19 листопада в історії Києва: перепоховання Стуса і відкриття музейно-культурного центру в "Будинку з химерами"

19 листопада в історії Києва: перепоховання Стуса і відкриття музейно-культурного центру в "Будинку з химерами" Фото: Радіо Свобода

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився у цей день та які цікаві події відбувалися у столиці в минулому.

19 листопада на Байковому кладовищі перепоховали Василя Стуса, а в "Будинку з химерами" відкрили музейно-культурний центр. Також цього дня в Києві народилися відомі українські діячі. 

Детальніше про цей день в історії читай нижче.

Пам'ятні події в Києві 19 листопада

  • 1918 р. — війська Директорії почали наступ на Київ. Директорія закликала народ до повстання проти гетьмана і направила на Київ загони повстанців чисельністю близько 60 тис. людей. На бік Директорії перейшли кращі гетьманські частини — Січові стрільці під командуванням Євгена Коновальця та Сірожупанна дивізія загальною чисельністю близько 40 тис. людей. Головною метою українських націонал-патріотів було недопущення об'єднання України з росією.
  • 1921 р. — створено Укрмет — центральну метеорологічну службу України. Зараз це Український гідрометеорологічний центр. Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського, яка розташована в Києві, є найстарішою методичною організацією в системі національної гідрометслужби України. За багатогранністю напрямів діяльності обсерваторія не має аналогів у Європі.
  • 1989 р. — велика маніфестація в Києві. На Байковому цвинтарі перепоховали останки членів Української Гельсінкської групи: Василя Стуса, Юрія Литвина та Олекси Тихого. Останки перенесли з цвинтаря концтабору біля с. Кучино Пермської області. В останню путь загиблих у радянських тюрмах українських діячів провели десятки тисяч людей.
Фото: Радіо Свобода
  • 2004 р. — у "Будинку із химерами", що на вул. Банковій, урочисто відкрили музейно-культурний центр "Шедеври мистецтва України". Серед експонатів музею різні предмети декоративно-прикладного мистецтва, мальовничі полотна, скульптури. Гордістю музею є "Острозька Біблія" друку Івана Федорова (1581 р.), бронзовий посуд, який датується XVI століттям до нашої ери, а також інші раритети.

Відомі кияни, які народилися 19 листопада

  • Ілля Нікберг (1929-2019 рр.) — український науковець, спеціаліст з проблем профілактичної медицини, популяризатор медичних знань, медичний публіцист. У 1988 році був ініціатором створення та першим головою Українського республіканського товариства сприяння хворим на діабет, віцепрезидентом Української діабетичної федерації (1996-2000 рр.), науковим редактором журналу "Діабет та життя" (1992-2000 рр.). Очолював Центр навчання та самоконтролю хворих на цукровий діабет у НДІ ендокринології Академії медичних наук України в Києві (1994-1999 рр.). Брав участь у створенні "Національної програми боротьби з цукровим діабетом", низки інших заходів у сфері профілактики та лікування діабету. Неодноразово виступав з популярними лекціями про діабет, проводив "Школи для хворих на діабет", надрукував 6 книг та багато статей з питань профілактики та лікування цієї хвороби.
Фото: вікіпедія
  • Наталія Диховична (нар. 1952 р.) — архітекторка-реставраторка, головний архітектор проєктів інституту "УкрНДІпроектреставрація".  Починала свою роботу з участі в розробці проєкту реставрації Гостинного двору на Подолі. Наступний етап — робота з відомою архітекторкою-реставраторкою Іриною Іваненко в науково-дослідницькому реставраційному відділі № 5 і наступні проєкти: Маріїнський палац, урядові будинки на Липській, 14, Липській, 4, Липській, 2, Шовковичній, 17, Молчанський монастир та церква Миколи Козацького у Путивлі, низка проєктів у місті Одеса: Одеський національний академічний театр опери та балету, Палац Воронцова, Лютеранська Кірха, Бібліотека ім. Горького, Художній музей. У 2000-х роках у складі авторського колективу працювала над проєктом реставрації фортеці у Білгород-Дністровському, театру І.Франка в Києві, як головна архітекторка проєктів — реставрації Оперного театру в Одесі, реставрації фасадів будинку по вул. Шовковична, 19, Маріїнського палацу в Києві. За реставрацію Одеського національного академічного театру опери та балету нагороджена Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
Фото: фейсбук Наталії Диховичної
  • Ірина Задаянна (1962-2005 рр.) — артистка балету, балетмейстерка. Заслужена артистка УРСР (1991 р.). Лавреатка Міжнародного конкурсу артистів балету, який проходив у місті Варна, Болгарія (1983 р.). Поставила танці у драматичних виставах "Трагікомедія про воскресіння мертвих" Г. Кониського (2002 р.), "Буквар миру" Г. Сковороди (2002 р.), "Мама, або Несмачний витвір" С. Віткевича (2003 р.), "Наталка Полтавка" І. Котляревського (2005 р.). Відома партіями Мавки ("Лісова пісня" М. Скорульського), Кітрі ("Дон Кіхот" Л. Мінкуса), Джульєтти ("Ромео і Джульєтта" С. Прокоф'єва), Попелюшки ("Попелюшка" С. Прокоф'єва), Милуші ("Княгиня Ольга" Є. Станковича) та Жизелі ("Жизель" А. Адана).
Фото: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України
  • Олександр Побєдоносцев (нар. 1981 р.) — хокеїст. Виступав за "Сокіл" (Київ), ХК "Київ", "Олімпія" (Кірово-Чепецьк), "Хімволокно" (Могильов), ХК "Гомель", "Донбас" (Донецьк), "Беркут" (Київ), "Титан" (Клин), "Бейбарис" (Атирау), "Іртиш" (Павлодар), "Дженералз" (Київ). У складі національної збірної України провів 43 матчі. Чемпіон України 2003 і 2009 років.
Фото: ХК "Донбас"
  • Валерія Ходос (нар. 1986 р.) — акторка театру та кіно. Відома ролями Марти в серіалі "Прислуга", Насті в серіалі "Хороший хлопець", Саші в серіалі "Папараці".
Фото: інстаграм @v.khodos

Що відзначають 19 листопада 

19 листопада в церковному календарі — день пам'яті святого Авдія. Згідно з церковними переказами, Авдій жив за часів першого розгрому Єврейського царства. Хоча навколо нього панувала розпуста, чоловік жив праведним та благочестивим життям. Після початку гонінь за християнами Авдій почав допомагати вірянам. Він сховав служителів у печерах та носив їм їжу.

19 листопада відзначають День працівників гідрометеорологічної служби України. Свято було започатковане Президентом Леонідом Кучмою у 2003 році. 

Також 19 листопада відзначають День працівника скляної промисловості або скловиробника. Це державне професійне свято також було створене за ініціативи Президента Леоніда Кучми у 2003 році. Дату обрали на честь дня народження вченого Михайла Ломоносова, який винайшов хімічне виробництво скла, а також рецепт і технологію виготовлення кольорового скла.

19 листопада відзначають Всесвітній день запобігання насильству над дітьми. Подія була започаткована у 2000 році Фондом жіночого світового саміту, щоб звернути увагу на потребу дотримання основних прав дітей. 

А ще 19 листопада відзначають Всесвітній день пам'яті жертв дорожніх аварій. Дата була встановлена ООН у 2005 році. Його головна мета — привернути увагу суспільства до невтішної статистики ДТП та вшанувати пам'ять усіх жертв аварій.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації