21 лютого в історії Києва: ультиматум Януковичу та народження творця першого літака в Україні

21 лютого в історії Києва: ультиматум Януковичу та народження творця першого літака в Україні Архівне фото

У цей день протестувальники на Майдані висунули ультиматум Віктору Януковичу та народився творець першого літака в Україні та Російській імперії — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 21 лютого у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події 21 лютого

  • 1919 рік — у Києві вийшов перший номер газети "Комунар", яку вважають одним з "пращурів" легендарного "Вечірнього Києва". Однак, за словами дослідника київської старовини Михайла Кальницького, це була лише спроба штучно продовжити історію "Вечірнього Києва" до більш давньої радянської вечірньої газети "Комунар". Перший номер саме "Вечірнього Києва", офіційної газети міської влади, вийшов 1 березня 1927 року російською мовою. Газета існувала до 1930 року, потім її закрила радянська влада, а у 1951 році "Вечірка" відродилась вже україномовною. На сторінках газети друкувалися видатні українські поети, письменники та публіцисти, серед яких були Максим Рильський, Юрій Яновський, Олександр Довженко, Микола Бажан, Олесь Гончар та інші. "Вечірка" пережила СРСР і, попри усі труднощі, продовжувала випускатися. Однак у 2018 році київська влада ухвалила рішення про закриття друкованого видання, і зараз "Вечірній Київ" існує виключно як онлайн-ЗМІ.
Вечірній Київ
Фото: vechirniy.kyiv.ua
  • 1942 рік — імовірна дата розстрілу поетеси Олени Теліги німецькими окупантами. Олену та її чоловіка Михайла разом з іншими представниками української інтелігенції заарештували 9 лютого. За два дні до того у Києві почалися арешти членів ОУН, але Теліга категорично відмовлялася залишити місто. У день арешту друзі попереджали поетесу, що гестапо готує засідку у приміщенні Спілки українських письменників, яку вона очолювала. Проте Теліга все одно туди поїхала та потрапила у руки нацистів. Точні дата і місце загибелі поетеси невідомі. Ймовірно, вони були вбиті під час масових розстрілів у Бабиному Яру. Днем пам'яті Олени Теліги, її чоловіка та інших членів ОУН вважають саме 21 лютого.
Олена Теліга
Архівне фото: wikipedia.org
  • 2014 рік — лідери опозиції підписали з Віктором Януковичем угоду щодо врегулювання кризи в Україні. Протягом 48 годин з моменту її підписання мала б відновити дію Конституція в редакції 2004 року та сформуватися новий коаліційний уряд. За призначення нового уряду також проголосувала Верховна Рада. До вересня 2014 року мали провести конституційну реформу, а до грудня — позачергові президентські вибори. Увечері того ж дня один з активістів Євромайдану Володимир Парасюк висунув з трибуни ультиматум Януковичу: якщо той не піде у відставку до ранку, то самооборона піде на штурм. Тієї ж ночі Янукович залишив Адміністрацію президента та поїхав у Харків.
Фото: espreso.tv

Відомі кияни, які народилися 21 лютого

  • Вікентій Хвойка (1850-1914 рр.) — видатний археолог та педагог, дослідник Трипільської культури. Народився у сучасній Чехії, але у 1876 році переїхав до Києва, де жив і працював учителем. З 1890-х років почав займатися археологією, не маючи спеціальної освіти. У 1893 році відкрив Кирилівську стоянку віком близько 20 тисяч років на столичному Подолі, де виявлено скупчення великих кісток мамонтів. Також проводив розкопки в урочищі Протасів Яр, у селі Селище на Черкащині тощо. У 1896 році відкрив пам'ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, а також на березі Дніпра у Києві. Саме Хвойка зробив класифікацію пам'яток, встановив час виникнення цієї культури та дав їй назву. Також він досліджував пам'ятки бронзової доби, городища й кургани скіфів, пам'ятки східних слов'ян. Значну увагу присвятив дослідженню Київської Русі, проводив розкопки давньоруських міст. Крім того, Хвойка відіграв велику роль у заснуванні в 1899 році Київського музею старожитностей та мистецтв — тепер це Національний музей історії України. 
Вікентій Хвойка
Архівне фото: wikipedia.org
  • Олександр Кудашев (1872-1917 рр.) — інженер-конструктор, професор КПІ, автор конструкції першого робочого літака в Україні та Російській імперії. Працював викладачем у нещодавно створеному Київському політехнічному інституті, деякий час жив у Франції. Після створення 1909 року Київського товариства повітроплавання став його членом і почав конструювання власного літака. Керівництво КПІ підтримало Кудашева, і у другій половині травня 1910 року літак "Кудашев-1" був готовий. Це був біплан вагою 320 кілограмів, оснащений двигуном потужністю 35 кінських сил і каркасом із дерев'яних рейок, обтягнутим полотном. 23 травня 1910 року літак здійснив перший політ на Сирецькому іподромі, пролетівши кілька десятків метрів. Після цього Кудашев побудував ще три літаки, обидві моделі випробували у КПІ взимку 1910 року. "Кудашев-4" став останнім літаком конструктора, який не витримав змагання зі своїм колишнім студентом Ігорем Сікорським. Тож він прийняв запрошення перейти в конструкторське бюро Сікорського при авіаційному відділі Російсько-Балтійського вагонного заводу. Після конфлікту з керівництвом "Руссобалту" емігрував до Франції, викладав у Політехнічній школі в Парижі.
Олександр Кудашев
Архівне фото: wikipedia.org

Що відзначають 21 лютого

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. За даними ЮНЕСКО, близько половині з 6000 розмовних мов світу загрожує зникнення, тому організація оголосила про "підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності" на Генеральній конференції у 1999 році. Носіями української мови є близько 45 млн людей, і вона входить до 30 найпоширеніших мов світу. Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.

Також 21 лютого — Всесвітній день екскурсовода. Свято започаткувала Всесвітня федерація асоціацій екскурсоводів для підвищення обізнаності про роботу гідів. Загалом історія екскурсоводів має давнє коріння: з того часу як люди почали подорожувати, їм знадобилася допомога професійних гідів. У сучасному світі туризм став неймовірно розповсюдженим і доступним, тож професія екскурсовода зараз важлива як ніколи.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації