19 березня в історії Києва: перепоховання героїв Крут і день народження Ліни Костенко

19 березня в історії Києва: перепоховання героїв Крут і день народження Ліни Костенко Фото: kyivcity.gov.ua

У цей день відбулось урочисте перепоховання героїв бою під Крутами, а також народились Максим Рильський та Ліна Костенко — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 19 березня у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події 19 березня

  • 1918 рік — за рішенням Центральної Ради перепоховали героїв бою під Крутами. О 14:00 колона візників із 26 трунами вирушила з вокзалу в бік Педагогічного музею, де тоді розташовувалась Центральна Рада. Там відбулася громадська панахида та траурний мітинг, на якому Михайло Грушевський виголосив промову та заявив що бійці "доступили найвищого щастя — вмерти за отчизну!". Вважається, що 28 Героїв Крут були перепоховані на Аскольдовій могилі, проте щодо точного місця поховання та кількості похованих досі точаться суперечки серед істориків. У 1934 році радянська влада знищила некрополь на Аскольдовій могилі, а двох ймовірних крутівців перепоховали на Лук'янівському кладовищі. 
Перепоховання героїв Крут
Архівне фото з київської газети 1918 року

Відомі кияни, які народилися 19 березня

  • Максим Рильський (1895-1964 рр.) — публіцист, поет, перекладач, громадський діяч. Перший вірш Рильського був опублікований у 1907 році, а за три роки побачила світ дебютна збірка "На білих островах". У 1920-х роках належав до мистецької групи "неокласиків", яку офіційна критика переслідувала за "декадентство і відірваність від сучасних потреб соціалістичного життя". Протягом цього десятиріччя Рильський випустив десять поетичних збірок та декілька книжок поетичних перекладів. У березні 1931 року поета заарештували органи НКВС, а після звільнення він проголосив активне сприйняття радянської дійсності, щоб врятувався від сталінського терору. Рильському довелось виконувати завдання влади (наприклад, прославляти Сталіна) та здебільшого писати на нейтральні теми. Крім "офіційної" поезії він творив і патріотичну, яку не записував і декламував з пам'яті окремим близьким. У 1942—1964 роках Рильський очолював академічний Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії та навіть отримав кілька премій від радянської влади. Помер 24 липня 1964 року в Києві, похований на Байковому кладовищі.
Максим Рильський
Архівне фото: wikipedia.org
  • Ліна Костенко (1930 р.н.) — поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка. Перший вірш Ліни опублікували у дитячій газеті "Зірка" у 1946 році. По закінченню школи навчалася в Київському педагогічному інституті, а згодом — у Московському літературному інституті імені Горького. Була однією з перших і найпримітніших представників українського авангардного руху "шістдесятників", через участь у якому зазнавала критики та переслідувань з боку радянської влади. Публічно виступала проти арештів української інтелігенції та утисків колег-літераторів. У 1967 році разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем Костенко була номінована на Нобелівську премію з літератури. Водночас через свою позицію поетеса потрапила до "чорних списків", і її твори довго не друкували. Лише у 1979 році, за спеціальною постановою Президії СПУ, вийшов другом її історичний роман у віршах "Маруся Чурай", що пролежав без руху шість років. За нього Костенко була нагороджена Шевченківською премією у 1987 році. За часів незалежності вийшли поеми "Берестечко" та перший прозовий роман Костенко "Записки українського самашедшого", що став одним із лідерів продажу серед українських книжок 2011 року.
Ліна Костенко
Фото з архіву Оксани Пахльовської (доньки Ліни Костенко)
  • Сергій Фоменко (1972 р.н.) — співак, композитор і автор пісень, фронтмен та лід-вокаліст гурту "Мандри". У молодості кілька років мандрував автостопом по великих містах України та інших країн, після чого повернувся до Києва. Працював двірником у Києво-Печерській лаврі, Софійському соборі, гардеробником Археологічного музею, працівником сцени у театрі та радіоведучим. У 1990 році з'явився на сцені з першим складом свого гурту "День помирає рано", який проіснував кілька років. Після цього мав сольний проєкт та грав у гурті "Ярн". У 1997 році Фоменко з Олександром Коханівським та Олегом Воробйовим створили фолк-рок-гурт "Мандри". У музиці гурту поєднуються багато різноманітних музичних стилів: від реггей та року до блюзу та певні елементи романсу. За час існування гурт випустив сім альбомів, а його склад змінювався кілька разів. 
Сергій Фоменко
Фото: facebook.com/mandrymusic

Що відзначають 19 березня

Щорічно у третій вівторок березня відзначається Всесвітній день соціальної роботи. Свято започаткували у 1983 році Міжнародна асоціація шкіл соціальної роботи та Міжнародна федерація соціальних працівників. Мета цього дня — привернути увагу до проблем соціально незахищених людей, допомогти їм та посприяти розвитку соціальної сфери.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Будинок композиторів на Софіївській вулиці та його геніальні мешканці - 412x412
Вулиці

Майя Двалішвілі

Будинок композиторів на Софіївській вулиці та його геніальні мешканці

На Троєщині активісти очистили скульптуру "Букет Ернеста Коткова: відео - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

На Троєщині активісти очистили скульптуру "Букет Ернеста Коткова: відео

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Днями почнуть виплачувати допомогу мешканцям Святошина, чиє житло постраждало від обстрілу: скільки вони отримають

Суд скасував дозвіл на забудову екопарку "Осокорки": забудовник з цим не згоден - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Суд скасував дозвіл на забудову екопарку "Осокорки": забудовник з цим не згоден

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації