26 грудня в історії Києва: відновлення УНР та "третій тур" президентських виборів
Формування уряду УНР після антигетьманського повстання, переголосування другого туру виборів президента у 2004 році та дні народження відомих музикантів — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 26 грудня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 26 грудня
- 1918 рік — проголосили відновлення УНР і сформували уряд держави — Раду Народних Міністрів УНР. Ці події стали результатом антигетьманського повстання у листопаді – грудні 1918 року, в результаті якого уряд гетьмана Павла Скоропадського був усунутий від влади. Раду Народних Міністрів очолив соціал-демократ Володимир Чехівський. Перші тижні діяльності уряду були періодом найвищого тріумфу Директорії, але далі її сили поступово занепадали через вторгнення більшовицьких військ в Україну.
- 2004 рік — відбулося переголосування другого туру виборів президента України. На початку грудня через численні порушення Верховний Суд визнав недійсними результати другого туру на користь Віктора Януковича. Переголосування (або так званий "третій тур") призначили на 26 грудня того ж року. Під час нього більшість голосів (51,99 %), за висновками ЦВК, отримав Віктор Ющенко. Янукович не визнав цих результатів та ініціював новий судовий позов, але у січні 2005-го Верховний Суд відхилив його скаргу за відсутністю доказів і розблокував процес вступу Ющенка на посаду президента.
Відомі кияни, які народилися 26 грудня
- Юрій Асєєв (1917-2005 рр.) — київський архітектор, реставратор, мистецтвознавець. Асєєв був автором 20 наукових реконструкцій пам'яток архітектури Київської Русі. У співавторстві він створив проєкти реставрації Кирилівської церкви у Києві, П'ятницької церкви, Борисоглібського собору, Успенського собору, реконструкції Золотих воріт тощо. Опублікував 16 книг, монографій та альбомів, понад 260 статей з історії давньої архітектури та мистецтва України. Також був членом Всесвітньої організації охорони пам'яток, доктором архітектури, заслуженим архітектором України. За порятунок євреїв під час нацистської окупації Юрій Асєєв був відзначений званням "Праведник Бабиного Яру".
- Віталій Годзяцький (1936 р.н.) — композитор-шістдесятник, заслужений діяч мистецтв України. Початкову музичну освіту отримав вдома під керівництвом матері, де й самостійно навчився складати музику. У 1960-1970 роках був учасником так званого "київського авангарду" — групи молодих композиторів, чиї творчі принципи відрізнялися від установок офіційної радянської музики. У 1970-му Годзяцький був виключений зі Спілки композиторів СРСР, а виконання його творів було фактично заборонено. У 1975-1982 роках керував естрадним оркестром кінотеатру Довженка Київського об'єднання музичних ансамблів. Зараз викладає в дитячій музичній школі. Серед творів Годзяцького — сюїта "Попелюшка", симфонії "Періоди" та Stabilis, сюїти "Фрески Софії Київської", "Веселі витівки", "Ранковий крик птаха" та інші твори.
- Сергій Круценко (1967-2023 рр.) — композитор, виконавець-мультиінструменталіст, продюсер, режисер, поет. У 1990-х почав працювати з музичним продакшеном, співпрацював із десятком українських та закордонних зірок. Створив першу в Україні студію звукозапису, як саундпродюсер брав участь у записі першого кримськотатарського симфонічно-етнічного альбому у виконанні Джамали. Як композитор створив музику до більш ніж 30 фільмів, серед яких "Хайтарма", "Микита Кожум'яка", "Її молитва" тощо. Був художнім керівником та режисером проєкту "Дивись українське". Як продюсер запису працював над балетом "Великий Гетсбі", симфонічною версією пісні 1944" Джамали, фільмами "Холодна кров", "Захар Беркут", "Шлях Колумба", "Іван Сила", "Незламна" та інші. У період з 2004 по 2006 роки був радником Міністра культури з питань кіно та музичної політики.
Що відзначають 26 грудня
У наступний день після Різдва християни відзначають Собор Пресвятої Богородиці. Для вірян це свято є не менш важливим, ніж Різдво, яке в Україні також називають просто "Богородиця" У цей день вшановують діву Марію та інших пов'язаних з нею святих: самого Ісуса Христа, Святого Якова, Святого Йосипа та інших. Дату заснування цього свята відносять до епохи раннього християнства.
Також 26 грудня святкують Міжнародний день круп'є. Це — професійне свято працівників казино та інших гральних закладів, які ведуть гру, крутять рулетку, роздають карти, видають гравцям їхній виграш або ж забирають програні ставки.