пам'яток Києва за Голосіївським районом. За рік Окружний адміністративний суд міста позбавив будинок цього статусу. Водночас рішення у цій справі так і не набрало чинності. Однак забудовника, який накинув оком на ласий шматок, це не зупинило.

Фото: Дмитро Білоцерковець

У квітні 2023-го демонтаж горішніх поверхів пам'ятки продовжили: він тривав з 13 по 22 квітня. Однак після розголосу у справу втрутився Департамент міського благоустрою КМДА, що сприяв демонтажу техніки та сітки навколо будівлі. 

Активісти за цей час встигли підготувати спільне звернення від пам'яткоохоронних громадських організацій Києва щодо припинення протиправних дій та направити його у міську та Генеральну прокуратуру.

Від себе я також подав скаргу на бездіяльність поліції, оскільки моя заява від 13 квітня щодо незаконного руйнування пам'ятки так і не була належним чином розглянута, — додає Перов.

За словами активіста, аналогічні заяви щодо незаконного руйнування об'єкта культурної спадщини також подавали депутатка міської ради Ксенія Семенова та народний депутат Роман Грищук. Попри це, каже, жодне зі звернень так і не подіяло. А нині вони досі очікують на відкриття кримінального провадження щодо демонтажу історичної будівлі. 

Тобто ані поліція, ані прокуратура не вбачають складу злочину у самовільному демонтажі пам'ятки, без жодних дозволів та погоджень, — каже Перов. 

З наявної на інформаційному щиті інформації можемо дізнатися про такий собі "капітальний ремонт".

Фото: Дмитро Перов 

Щоправда, як розповідає Дмитро Перов, насправді цей "ремонт" — півтора демонтованих поверхи пам'ятки і дві кучугури цінної столітньої цегли у дворі.

Водночас останній мешканець будинку правозахисник Ігор Данілов, який відмовився залишати свій дім, розповів, що жодних дозволів на будь-які роботи він не надавав, а потрапити до своєї оселі він зміг, лише коли Департамент благоустрою демонтував будівельний паркан довкола будинку.

Минулої суботи десятки активістів провели на території будівлі акцію "Толока з комахами".

Фото: Дмитро Перов 

Ми вирішили підтримати пана Ігоря і вийшли на архітектурну толоку — поприбирали трохи будівельне сміття, яке лишив по собі забудовник, зняли залізну скобу з дерева, попідмітали хідники та висадили трохи квітів, — ділиться Дмитро Перов.

Фото: Дмитро Перов 

Активіст зізнається: його найбільше тішить те, що вдалося розмістити інформаційний стенд з історією "Будинку з комахами" від завершення будівництва 1893 року і до останніх спроб знищити у 2023-му. Надалі у планах — реновація цього простору, наповнення його життям, можливо, це буде якийсь цікавий парклет.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації