2 березня в історії Києва: звільнення столиці від більшовиків і перший закон про громадянство УНР

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
2 березня запам'яталося звільненням Києва від більшовиків. Також цього дня був ухвалений перший закон про громадянство УНР.
2 березня у столиці народилися і відомі особистості, зокрема сноубордист Іван Ошаров, художниця Марина Скугарєва, альтист Євген Лобуренко та інші.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 2 березня
- 1918 рік — під час першої радянсько-української війни Січові стрільці та австро-німецькі війська звільнили Київ від більшовиків. Німецька армія вступила в Київ 2 березня, а вже наступного дня на Софійській площі пройшов урочистий парад. Слідом за армією до Києва повернулася і законна українська влада: спочатку — Рада народних міністрів, а 9 березня — Центральна Рада.
- 1918 рік — Українська Центральна Рада ухвалила перший закон про громадянство УНР. Згідно з ним, громадянином Української Народної Республіки вважалася людина, яка народилася і постійно проживала в Україні та отримала свідоцтво про належність до громадян УНР. Подвійне громадянство виключалося. Після перевороту та приходу до влади гетьмана Скоропадського було ухвалено новий закон про громадянство, проте він був майже повністю списаний з попереднього.
- 1972 рік — газета "Радянська Україна" надрукувала "Відкритий лист" Зіновії Франко, у якому онука великого письменника зізнавалася у поширенні наклепницьких та антирадянських матеріалів. Після численних погроз від КДБ Зіновія Франко визнала свою провину, що "ґрунтувалася на неправильному і викривленому сприйманні та інтерпретації окремих недоліків і труднощів у радянському житті". "Каяття" Франко мало очорнити рух шістдесятників, до якого вона була причетна. Та навіть після цього листа переслідування і політичний шантаж Зиновії Франко не припинився. Їх вона відчувала аж до вимушеної пенсії.
- 1993 рік — засновано Академію медичних наук України. Вона працює і до сьогодні. Розташована на вул. Герцена, 12.
Відомі кияни, які народилися 2 березня
- Олександр Мордань (1909-1983 рр.) — художник-монументаліст, член Спілки художників СРСР. Серед його відомих робіт: "Крановщица", "Строитель", "Натюрморт" або "Моей Симушке. Натюрморт 8 марта".
- Євген Лобуренко (1928-1997 рр.) — альтист, Заслужений діяч мистецтв УРСР. У 1953 році закінчив Київську консерваторію, з 1965 року — її викладач, з 1993 року — професор. Протягом 1964-1988 років працював у апараті Міністерства культури УРСР. Уклав ряд збірних скрипкових ансамблів для музичних навчальних закладів. Серед його збірок: "Скрипкові ансамблі" і "Салют над Вітчизною" (збірник пісень для співання соло, ансамблем та хором із супроводом флейти).
- Марина Скугарєва (нар. 1962 р.) — художниця, одна з представниць Нової української хвилі. Однією з головних тем її мистецтва є оголена людська постать у просторі. Її ранні картини — "Вечірній Київ" (1988 р.), Der Vogel (1990 р.), "Колючка" (1992 р.) близькі до своєрідної версії трансавангардного живопису. З середини 1990-х років Марина Скугарєва працює над проєктом натюрмортів "Столи". Цикл картин "Фрагменти" (2001-2003 рр.) — життя, розгорнуте в епізодах. Дивний простір, в якому дійсність окреслена поглядом художника, визначає своєрідність проєктів "Пейзажі" та "Дороги" (2004-2009 рр.). У 2007 році Марина Скугарєва представила проєкт рисунків "Добрі Домогосподарки".

- Наталія Якушенко (нар. 1972 р.) — українська саночниця, яка виступала в санному спорті з 1985 року. Брала участь у трьох зимових Олімпійських іграх, показавши в них свої найкращі результати — восьмі місця в одиночному розряді у 2002 і 2006 роках.

- Іван Ошаров (нар. 1982 р.) — сноубордист. У 12 років йому діагностували саркому Юїнга, і через два роки внаслідок хвороби ампутували ногу. З 1999 року Іван Ошаров почав займатися сноубордингом. З 2012 року, після включення сноуборду до програми Паралімпійських ігор, розпочав підготовку до змагань Паралімпіади. Став першим сноубордистом у паралімпійській збірній України.
Що відзначають 2 березня
2 березня в Україні й світі відзначають Всесвітній день психічного здоров'я підлітків. Подія з'явилася 2020 року за ініціативи американського бренду молодіжного одягу Hollister. Компанією був створений проєкт, який полягає в допомозі організаціям, що займаються психічною рівновагою підлітків. Ініціативу підтримала і Міжнародна асоціація із запобігання самогубствам. Головна мета цього дня полягає в підвищенні обізнаності про психічне здоров'я підлітків та допомозі їм подолати невпевненість у собі за допомогою музики, танців, медитації тощо.
Також 2 березня святкують День народження компакт-диска. Саме цього дня 1983 року у Великій Британії компанії Polygram, Philips і Sony презентували перший компакт-диск із програвачем. Перші компакт-диски були досить великими — 12 сантиметрів у діаметрі — і могли відтворювати лише аудіо.
2 березня відзначають ще й Міжнародний день порятунку котів. Його започаткували з метою підвищення обізнаності про переваги прихистку безпритульних кішок. У цей день людей заохочують брати додому безпритульних котів замість того, щоб купувати їх у завідників.