26 березня в історії Києва: повернення Грушевського із заслання і парламентські вибори

26 березня в історії Києва: повернення Грушевського із заслання і парламентські вибори Фото: сайт Центральної виборчої комісії України

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.

26 березня запам'яталося поверненням до Києва Михайла Грушевського. Також цього дня в Україні відбулися парламентські вибори.

26 березня в Києві народилися і відомі особистості, зокрема художник театру і кіно Йосип Юцевич, архітектор Олександр Хорхот, акторка, режисерка, телеведуча Дар'я Трегубова та інші.

Детальніше про цей день в історії читай нижче.

Пам'ятні події в Києві 26 березня

  • 1917 рік — до Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський. Його вітали піднятим синьо-жовтим прапором. У Києві Михайло Грушевський намагався надати стихійному українському рухові організованості та дати початок культурному відродженню українського суспільства.
  • 2006 рік — в Україні пройшли чергові парламентські вибори. Найбільшу кількість голосів виборців здобула "Партія регіонів" (186 народних депутатів), друге місце зайняв "Блок Юлії Тимошенко" (129 народних депутатів), третє — блок "Наша Україна" (81 народний депутат). Також до парламенту пройшли "Соціалістична партія України" (33 народних депутати) та "Комуністична партія України" (21 народний депутат).
Переможці за областями. Карта: вікіпедія

Відомі кияни, які народилися 26 березня

  • Марія Трубецька (1897-1976 рр.) — художниця, представниця школи Михайла Бойчука, книжкова графікиня, плакатистка. Брала участь у розписах червоноармійських Луцьких казарм у Києві (виконувала композиції за ескізами Бойчука, обрамляла їх українськими орнаментами), приміщення Київського оперного театру до І з'їзду волосних виконкомів (1919 рік), Харківського театру до V Всеукраїнського з'їзду Рад (1921 рік), павільйону УPCP на першій Всеросійській кустарно-промисловій і сільськогосподарській виставці у Москві, Київського кооперативного інституту. Також створювала ілюстрації до журналу "Барвінок" у 1920-1921 роках. 
Фото: Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного
  • Олександр Хорхот (1907-1993 рр.) — архітектор, професор, Заслужений архітектор УРСР, почесний член Української академії архітектури. Серед основних реалізованих проєктів: завод "Правда" в Кам'янському (Дніпропетровська область), корпус склозаводу в Києві, комплекс Чернігівської фабрики первинної обробки вовни. Також Олександр Хорхот розробив генеральні плани східного району Запоріжжя, ряду районів Тернополя, Харкова, Одеси, Черкас, Львова, Сімферополя, Севастополя, Ялти, Черкас, Калуша, Донецька, Дніпра.
Фото: сайт Київського національного університету будівництва і архітектури
  • Йосип Юцевич (1911-1974 рр.) — художник театру і кіно. Оформлював вистави в Одеському театрі ім. Жовтневої революції, Київському російському драматичному театрі (нині — театр Лесі Українки), Київській опереті. Також оформлював програми Київського цирку та концерту в Кремлівському палаці з'їздів з нагоди 150-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Брав участь у художньому оформленні фільмів: "Таємничий острів", "В далекому плаванні", "Калиновий гай", "За двома зайцями", "Лють", "Веселі Жабокричі", "Дорога до зірок", "Блакитні дороги".
  • Олег Єржиковський (нар. 1939 р.) — живописець, член Спілки художників України. Серед творів: панно "Наука минулого" у київській школі №183 та "Історія повітроплавання" в Палаці культури київського Авіазаводу, малюнки до діафільмів за мотивами казок братів Грімм "Хоробрий кравчик" і "Хлопчик-мізинчик", ювелірні прикраси "Народні орнаменти" і "Супрематизм", нефритове яйце "Стародавній Київ", живописні картини "Ракета", "Гайдамака", "Дніпро біля Осокорків", "Робітничий патруль", "Зелене світло", "Півонії", "Яблука".
Фото: вікіпедія
  • Геннадій Енгстрем (1949-2016 рр.) — кінооператор-постановник, член Національної спілки кінематографістів України. Був співавтором сценарію фільму Миколи Ільїнського "Фантастична історія". Зняв фільми "Важка вода", "Повернення Баттерфляй", "Паризька драма", "Украдене щастя", "Чужий дзвінок", "Десять негренят".
  • Дар'я Трегубова (сценічне ім'я — Даша Трегубова) (нар. 1980 р.) —  телеведуча, акторка, сценаристка, продюсерка, режисерка. Була ведучою проєктів "Х-Фактор", "Цієї миті рік потому ", "Корисна погода" на "СТБ", "ШіCARні історії" на "Першому автомобільному", "Ранок з Інтером", "Від і до" на "Інтері". Також була постійною експерткою проєктів "Все буде добре" і "Битва екстрасенсів" на "СТБ". Відома ролями мами Альбіни Харткіпер у серіалі "Перші ластівки. Zалежні", Тіни Фаркаш у серіалі "Перші ластівки", Тамари в серіалі "Серце матері". З 2018 року Дар'я Трегубова працює над поетичним проєктом "Даша читає", в межах якого записує твори українських поетів.
Фото: інстаграм @dasha.tregubova

Що відзначають 26 березня

26 березня в Україні святкується День Національної гвардії. Сучасна Національна гвардія України — це підрозділ, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України. Вона була створена 12 березня 2014 року. До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці та патріоти, що стали на захист народу і державності в один із найважчих моментів у новітній історії країни — посягань росії на її цілісність і суверенітет.

Щорічно 26 березня у світі відзначають День хворих на епілепсію. Цього дня активісти поширюють інформацію про епілепсію і про те, як надавати першу допомогу людям із цим захворюванням. На аукціонах, ярмарках і спортивних заходах, приурочених до події, збирають кошти для допомоги людям із цим діагнозом.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Жахливо милі монстри Labubu: чому вони популярні та де купити в Києві? - 412x412
Прогресивний

Вероніка Киреєва

Жахливо милі монстри Labubu: чому вони популярні та де купити в Києві?

Бабак, шерифи й любов. Що можна побачити на виставці "Херсон. Степ тримає" - 412x412
Мистецький

Оксана Гончарук

Бабак, шерифи й любов. Що можна побачити на виставці "Херсон. Степ тримає"

Історія головного корпусу КПІ: перший в Україні "кампус нового типу" зі 125-річною історією - 412x412
Це Київ

Софія Гриневська

Історія головного корпусу КПІ: перший в Україні "кампус нового типу" зі 125-річною історією

Під Києвом облаштують п'ятиметровий інклюзивний маршрут - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Під Києвом облаштують п'ятиметровий інклюзивний маршрут

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації