14 січня в історії Києва: звільнення урядовців часів Скоропадського і народження відомих діячів

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
14 січня запам'яталося звільненням всіх урядовців часів гетьмана Павла Скоропадського.
Також 14 січня у столиці народилися відомі особистості, зокрема, письменник, генерал-хорунжий армії УНР Всеволод Петрів, гандболістка, олімпійська чемпіонка Наталія Лук'яненко, кінорежисер Фелікс Миронер та інші.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 14 січня
- 1919 рік — у Києві, згідно з постановою Директорії УНР, звільнено урядовців всіх відомств, які були призначені за часів гетьмана Павла Скоропадського. Нове призначення вони могли отримати лише за особливих умов: подання начальника та рекомендації громадських організацій.
Відомі кияни, які народилися 14 січня
- Всеволод Петрів (1883-1948 рр.) — військовий, громадський діяч, письменник, педагог, військовий міністр і генерал-хорунжий армії УНР. Учасник оборони Києва від більшовицьких формувань Муравйова. В роки визвольних змагань займав високі військові посади. 30 червня 1941 року у Львові після проголошення революційним крилом ОУН (Бандери) Українського Уряду на чолі з Ярославом Стецьком увійшов до складу цього уряду як військовий міністр. Під час Другої світової війни брав активну участь у різних переговорах з німцями щодо долі України. Кілька разів отримував пропозиції очолити Українське визвольне військо (1943 р.) та Українську національну армію (1945 р.), але відмовлявся. Був одним із найближчих радників командувача Української національної армії Павла Шандрука. Автор праць з військової історії.

- Фелікс Миронер (1927-1980 рр.) — кінорежисер, сценарист. За власними сценаріями створив кінокартини "Весна на Зарічній вулиці", "Вулиця молодості", "Звільнення на берег". Автор сценаріїв популярних радянських кінокартин: "Фро", "Зелені ланцюжки", "У те далеке літо", "Сержант міліції", "Коник-стрибунець", а також українських стрічок "Місяць травень", "Міський романс", "Життя та дивовижні пригоди Робінзона Крузо", "Принцеса на горошині", "Місто з ранку до опівночі".

- Олександр Горбовський (1930-2003 рр.) — письменник. Автор книг, статей і нарисів на історичну тематику, зокрема популярної книги "Загадки історії". У співавторстві з Юліаном Семеновим видав книги "Ловці привидів" та "Крізь темінь віків".
- Олександр Колесников (нар. 1947 р.) — архітектор, педагог. Серед реалізованих проєктів у Києві: будівля посольства Польщі на вул. Ярославів Вал, 12, торговельно-офісний центр на вул. Михайла Омеляновича-Павленка, житловий посольський корпус на вул. Тарасівській, фотохудожні майстерні на Киянівському провулку, будівля "Укрінбанку" на Вознесенському узвозі, забудова мікрорайону Позняки і урочища Гончарів-Кожум'яків. Брав участь у реконструкції територій Михайлівського монастиря, Михайлівської і Софійської площ, проєктуванні низки мостів для Туркменістану.

- Наталія Лук'яненко (нар. 1963 р.) — гандболістка, олімпійська чемпіонка. Виступала за київський "Спартак", у складі якого тричі ставала чемпіонкою СРСР і двічі вигравала Кубок європейських чемпіонів. На московській Олімпіаді у складі збірної СРСР завоювала золоту медаль і звання олімпійської чемпіонки.
- Людмила Мисько (нар. 1971 р.) — скульпторка, авторка низки монументальних творів у понад 25 країнах світу, активна учасниця міжнародного симпозіумного руху. Авторка найвищої та найдовшої (5х42 метри) піскової скульптури в Україні, зареєстрованої в книзі рекордів України (Київ, 2007 рік).

- Юлія Тичина (у шлюбі — Шевченко), псевдонім Юлія Сак (нар. 1979 р.) — заслужена артистка естрадних мистецтв України, акторка, режисерка, поетеса, художниця, танцівниця, композиторка, ведуча, модель. Разом з матір'ю Ольгою Тичиною заснувала громадську організацію "Київський союз талановитої молоді та інвалідів "Ексклюзив". Працює в театрі "Сузір'я"; спектаклі та концертні програми відбуваються на сценах Будинку актора і театру-кафе "Театріон". 14 квітня 2021 року заснувала канал "Зірка Фенікса TV". Займається науковою діяльністю пов'язаною з феноменом геніальності. У 2022 році увійшла до книги рекордів України, знявши найдовший хронометраж мульті-моно фільмів без зовнішнього фінансування тривалістю 222 хвилини.

- Юлія Загорська, сценічне ім'я — М'ята (нар. 1983 р.) — співачка. 28 січня 2009 року презентувала свій перший альбом "Дикая", до якого увійшло десять основних пісень та одна акустична кавер-версія, яку артистка виконувала на фестивалі "Дископремія Хіт FM". 2009 року М'ята отримала музичну радіопремію "Золотое ухо" від білоруського радіо "Альфа". 7 грудня 2018 року в iTunes відбувся реліз першого українськомовного альбому співачки "Там, де рай". До нього увійшло вісім основних та дві бонусні пісні.

Що відзначають 14 січня
14 січня святкують Всесвітній день логіки. Запровадили це свято наприкінці 2019 року. Дату обрали на честь дня народження видатного логіка XX століття Альфреда Тарського. Саме логіка, свідомість і мислення є унікальними рисами людини. Але суспільство досі малопоінформоване про важливе значення логіки. Для того, щоб привернути увагу сучасників до цієї науки, і було створене це свято.