25 березня в історії Києва: битва під Гострим Каменем та смерть В'ячеслава Чорновола

У цей день відбулась битва під Гострим Каменем між козаками та польським військом, ухвалили закон про СБУ та загинув В'ячеслав Чорновіл — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 25 березня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події 25 березня
- 1596 рік — відбулась битва під Гострим Каменем біля поблизу Білої Церкви між українськими повстанцями-козаками та військом польського гетьмана Станіслава Жолкевського. Козаки відступали після поразки у попередній битві, коли їх наздогнало та оточило польське коронне військо. Проте повстанці зустріли нападників щільним вогнем та змусили Жолкевського припинити переслідування і відступити до Білої Церкви. Козаки змогли без перешкод переправитись через Дніпро поблизу Трипілля. Обидві сторони зазнали у битві тяжких втрат, а Матвію Шаулі, який очолював повстанців, відірвало руку ядром. Після його поранення козацьке військо очолив Северин Наливайко.

- 1992 рік — офіційно створено Службу безпеки України. У цей день Верховна Рада ухвалила відповідний закон, що визначив основні завдання СБУ, після чого особовий склад спецслужби склав присягу на вірність народу України. Також були прийняті інші закони, що регулюють діяльність СБУ: "Про контррозвідувальну діяльність", "Про боротьбу з тероризмом", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про державну таємницю" тощо.

- 1999 рік — на трасі під Борисполем за нез'ясованих обставин загинув в автокатастрофі лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл. Разом з ним загинув водій Євген Павлов. Їхнє авто на великій швидкості врізалось у "КамАЗ" з причепом, який розвертався посеред шосе. Чорновіл та Павлов загинули на місці, а ще один пасажир, прессекретар лідера НРУ Дмитро Понамарчук, був госпіталізований з важкими травмами. Через загадкові обставини аварії багато хто припускає, що смерть Чорновола була підлаштована.

Відомі кияни, які народилися 25 березня
- Руслан Найда (1969 р.н.) — скульптор, графік, письменник. Закінчив Українську Академія Мистецтв, кафедру скульптури (MFA). Захоплювався історією українського козацтва та прадавніми цивілізаціями, вивчав культури майя, ацтеків та інків. Отримав від уряду США статус "митця з надзвичайними здібностями" з правом жити й працювати в країні. Працював у Нью-Йорку і Балтиморі. З 2005 року ілюструє видання видавництв "Нова Січ", "Ярославів Вал", Wostok Verlag та "Саміт-книга". Працював над створенням "героїчної скульптури українського степу" та над розвитком козацьких поселень на Подніпров'ї. Був співавтором кількох романів, повістей та кулінарної книги.

- Володимир Кличко (1976 р.н.) — колишній боксер, Олімпійський чемпіон, багаторазовий чемпіон світу. Молодший брат Віталія Кличка — також багаторазового чемпіона світу з боксу, а нині мера Києва. Займатися боксом Володимир почав у 13 років. У 1994 році здобув титул чемпіона Європи серед юніорів, у 1996-му — срібну медаль дорослого чемпіонату Європи. Цього ж року досяг найвищого результату у любительській кар'єрі, здобуваючи золоту медаль на Олімпійських іграх в Атланті. Після перейшов у професіонали, приєднавшись разом зі старшим братом до німецького клубу Universum Box-Promotion. За свою кар'єру здобував звання чемпіона світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO (2000-2003 роки, 2008-2015 роки), IBF (2006-2015), IBO (2006-2015), The Ring (2009-2015), WBA (2011-2015 роки). На ринзі мав прізвисько "Доктор Сталевий Молот". У 2017 році Кличко-молодший оголосив про завершення спортивної кар'єри.

Що відзначають 25 березня
День Служби безпеки України відзначають щороку 25 березня — у день ухвалення Верховною Радою закону "Про Службу безпеки України". Свято встановив президент Леонід Кучма у 2001 році, щоб вшанувати співробітників української спецслужби, які захищають державний суверенітет, конституційний лад, територіальну цілісність та інтереси України.
Також сьогодні відзначають Міжнародний день пам'яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі. Цю дату започаткувала ООН у 2007 році, щоб вшанувати тих, хто постраждав і помер внаслідок трансатлантичної работоргівлі, яку називають "найгіршим порушенням прав людини в історії". За даними ООН, її жертвами стали понад 15 мільйонів чоловіків, жінок та дітей.