16 листопада в історії Києва: перша українська радіостанція та дні народження відомих киян

16 листопада в історії Києва: перша українська радіостанція та дні народження відомих киян Фото: radioheritage.com

"ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився у цей день та які цікаві події відбувалися у столиці в минулому.

Чим запам'яталася дата 16 листопада — читай у цьому матеріалі.

Пам'ятні події 16 листопада

  • 1924 рік — почала мовлення перша українська радіостанція — Українське радіо. 16 листопада о 19:00 в Харкові (тоді столиці УРСР) через малопотужний передавач вийшла в ефір перша в Україні радіопередача. З гучномовців пролунало: "Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків!". У 1925 році побудували радіостанцію й у Києві, а у 1928 з'явилась перша українська радіомережа в Україні.
  • 1994 рік — почав щорічно відзначатися День працівників радіо, телебачення та зв'язку. За радянських часів професійне свято працівників телебачення та радіомовлення відзначали 7 травня. Але у перші роки Незалежності Укртелерадіокомпанія запропонувала президенту Леоніду Кучмі змінити дату на 16 листопада на честь першого ефіру Українського радіо.
  • 2002 рік — президент Леонід Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради представлення на призначення новим прем'єр-міністром Віктора Януковича, який тоді був головою Донецької ОДА. За два роки Янукович за підтримки Кучми стане "кандидатом від влади" на президентських виборах, а його основним опонентом буде Віктор Ющенко. Попри масові порушення ЦИК оголосить Януковича переможцем, що викличе масштабні акції протесту, відомі як Помаранчева Революція.

Відомі кияни, які народилися 16 листопада

  • Богдан Кістяківський (1868-1920 рр.) — правознавець, громадський діяч, філософ права і соціолог, один з організаторів Академії наук України. Писав наукові праці на теми теорії права і соціології, також писав на політичні теми та відстоював демократичні принципи. За гетьманської держави був членом юридичної комісії для громадянства. Викладав у кількох київських університетах. Разом з Миколою Василенком і Володимиром Вернадським проводив реформу вищої освіти й наукових установ в Україні.
Богдан Кістяківський
Богдан Кістяківський
  • Арнольд Марголін (1877-1956 рр.) — адвокат, дипломат, громадський діяч і письменник, заступник міністра закордонних справ і дипломатичний представник у Лондоні та Парижі при Директорії УНР. Став відомим після участі у "справі Бейліса", де захищав київського міщанина єврейського походження Менахема Менделя Бейліса, звинуваченого у ритуальному вбивстві дитини. У часи УНР очолював українську місію в Лондоні та репрезентував Українську республіку на Паризькій мирній конференції. У1922 році емігрував у США, де працював юристом та читав лекції в університетах. Виступив на захист Симона Петлюри, коли того звинуватили в антисемітизмі, сприяв українсько-єврейському порозумінню.
Арнольд Марголін
Арнольд Марголін
  • Олексій Зарецький (1954-2018 рр.) — український мовознавець, культуролог, громадський діяч, біограф та дослідник творчості своїх батьків, суспільно-політичної діячки Алли Горської та художника Віктора Зарецького. Досліджував шістдесятництво як культурне, суспільне та мистецьке явище. Автор кількох праць про Аллу Горську та Віктора Зарецького, популяризатор шістдесятників у Польщі. 
Олексій Зарецький
Олексій Зарецький
  • Дзвінка Матіяш (1978 р.н.) — письменниця та перекладачка, відома як авторка романів "Реквієм для листопаду" та "Роман про батьківщину". Також авторка книжок "Казки П'ятинки", "Історії про троянди, дощ і сіль", "День Сніговика", "Марта з вулиці Святого Миколая", "Перше Різдво", "Дорога святого Якова", "Подарунок від святого Миколая", "Мене звати Варвара". Перекладає з польської та білоруської мов, зокрема, поезію польського автора Яна Твардовського.
Дзвінка Матіяш
Дзвінка Матіяш
  • Анатолій Погребний (1988 р.н) — оперний співак, Заслужений артист України. У 2007 році брав участь у телевізійному проєкті "Шанс". Артист академічної капели України "ДУМКА" та Київської оперети. Виконував партії в операх та оперетах: "Король Артур", Севільський цирульник","Театр у кишені", "Кажан", "Шукачі перлів", "Подорож до Реймсу", а також — у симфонічних та акапельних творах. Брав участь у всеукраїнських та міжнародних музичних проєктах.
Анатолій Погребний
Анатолій Погребний

Що відзначають 16 листопада

16 листопада в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення та зв'язку на честь першого ефіру Українського радіо у 1924 році.  

Також сьогодні — Міжнародний день толерантності. Свято було започатковано ООН у 1995 році, коли ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу або кольору шкіри. Мета цього свята — підвищити обізнаність про небезпеку нетерпимості до різних груп людей.

Ще у третій четвер листопада (який цього року припадає на 16 листопада) відзначають Міжнародний день відмови від паління. Його у 1977 році заснувало Американське онкологічне товариство. За даними ВООЗ, палінням обумовлені 90% смертей від раку легенів, 75% — від хронічного бронхіту і 25% — від ішемічної хвороби серця.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації