14 березня в історії Києва: перший авіапереліт до Одеси і формування першого добровольчого батальйону для захисту від російської агресії

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
14 березня запам'яталося першим авіаперельотом з Києва до Одеси. Також цього дня добровольці із самооборони Майдану сформували перший добровольчий батальйон для захисту України від російської агресії.
14 березня в Києві народилися і відомі особистості, зокрема актор Олег Комаров, кінорежисерка Наталя Мотузко, телеведучий, продюсер Ігор Посипайко та інші.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 14 березня
- 1822 рік — у Київському театрі відбулася перша вистава українською мовою.
- 1914 рік — льотчик Петро Нестеров і механік Руденко здійснили перший авіапереліт з Києва до Одеси.
- 1917 рік — у Києві розпочався дводенний З'їзд кооператорів Київщини. Резолюцією з'їзду було проголошено курс на автономію України та організацію сільських комітетів для забезпечення реалізації політики Української Центральної Ради в селах.
- 1933 рік — свідчення Голодомору: записка Наркомзему УССР до ЦК КП(б)У про масову смертність на Київщині. Зазначено, що голодом охоплено 32-34 райони, у 16 районах зафіксовано 123 випадки людоїдства і трупоїдства. По Києву підібрано трупів: за січень — 400, лютий — 518, за 10 днів березня — 249. Батьки залишають на вулицях дітей — щодня по 100 малюків.
- 1939 рік — Раднарком УРСР видав постанову "Про віднесення Пущі-Водиці Київської області до курортних місцевостей".

- 1984 рік — Київський міський суд виніс вирок українському письменнику, журналісту Валерію Марченку. Його визнали винним в українському націоналізмі та антирадянській діяльності. Дисиденту присудили 10 років особливого режиму та 5 років заслання. Через пів року Валерій Марченко помер у тюремній лікарні у Ленінграді.
- 2014 рік — 500 добровольців із самооборони Майдану прибули на тренувальний полігон у Нових Петрівцях, що під Києвом. Там вони сформували перший добровольчий батальйон для захисту України від російської збройної агресії. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України — на захист держави та її суверенітету. На початку квітня 2014 року батальйон передислокувався до Дніпропетровської області та отримав назву "Дніпро-2".

Відомі кияни, які народилися 14 березня
- Антоніна Смерека (1892-1981 рр.) — акторка, Заслужена артистка УРСР. У 1917-1919 роках грала в Молодому театрі Леся Курбаса, в 1919-1920 роках — у Першому театрі УРСР імені Шевченка, в 1920-1921 роках — у Київському драматичному театрі, в 1922-1934 роках — у театрі "Березіль", у 1935-1951 роках — у Харківському драматичному театрі імені Тараса Шевченка. Грала ролі Крістабель ("У пущі" Лесі Українки), Баби ("Вертеп" у Молодому театрі), Голди ("Тев'є-молочник" за Шолом-Алейхемом).

- Ніна Гудкова (1908-1993 рр.) — лікарка-педіатриня, Праведниця народів світу, Праведниця Бабиного Яру. В роки Голокосту в Києві врятувала від загибелі 12 єврейських дітей. Під час німецької окупації Києва в дитячій лікарні на вул. Предславинській, де працювала Ніна Гудкова, німецька адміністрація створила сирітський притулок. Ніну Гудкову призначили завідувачкою. Разом з персоналом лікарні вона дбала про понад 70 дітей, серед яких було 12 євреїв, яких переховувала Ніна Гудкова. 28 листопада 1994 року Яд Вашем (ізраїльський національний меморіал Катастрофи та Героїзму — прим. автора) вшанував Ніну Гудкову почесним званням "Праведник народів світу". Подвигу Ніни Гудкової також присвячена серія українсько-ізраїльсько-американського багатосерійного документального фільму "Слово Праведника".

- Олег Комаров (нар. 1939 р.) — актор, літератор, педагог, народний артист України, Заслужений артист України, член Національної спілки кінематографістів України. З 1966 року грає в Національному академічному драматичному театрі імені Лесі Українки. Серед виконаних ролей у театрі: Мужеський ("Добряки"), король ("Сніжна королева"), Єпиходов ("Вишневий сад"). Також неодноразово запрошувався до зйомок у радянських і українських фільмах. Загалом зіграв у кіно близько 40 ролей. Серед них: Бочаров у серіалі "Війна на західному напрямку", тюремний лікар Лукас у серіалі "Злочин з багатьма невідомими", Плющев у фільмі "Їх знали тільки в обличчя".

- Наталя Мотузко (нар. 1946 р.) — кінорежисерка, сценаристка, членкиня Національної спілки кінематографістів України. Режисерка-постановниця музичного фільму "Русалчин тиждень", фільмів "Чудо в краю забуття", "Голос трави".
- Ігор Посипайко (нар. 1979 р.) — телеведучий, телепродюсер, шоумен, адвокат, музикант, телемандрівник. Відомий як ведучий, автор і продюсер телепроєктів "ТАЧКИ", "Зірковий Тест-Драйв", "Навколо світу за 48 годин", "Катастрофи", "Ключ від спокуси", "Прогноз погоди", Національний відбір на Євробачення, "Національна двадцятка". У 1999-2001 роках працював у Нью-Йоркському секретаріаті ООН на період Генеральної Асамблеї. З 2006 по 2009 роки грав у складі українського лаунж-рокгурту "Фарбований Лис" як клавішник і саундпродюсер.

Що відзначають 14 березня
14 березня в Україні відзначають День українського добровольця. Свято започатковане у 2017 році й присвячене мужності та героїзму тих, хто кинув виклик ворогу, захищаючи свою землю.
14 березня в Україні та світі святкують Міжнародний день запитань. Це свято спонукає людей ставити запитання і шукати на них відповіді. Воно було створене на честь дня народження Альберта Ейнштейна.
Також 14 березня відзначається Міжнародний день боротьби проти гребель. Його мета — об'єднати зусилля людей у боротьбі проти гребель та здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми. Активістам руху проти гребель вже вдалося досягти реальних результатів: у США були демонтовані дві 60-метрові греблі, а у Швеції ухвалили закон, який забороняє будувати греблі понад 15 метрів заввишки. Всі акції цього дня здійснюються під гаслом: "Хай вода несе життя, а не смерть!".