10 лютого в історії Києва: авіакатастрофа Ан-70 та Китайський новий рік

10 лютого в історії Києва: авіакатастрофа Ан-70 та Китайський новий рік Перший прототип Ан-70. Фото: airliners.net

У цей день пішов у відставку Володимир Винниченко, а над Бородянкою зіткнулись два літаки — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 10 лютого у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події 10 лютого

  • 1919 рік — через суперечності з Симоном Петлюрою голова Директорії Володимир Винниченко пішов у відставку. Спочатку Винниченко очолював Генеральний секретаріат та був генеральним секретарем внутрішніх справ. Саме він був автором майже усіх декларацій і законодавчих актів УНР. Водночас він виступав проти мілітаризму та критикував державників, які виступали за повну незалежність України. Після антигетьманського перевороту Винниченко став головою Директорії УНР у листопаді 1918 року. Однак вже за кілька місяців пішов у відставку через суперечності з Симоном Петлюрою та виїхав за кордон.
Володимир Винниченко
Володимир Винниченко. Архівне фото: kmu.gov.ua
  • 1995 рік — під час випробувального польоту зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70. Трагедія сталася о 16:09 за центральноєвропейським часом. Перший прототип Ан-70 зіткнувся з літаком супроводу Ан-72 над Бородянським районом Київщини. Усі сім членів екіпажу, що були на борту Ан-70, загинули, але другий літак зміг здійснити аварійну посадку в аеропорту в Гостомелі. Пізніше представники слідчої комісії заявили, що до катастрофи призвела помилка екіпажів обох літаків під час виконання маневрів. Також повідомляли про кілька несправностей у літаку, які виявили під час попередніх випробувань, включно з проблемами з управлінням. Після їх усунення були побудовані ще два прототипи Ан-70.
Ан-70
Сучасний вигляд Ан-70. Фото: Офіс президента

Відомі кияни, які народилися 10 лютого

Оксана Швець (1955-2022 рр.) — акторка театру і кіно.  Працювала у Тернопільському музично-драматичному театрі, Київському театрі сатири, але найдовше грала на сцені київського Молодого театру. Виконувала ролі у виставах "За двома зайцями", "Перший гріх", "Сірано де Бержерак", "Пригвождені", "Вій", "Новорічний детектив", "Кайдаші", "Скандал у театральній родині", "Гоголь-моголь з двох яєць" та інших. Загинула на початку повномасштабної війни під час ракетного обстрілу Києва росіянами 17 березня 2022 року. 

Оксана Швець
Фото: Молодий театр
  • Олександр Зирін (1960 р.н.) — телепродюсер, режисер-постановник, музичний та телевізійний оглядач. Автор більш ніж 150 телевізійних робіт різних жанрів: від замальовок та коротких сюжетів до програм та відеофільмів. Був автором та режисером кількох популярних телепрограм у 1990-ті, зрежисував одні з перших українських відеокліпів, поставив кілька музикальних телефільмів, працював режисером-постановником на музичних фестивалях. Створив авторську концепцію побудови громадського телебачення в Україні. Протягом багатьох років оглядав підготовку до Євробачення в Україні та випустив книгу "Бачення Євро. Хроніки українського Євробачення".
Олександр Зирін
Фото: esu.com.ua

Що відзначають 10 лютого

У цьому році на 10 лютого припадає початок святкування Китайського нового року. Цю дату вираховують за місячно-сонячним календарем, тому кожного року вона інша. Історія свята нараховує кілька тисячоліть, а його походження пов'язане з легендою про чудовисько Нянь, яке напередодні кожного Нового року підіймалося з морських глибин та наводило лиха. Та виявилось, що чудовисько боїться вогню, червоного кольору та не переносить шуму. Тому, щоб його відлякати, люди почали шумно святкувати, запалювати феєрверки та розвішувати червоні ліхтарі.

Святкування Китайського нового року розтягується на два тижні та закінчується напередодні настання весни, тому його ще називають "Святом Весни". У перший день святкують найгучніше: влаштовують святкову вечерю, гучні гуляння з феєрверками та різноманітними розвагами. 

Також щороку у другу суботу лютого відзначають Всесвітній день кіно — доволі молоде свято, яке у 2020 році заснувала американська Академія кіномистецтв і наук (та сама, що роздає "Оскари"). Його мета — відзначити здатність кіно охоплювати, об'єднувати та надихати людей у всьому світі. У цей день пропонують активно обговорювати фільми, публікувати у соцмережах улюблені цитати зі стрічок або просто дивитись кіно з друзями чи наодинці.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації