16 лютого в історії Києва: перше святкування Дня єднання і народження відомих діячів
"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
16 лютого запам'яталося першим святкуванням Дня єднання України.
Також цього дня у столиці народилися відомі особистості, зокрема, перша професійна гравчиня в ґо в Україні Марія Захарченко, актор Олександр Рудько, футболіст Віктор Турпак та інші.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 16 лютого
- 2022 рік — вперше відзначали нове державне свято України — День єднання. Його запровадив Володимир Зеленський на тлі загрози російського вторгнення. Згідно з розвідувальними даними західних країн, саме цього дня могло розпочатися повномасштабне вторгнення російської армії до України. На знак єдності українського народу в містах по всій країні майоріли державні прапори, будівлі підсвічувати національними кольорами, а люди виходили на вулиці з синьо-жовтими стрічками. Того ж дня в Києві на НСК "Олімпійський" розгорнули державний прапор завдовжки 200 метрів.
Відомі кияни, які народилися 16 лютого
- Олександр Брайловський (1896-1976 рр.) — піаніст. У 1919 році дебютував у Парижі й став справжньою сенсацією через свою віртуозність, контракти буквально посипалися з усіх боків. Втім, одне із запрошень було незвичайним: воно прийшло від пристрасної шанувальниці музики й скрипальки-любительки королеви Бельгії Єлизавети, з якою він відтоді часто музикував. Перші записи Брайловського були зроблені в Берліні, з 1928 по 1934 роки — 78 пластинок. Всього декілька років знадобилося Олександру Брайловському, щоб здобути світову славу. У 1924 році в Парижі він зіграв перший в історії концерт виключно з творів Шопена, використовуючи для частини сольних виступів фортепіано, що належало самому композитору. Надалі він поїхав з концертами по всьому світу, відвідавши Нью-Йорк у 1938 році, а потім Париж, Брюссель, Цюрих, Мехіко, Буенос-Айрес та Монтевідео. Так Брайловський став першим європейським піаністом, який відкрив Південну Америку — так багато там ніхто до нього не грав. Одного разу тільки в Буенос-Айресі він за два місяці дав 17 концертів. А в багатьох провінційних містах Аргентини і Бразилії вводилися спеціальні потяги, що доставляли на концерт охочих послухати Брайловського. Свої останні записи — Перший концерт Шопена і "Танець смерті" Листа — музикант зробив на початку 1960-х років.
- Віктор Турпак (1944-1998 рр.) — футболіст, грав на позиції воротаря. Виступав за "Динамо" (Хмельницький), "Карпати" (Львів), "Десну" (Чернігів), "Суднобудівник" (Миколаїв), "Металіст" (Харків). Володар Кубка СРСР 1969 року. Після завершення кар'єри гравця довгий час виступав за команду ветеранів "Карпат".
- Юрій Малашко (нар. 1975 р.) — громадсько-політичний діяч, військовослужбовець. З березня 2001 року по лютий 2016-го проходив службу в органах СБУ. Учасник АТО/ООС, оборонець Красногорівки. З лютого 2016 року по травень 2018-го обіймав посаду першого керівника військово-цивільної адміністрації міста Мар'їнка та села Побєда Донецької області. З травня по червень 2018 року проходив службу в органах СБУ. У червні 2018 року – серпні 2020 року — керівник військово-цивільної адміністрації Красногорівки Донецької області. З серпня 2020-го виконував обов'язки начальника штабу — заступника керівника Антитерористичного центру СБУ. З 7 лютого 2023 року по 2 лютого 2024-го був головою Запорізької ОВА.
- Dj Konstantin Ozeroff (Костянтин Озеров) (нар. 1976 р.) — діджей, радіоведучий та саунд-продюсер. Резидент і співзасновник музичного лейбла UA House Records. Є автором кавер-версії на пісню групи "Фантом 2" — "Двоє" з вокалом Тараса Тополі, офіційного реміксу на трек Dilemma "Тілом Тряси", офіційного реміксу на пісню "Антитіла" TDME, оновленого треку гурту "Аква Віта" "А тепер усе інакше". У 2019 році записав новий україномовний годинний мікс до Дня Незалежності України.
- Олександр Рудько (нар. 1989 р.) — актор театру та кіно. З 2010 по 2013-й працював у Київському театрі юного глядача на Липках, з 2014 по 2015 роки — в Київському вільному театрі. Зараз грає в "Дикому театрі". Відомий ролями Миколи в серіалі "За правом любові", Володі в фільмі "Я з тобою", Тьоми в серіалі "Випадкових зустрічей не буває".
- Марія Захарченко (нар. 1995 р.) — перша професійна гравчиня в ґо в Україні. 2011 року опинилася серед 12 найкращих інсеїв-жінок Кореї (рівень аматорів 7 дану) — країни з найсильнішими гравцями планети в ґо. 2012 року досягла рівня першого класу та отримала диплом професійного гравця 1-го дану.
- Георгій Ярмоленко (нар. 2001 р.) — актор театру та кіно. Відомий ролями хулігана Валери в фільмі "Сторожова застава" та Северина у фільмі "Тільки диво".
Що відзначають 16 лютого
16 лютого в Україні святкують День військового журналіста. Професійне свято було започатковане у 2018 році за наказом міністра оборони. Дату обрали не випадково, адже саме цього дня 2015 року під Дебальцевим загинув військовий журналіст Дмитро Лабуткін. Він був капітаном третього рангу і редактором телестудії "Бриз" Міністерства оборони України.