15 грудня в історії Києва: розстріли українських письменників, "Україна без Кучми" та автокефалія ПЦУ
Створення Генерального суду УНР, початок масових протестних акцій проти Леоніда Кучми та відновлення автокефалії Української православної церкви — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися у столиці 15 грудня.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 15 грудня
- 1917 рік — Українська Центральна Рада прийняла закон про створення Генерального суду — найвищого судового органу УНР та Української Держави у 1917–1918 роках. Розташовувався Генеральний Суд у будівлі на вулиці Володимирській, 15 (зараз за цією адресою знаходиться Головне управління нацполіції у Київській області), а перше його засідання відбулось 15 січня 1918 року.
- 1934 рік — у Києві розстріляли 28 "членів" вигаданої чекістами контрреволюційної терористичної організації. Масовий розстріл відбувся у підвалах НКВС УСРР (теперішній Жовтневий палац, який у ті часи був місцем репресій) за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР. Багато хто зі страчених у той день були представниками української творчої інтелігенції, так званого Розстріляного відродження. Серед них — письменники Дмитро Фальківський, Григорій Косинка, Кость Буревій, Олекса Влизько, Іван Крушельницький та інші.
- 2000 рік — на Майдані Незалежності учасники протестної кампанії "Україна без Кучми" встановили перші намети. Невдоволення політикою тодішнього президента почалось після оприлюднення "плівок Мельниченка", які виставляли Леоніда Кучму як можливого замовника викрадення та вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Доволі швидко події з Верховної Ради перемістились на вулиці Києва і набули масового характеру. Учасники акції вимагали відставки президента та проведення незалежної експертизи у справі Гонгадзе. Наметове містечко швидко розібрали напередодні Нового року під виглядом реконструкції Майдану, і на цьому завершилась перша хвиля протестів.
2018 рік — відновлена автокефальна помісна Православна церква України. У цей день під час об'єднавчого собору українських православних церков, що відбувся у Софії Київській, встановили статут та обрали настоятеля ПЦУ. Ним став митрополит Епіфаній. Собор очолив уповноважений представник Вселенського патріархату, що перед цим надав проєкт статуту для української автокефалії. Створення ПЦУ стало результатом багаторічних зусиль української держави позбутися впливу московського патріархату.
Відомі кияни, які народилися 15 грудня
- Андрій Бойко (2002 р.н.) — співак, актор, учасник та фіналіст телепроєкту "Голос. Діти". Професійно займатися вокалом почав у 8 років, а у 2013-му став півфіналістом першого сезону телепроєкту "Голос. Діти". В цьому ж році посів перше місце у проєкті "Крок до зірок" та став півфіналістом нацвідбору "Дитячого Євробачення". У грудні 2015 року Бойко випустив дебютний кліп на пісню "Ангел", а у 2016-му знову брав участь у проєкті "Голос. Діти" та дійшов до фіналу. У 2018 році знявся у другому сезоні серіалу "Школа. Недитячі ігри".
Що відзначають 15 грудня
В Україні святкують День працівників суду. Професійне свято встановили у 2000 році для вшанування ролі судів у забезпеченні захисту прав і свобод людей та в утвердженні принципу верховенства права. Дату обрали на честь створення Генерального суду УНР у 1917 році — вищого органу судової системи у державі.
Також сьогодні — неофіційний Міжнародний день чаю. Раніше свято здебільшого відзначали у країнах-виробниках чаю: Індії, Шрі-Ланці, Непалі, Індонезії, Кенії тощо. Але з 2004-2005 років воно набуло міжнародного масштабу. Дата припала на 15 грудня, бо цього дня була прийнята Світова Декларація Прав працівників чайної індустрії. Мета святкування — привернути увагу до проблем чайної галузі: положення працівників чайних виробництв, складнощів невеликих виробників у боротьбі з корпораціями тощо.