16 грудня в історії Києва: захоплення міста більшовиками та дні народження відомих киян

16 грудня в історії Києва: захоплення міста більшовиками та дні народження відомих киян Архівне фото

Чергове взяття Києва червоною армією у 1919 році, дні народження відомих письменників, акторів та співаків — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися у столиці 16 грудня.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події у Києві 16 грудня

  • 1919 рік — взяття Києва червоною армією. Протягом 1919 року місто кілька разів переходило під владу то білогвардійців, то більшовиків. Станом на початок грудня містом володіли "білі", аж поки 12-та армія РККА не здійснила Київську операцію, раптово атакувавши позиції білогвардійців і зайнявши мости. Після дванадцятигодинного бою "білі" відступили з Києва, і на місто вже вкотре було поширено більшовицький режим. У травні наступного року союзами силам армії УНР та польської армії вдалося звільнити Київ, але вже за місяць більшовики знову захопили його та остаточно встановили радянську владу на довгі роки.

Відомі кияни, які народилися 16 грудня

  • Варвара Чередниченко (1896-1949 рр.) — письменниця, авторка історичних романів та творів для дітей, перекладачка з осетинської та грузинської мов. Свою першу книжку для дошкільнят випустила ще до Першої світової війни. Певний час працювала педагогом, але після перенесеної у 1923 році операції та ускладнень повністю віддалася творчості. У цей час написала "Жіночі розповіді", п'єсу "Артистка без ролі" та кілька казок. У 1928-му разом з чоловіком, осетинським письменником Черменом Бегизовим переїхала на Кавказ, де прожила 10 років, і потім знову повернулася в Україну. У творчому доробку Чередниченко — історичний роман "Фастів" про Семена Палія, оповідання "Я щаслива Валентина", "Останній лист",  дослідження про Архипа Тесленка, Тараса Шевченка, Лесю Українку та Ольгу Кобилянську. 
Варвара Чередниченко
Варвара Чередниченко. Архівне фото
  • Олег Замятін (1963 р. н.) — актор театру і кіно, народний артист України. Працював у театрах-студіях "Колізей", "КІН", "Будьмо!", в Експериментальному театрі. З 1993 року — актор Театру Лесі Українки. Серед його театральних ролей — Алф'єрі ("Вид з мосту"), Монтеккі ("Джульєтта та Ромео"), Гурго ("Наполеон і корсиканка"),  Персі ("Королівські ігри"), Гупер ("Кішка на розпеченому даху"), Тит ("Дивна місис Севідж"), Пастор ("Дерева помирають стоячи") та інші. Також виконував ролі у таких фільмах як "Охламон" (2007),  "Здивуй мене" (2008), "Не скажу" (2010), "Соломонове рішення" (2018) тощо.
Олег Замятін
Олег Замятін. Фото: lesyatheatre.com.ua
  • Владислав Зайцев (1982 р. н.) — співак і композитор, заслужений артист України. З 2003 року виступає з концертами з Театром пісні Павла Зіброва. Був солістом Зразково-показового оркестру ЗСУ, Національного президентського оркестру, солістом-вокалістом Академічного ансамблю пісні і танцю МВС та Академічного ансамблю пісні й танцю Нацгвардії. Працює керівником студії "Естрадного сольного співу" та доцентом кафедри естрадного співу КНУКіМ. Також є режисером-постановником молодіжного фестивалю "Солом'янський осінній вернісаж". Випустив кілька пісень та кліпів.
Владислав Зайцев
Владислав Зайцев. Фото: vladzaytsev.com

Що відзначають 16 грудня

Сьогодні — неофіційний День безглуздих іграшок. Це ностальгічне свято започаткували у 2017 році, щоб нагадати дорослим про їхні дитячі "скарби", які зараз сприймаються зовсім інакше.

Також 16 грудня відзначають День "все у шоколаді". Його придумали у США, щоб продемонструвати безмежні кулінарні можливості шоколаду. У цей день можна поекспериментувати зі смаками та спробувати вкрити шоколадом практично будь-які продукти: від фруктів до картоплі фрі та ковбаси.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації