26 січня в історії Києва: захоплення міста більшовиками та дні народження відомих киян

У цей день більшовицькі війська остаточно захопили Київ та народились відомі кияни — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 26 січня у столиці або були з нею пов'язані.
Пам'ятні події 26 січня
- 1918 рік — більшовицькі війська на чолі з Михайлом Муравйовим окупували Київ. Після боїв під Бахмачем, Конотопом і Крутами більшовики захопили Бровари та вийшли до Дніпра. 23 січня розпочалася атака на Київ з лівого берега, під час якої радянські війська розстрілювали місто з важких далекобійних гармат. Більшовики поступово захоплювали район за районом, вчиняючи безчинства та грабуючи, на вулицях точились жорстокі бої. Серед іншого, під час штурму міста розстріляли з артилерії будинок Михайла Грушевського. Зрештою, захисники Києва володіли тільки центром та контролювали Брест-Литовське шосе — останній шлях до відступу. В ніч на 26 січня оголосили евакуацію уряду та частини членів Центральної Ради. Бої тривали до вечора 26 числа, коли останні українські підрозділи відійшли Брест-Литовським шосе в бік Ірпеня. Більшовики захопили місто та влаштували кривавий терор, вбиваючи всіх "ворогів революції". Виконуючи наказ, радянські війська розстріляли близько п'яти тисяч мирних киян.

Відомі кияни, які народилися 26 січня
- Олег Волосовський (1971 р.н.) — архітектор, дизайнер та сценограф. Був офіційним дизайнером магазинів Adidas в Україні, працював художником-постановником у театрі Романа Віктюка, оформляв сцени палацу "Україна" та Національної опери України. Проєктував простір для телевізійних реаліті-шоу "На ножах", "За склом", "Пекельна кухня". Є засновником та головним архітектором студії loft buro. З 2023 року призначений радником Національного музею народної архітектури та побуту України з питань архітектури та дизайну.

- Володимир Бондаренко (1985 р.н.) — радник та заступник мера Києва, секретар Київради. Політичну кар'єру почав як помічник-консультант Віталія Кличка, коли той спочатку був депутатом Київради, а потім — нардепом. З 2014 по 2017 рік — керівник апарату КМДА, займався розвитком місцевого самоврядування і міжрегіональних зв'язків, кадровою політикою тощо. З 27 грудня 2018 року — радник мера столиці Віталія Кличка на громадських засадах. З грудня 2020 року — секретар міськради IX скликання.

Що відзначають 26 січня
В Україні сьогодні відзначають День працівника контрольно-ревізійної служби. 26 січня був затверджений закон про цю службу, то ж ця дата вважається днем її створення. Назва служби змінювалась кілька разів протягом років, і зараз це — Державна аудиторська служба України. До обов'язків її працівників — ревізорів та аудиторів — входить контроль над бухгалтерською документацією, фінансовим обліком та звітами у державних установах.
Також 26 січня — Міжнародний день митника. У цей день у 1953 році в Брюсселі відбулась перша конференція Ради митного співробітництва (нині це — Всесвітня митна організація). З 1983 року День митника почали святкувати регулярно. Всесвітня митна організація розробляє та поширює інструкції для митників різних країн, щоб прискорити міжнародний товарообіг між різними країнами, покращити процес перетину кордону людьми та товарами й ефективніше боротися з контрабандою і незаконним обігом заборонених речовин.