2 грудня в історії Києва: початок правління Ярослава Мудрого та дні народження відомих киян

2 грудня в історії Києва: початок правління Ярослава Мудрого та дні народження відомих киян Фото: vandrivka.com.ua

Сходження на престол князя Ярослава Мудрого, день народження видатної математикині та інше — "ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста.

Які ще пам'ятні події відбулися у Києві 2 грудня та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.

Пам'ятні події у Києві 2 грудня

  • 1015 рік — князь Ярослав Мудрий посів престол у Києві. Після смерті Володимира Великого між його синами розв'язалася кривава боротьба за київський престол, переможцем з якої вийшов саме Ярослав. У 1026 році він уклав угоду із братом Мстиславом, поділивши Руську землю по Дніпру: Ярослав отримав Київ з Правобережжям, а Мстислав — Чернігів з Лівобережжям. Після смерті Мстислава у 1036 році став одноосібним володарем Русі. Впродовж свого правління він активно розширював та зміцнював київську державу, успішно воював з печенігами, поляками та литовцями. Розширив межі середньовічного Києва, спорудивши "місто Ярослава", окрасою якого стали Золоті ворота та Софійський собор. За численні реформи та досягнення, які мали позитивний вплив на розвиток Русі, Ярослав отримав прізвисько Мудрий. Останні роки життя провів у Вишгороді. Помер у 1054 році та був похований у Софійському соборі.
Ярослав Мудрий
Зображення Ярослава Мудрого

Відомі кияни, які народилися 2 грудня

  • Надія Нікітенко (1944 р.н.) — історикиня-культурологиня, музеєзнавиця, дослідниця Софії Київської. З грудня 1977 року працює на наукових посадах в Національному заповіднику "Софія Київська". Комплексно досліджує Софію Київську, відкрила та обґрунтувала факт її виникнення у 1011—1018 роках, на зламі правлінь Володимира Великого і Ярослава Мудрого. Вперше висунула та обґрунтувала гіпотезу про 1000-річчя Золотих воріт з надбрамною церквою та оборонним земляним валом, що виникли одночасно з Софією Київською як частини єдиного містобудівного комплексу, задуманого і розпочатого Володимиром та завершеного Ярославом. Є авторкою понад 30 монографій і книжок та понад 300 статей.
Надія Нікітенко
Скріншот відео YouTube
  • Данило Книшук (1978 р.н.) — скульптор, учасник та переможець багатьох творчих конкурсів. Займається скульптурою та графікою з 2000 року. Автор проєкту проєкт "Відомі постаті України", до якого увійшли погруддя Пантелеймона Куліша, Лесі України, Івана Франка, Андрея Шептицького, Івана Марчука, Ліни Костенко Богдана Ступки, Володимира Кличка, Сергія Жадана та інших відомих українців. Також був автором скульптур, пам'ятників та статуй, присвячених таким особистостям — Тарас Шевченко, Іоанн Павло II (модель), Небесна Сотня, Святий Миколай, Діва Марія, Ісус Христос та іншим.
Данило Книшук
Фото: galychyna.if.ua
  • Марина Вязовська (1984 р.н.) — математикиня, володарка Медалі Філдса. Перші наукові роботи Вязовської у співавторстві були опубліковані у 2005-2006 роках під час її навчання на магістратурі. У 2013 році здобула ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті. Її докторська дисертація "Модулярні функції та особливі цикли" була пов'язана з аналітичною теорією чисел. У грудні 2016-го відгукнулася на пропозицію стати доцентом у Федеральній політехнічній школі Лозанни (EPFL), а за рік отримала вчене звання професора. У тому ж 2016-му розв'язала задачу про пакування куль у 8-вимірному просторі та, у співавторстві, — у 24-вимірному. Ця задача була поставлена в кінці 1500-х англійськими математиками й лишалася недоведеною протягом кількох століть. Її не зміг розв'язати навіть Ісаак Ньютон. Розв'язання Вязовської назвали елегантним та "приголомшливо простим". За цю роботу вона була відзначена премією Салема у 2016 році, нагородою від Математичного інституту Клея у 2017-му та однієї з найпрестижніших у світі математики нагород — Медаллю Філдса. Вязовська стала другою жінкою, яка отримала цю нагороду, після Мар'ям Мірзахані.
Марина Вязовська
Фото: Getty Images 

Що відзначають 2 грудня


Сьогодні — Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Ця дата була проголошена Генеральною Асамблеєю ООН на честь прийняття Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами у 1949 році. І хоча багатьом рабство здається поняттям із минулого, насправді сучасними рабами є десятки мільйонів людей по всьому світу, більшість з них — жінки та діти. 

Також сьогодні відзначають Всесвітній день запобігання забрудненню навколишнього середовища. Мета цього дня — підвищити обізнаність про проблему забруднення навколишнього середовища та про те, як люди можуть цьому запобігти.  

Крім того, щороку 2 грудня відзначають Всесвітній день комп'ютерної грамотності. Заснувала цю дату у 2001 році в Індії одна з місцевих IT-компаній, яка вирішила у такий спосіб відсвяткувати свій ювілей. Тоді основними користувачами комп'ютерів були чоловіки, тож компанія поставила себе за мету заохочення жінок та дітей до вивчення основ цифрової грамотності. Згодом свято набуло міжнародного масштабу.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації